facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

GIRLS BASKETBALL



Published: Fri, February 15, 2002 @ 12:00 a.m.



GIRLS BASKETBALL

TOURNAMENT

DIVISION II

At Buckeye Local High School

Richmond Edison 58, Beaver Local 31

OHIO

DIVISION I

Chillicothe 45, Logan 35

Cin. Princeton 45, Milford 33

Cin. Seton 64, Amelia 62

Dublin Coffman 51, Thomas Worthington 44

Gahanna Lincoln 44, Dublin Scioto 39

Galloway Westland 43, Cols. Marion-Franklin 35

Liberty Twp. Lakota E. 49, Kettering Fairmont 47

Loveland 71, Cin. Western Hills 26

Marysville 52, Cols. S. 49

Mason 56, Cin. Ursuline 53

Pataskala Watkins Memorial 61, Grove City 59, OT

Upper Arlington 46, Delaware Hayes 42

DIVISION II

Athens 52, McArthur Vinton County 39

Bellbrook 50, Germantown Valley View 42

Cin. Indian Hill 66, Bethel-Tate 48

Cin. McNicholas 57, St. Bernard Roger Bacon 45

Circleville Logan Elm 62, Circleville 49

Ironton Rock Hill 52, Washington C.H. Miami Trace 48

N. Bend Taylor 64, Monroe Lemon-Monroe 51

New Richmond 62, Goshen 47

Thornville Sheridan 65, Pomeroy Meigs 32

Uhrichsville Claymont 54, Steubenville 35

DIVISION III

Bellaire 67, Sarahsville Shenandoah 58

Clarksville Clinton-Massie 33, Camden Preble Shawnee 32

Cols. School for Girls 49, W. Jefferson 39

Jamestown Greeneview 85, Blanchester 35

Magnolia Sandy Valley 60, Old Washington Buckeye Trail 58, OT

Marion Pleasant 59, Cols. Ready 49

Marion River Valley 46, Fredericktown 45, OT

Martins Ferry 71, Barnesville 44

New Albany 78, Mt. Gilead 34

Sugarcreek Garaway 55, Zoarville Tuscarawas Valley 25

DIVISION IV

Cin. Seven Hills 97, Lockland 31

Franklin Furnace Green 67, Waterford 53

Mowrystown Whiteoak 43, Portsmouth Sciotoville 37

Reedsville Eastern 51, Beaver Eastern 47

S. Charleston SE 71, Cin. Clark Montessori 21

S. Webster 51, Manchester 25

REGULAR SEASON

Ursuline 67, Warren Harding 54

Newton Falls 47, Brookfield 35

Liberty at Champion (postponed)

Girard 61, Lakeview 39

Hubbard 80, LaBrae 11

East Palestine 50, Columbiana 41

Lisbon 61, Southern 40

Leetonia 69, Sebring 56

Windham 68, Southington 42

Grove City 51, Hickory 35

OHIO

Akr. Hoban 74, Akr. Buchtel 35

Marlington 43, Alliance 29

Arcadia 52, Old Fort 21

Archbold 87, Delta 31

Arlington 48, Mt. Blanchard Riverdale 44

Barberton 46, Solon 33

Barberton Norton 37, Akr. Kenmore 30

Bascom Hopewell-Loudon 59, Bettsville 28

Bellville Clear Fork 43, Mansfield Madison 37

Bloomdale Elmwood 70, Gibsonburg 67

Bluffton 61, Lima Shawnee 50

Bryan 51, Evergreen 46

Carey 55, Attica Seneca E. 34

Cols. Beechcroft 66, Cols. Eastmoor Academy 46

Columbus Grove 65, Spencerville 63

Continentel 62, Elida 54

Convoy Crestview 47, Ada 11

Copley 59, Akr. Manchester 38

Cuyahoga Falls 51, S. Euclid-Lyndhurst Brush 47

Cuyahoga Falls CVCA 57, Akr. N. 50

E. Can. 57, Louisville St. Thomas Aquinas 49

Fairfield 49, Milford 39

Findlay 93, Sandusky 42

Findlay Liberty-Benton 64, Ottawa Hills 25

Ft. Recovery 67, Coldwater 62, OT

Gates Mills Gilmour 41, Shaker Hts. Hathaway Brown 37

Geneva 51, Willoughby S. 54

Genoa 47, Millbury Lake 42

Greensburg Green 53, Akr. Elms 49

Hamler Patrick Henry 67, Wauseon 49

Haviland Wayne Trace 45, Antwerp 38

Hillcrest 70, Cornerstone Baptist 62

Holland Spring. 60, Bowling Green 50

Hudson 67, Twinsburg Chamberlin 30

Hudson WRA 50, Elyria Lake Ridge 29

Kent Roosevelt 55, Bainbridge Kenston 42

Liberty Center 70, Montpelier 43

Lima Sr. 50, Wapakoneta 37

Lorain Clearview 38, Avon 33

Mansfield Sr. 75, Massillon Washington 50

Medina Buckeye 45, Lodi Cloverleaf 42

Minerva 54, Massillon Perry 49

Minster 75, Rockford Parkway 30

Napoleon 60, Swanton 47

New Bremen 58, New Knoxville 41

New Riegel 55, N. Baltimore 52, OT

Oak Harbor 70, Lakeside Danbury 27

Ottawa-Glandorf 64, Kalida 48

Pemberville Eastwood 80, Tontogany Otsego 40

Perrysburg 50, Maumee 26

Ravenna 69, Mayfield 53

Rocky River Lutheran W. 59, Fairview Park Fairview 30

Shaker Hts. Laurel School 35, Beachwood 33

Stow 51, Macedonia Nordonia 40

Stryker 74, Fayette 41

Sylvania Southview 46, Rossford 36

Tiffin Calvert 64, Fostoria St. Wendelin 48

Tol. Rogers 59, Libbey 38

Tol. Start 55, Tol. St. Ursula 51

Tol. Whitmer 64, Fostoria 59

Wellington 80, North Coast Christian 11

Windham 68, Southington Chalker 42

Woodward 84, Tol. Waite 47

Wooster 76, Uniontown Lake 42

Zanesville 88, Byesville Meadowbrook 61

WESTERN PENNSYLVANIA

Allderdice 64, Langley 30

Bald Eagle Area 70, DuBois 34

Bedford 50, Tussey Mountain 40

Bellefonte 52, Clearfield 41

Bishop McCort 43, Conemaugh Township 26

Conemaugh Valley 44, Portage 39

Corry 43, Northwestern 37

Ferndale 76, North Star 64

Fort LeBoeuf 48, Fairview 30

General McLane 37, Harbor Creek 25

Girard 63, North East 27

Moshannon Valley 57, Curwensville 32

Oliver 49, South 19

Peabody 66, Brashear 23

Rockwood 44, Shanksville 33

Seneca 36, Iroquois 31

State College 105, Williamsport 40

Trinity Christian 65, Wilson Christian 37

Union City 55, Conneaut Valley 34

Westinghouse 64, Carrick 36

Windber 57, Black Lick Valley 33

SUMMARIES

URSULINE 67, WARREN HARDING 54

URSULINE (15-5, 6-2) -- Amber Miller 3-0-6, Mahogani Graves 5-3-13, Sarah McKelvey 0-4-4, Courtney Davidson 5-0-12, Christina Cook 6-0-12, Ashley Parry 2-0-6, Cathie Walsh 4-0-11, Ashley Burnette 1-1-3. Totals: 26-55 8-9 67.

HARDING (6-14, 1-7) -- Ciara Calloway 4-0-8, Sharina Freeman 6-3-15, Desirae Jenkins 3-0-7, Leigh Carlson 5-7-20, Tasha Davis 0-2-2, Erika Molden 1-0-2. Totals: 19-44 12-12 54.

Ursuline18201415--67

Harding1513917--54

3-point goals: Ursuline 7 (Walsh 3, Davidson 2, Parry 2); Harding 4 (Carlson 3, Jenkins 1). JVs: Ursuline, 43-25.

GIRARD 61, LAKEVIEW 39

LAKEVIEW (7-13, 5-11) -- Lawreace Robinson 3-0-6, Amanda Monroe 4-1-9, Kari Harter 2-0-6, Megan McBride 2-2-6, Erika Sentner 1-0-2, Natalie Sudzina 3-2-8, Erin Tealer 1-0-2. Totals: 16-40 5-7 39.

GIRARD (19-1, 15-1) -- Jen Maravola 3-0-8, Tealle Hunkus 5-0-12, Stephanie Scarnecchia 4-3-11, Kristen Ragozine 5-0-10, Cachet Murray 7-1-15, Erin Walters 1-0-2, Jessica Schnarrs 1-0-3. Totals; 26-49 4-8 61.

Lakeview916212--39

Girard2715145--61

3-point goals: Lakeview 2 (Harter 2); Girard 5 (Schnarrs 1, Maravola 2, Hunkus 2). JVs: Girard 47-22.

HUBBARD 80, LABRAE 11

LABRAE (0-20, 0-16) -- Kristen Shakelford 1-0-2, Natalie Bate 2-2-6, Ashley Alexander 0-1-1, Liz Bosley 1-0-2, Stacey Smith 0-0-0. Totals: 4 3-8 11.

HUBBARD (17-3, 14-2) -- Anna DeJulio 3-2-8, Angela Bata 5-0-10, Amanda Taylor 1-0-2, Jami DuVall 5-0-11, Lynlee Cornell 5-1-12, Lori Sargent 2-2-6, Lisa Nemes 1-0-2, Courtney Hinkle 0-0-0, Jill Phillips 3-0-6, K.J. Mroski 6-2-15, Nye Page 3-1-8. Totals: 34 8-17 80.

LaBrae0227--11

Hubbard27231812--80

3-point goals: LaBrae 0; Hubbard 4 (Mroski 1, DuVall 1, Cornell 1, Page 1). JVs: Hubbard, 45-39.

NEWTON FALLS 47, BROOKFIELD 35

BROOKFIELD (8-12, 5-11) -- Sam Puhak 4-0-8, Jennifer Ford 2-1-6, Raquel Brenner 0-2-2, Corey Miller 2-7-11, Holly DeMay 1-0-2, Ashley Gramsky 3-0-6. Totals: 12-41 10-16 35.

NEWTON FALLS (16-4, 12-4) -- Desiree Sterling 4-13-21, Allison Huber 2-2-7, Kellie Drake 6-1-13, Haley Lenarcic 0-1-1, Kellian Collins 2-1-5. Totals: 14-44 18-26 47.

Brookfield58139--35

Newton Falls1812134--47

3-point goals: Brookfield 1 (Ford 1); Newton Falls 1 (Huber 1). JVs: Newton Falls 36-24.

LISBON 61, SOUTHERN 40

LISBON (14-6, 9-5) -- Mallory Smith 5-2-17, Kelly Flory 4-0-8, Dena Huckshold 4-5-13, Meghan Brammer 1-0-2, Elizabeth Gerber 3-2-8, Celeste Fisher 1-2-4, Kristen Dilullo 3-2-8, Lindsey Angle 0-1-1. Totals: 21 14-22 61.

SOUTHERN (4-15, 1-13) -- Lacey DeAngelo 4-5-13, Deanne Sell 3-0-6, Nikki Meister 0-1-1, Eilee Weeda 2-0-4, Brittany McElroy 7-0-14, Jessica Crutic 1-0-2. Totals: 17 6-11 40.

Lisbon12101524--61

Southern129116--40

3-point goals: Lisbon 5 (Smith 5); Southern 0. JVs: Lisbon 61-27.

EAST PALESTINE 50, COLUMBIANA 41

COLUMBIANA (7-13, 5-9) -- Whitney Goist 1-1-3, Holly Washinko 0-0-0, Stacie Cross 4-0-9, Lisa Simon 2-0-4, Lindsay Cross 1-5-7, Stevie Goist 5-1-11, Cara Hardenbrook 3-0-7. Totals: 16-45 7-12 41.

EAST PALESTINE (12-8, 8-6) -- Stephanie Jeffers 2-0-4, Abbey Gorby 3-0-7, Ashley Martin 7-10-24, Liz Strohecker 1-0-2, Sam McKay 3-0-6, Niki Herriott 1-0-2, Jennessa Greenawalt 2-0-5. Totals: 19-35 10-12 50.

Columbiana914108--41

East Palestine1215158--50

3-point goals: Columbiana 2 (Cross 1, Hardenbrook 1); East Palestine 2 (Gorby 1, Greenawalt 1). JVs: East Palestine, 47-9.

GROVE CITY 51, HICKORY 35

HICKORY (14-9, 1-4) -- Cathy Powell 2-0-4, Chere' Marshall 5-7-17, Colleen Gottuso 4-1-9, Deandra Evans 1-0-2, Erica Viselli 1-0-3. Totals 13-8-35.

GROVE CITY (19-4, 4-1) -- Amber McFeely 4-2-12, Kristin Lossaso 1-0-2, Chelsea Smith 9-1-19, Chalsie Redfoot 0-0-0, Shannon O'Neil 3-0-8, Angela Burk 5-0-10. Totals 22-3-51.

Hickory871010--35

Grove City1315158--51

3-point goals: Hickory 1 (Viselli); Grove City 4 (McFeely 2, O'Neil 2). JV: Grove City 45-43.

STATISTICS

STEEL VALLEY CONFERENCE

Scoring: Amber Bland (B) 18 games, 187 field goals, 74 free throws, 454 points, 25.2 points per game. Courtney Davidson (U), 19-161-63-451-23.7; Kim Buhro (F), 19-134-66-337-17.7; Aieshya Dixon (M), 18-107-55-269-14.9; Ashley Russo (B), 16-67-83-233-14.6.

Field goals: Katie McDermott (F), 19 games, 86 nadem 142 attempted, 60.6 percent. Jen Hlebovy (B), 18-54-94-57.4; Bland (B), 18-187-342-54.7; Buhro (F), 19-131-244-51.4; Davidson (U), 19-161-350-46.

Free throws: Megan Maloney (M), 18 games, 35 made, 40 attempted, 87.5 percent. Davidson (U), 19-63-77-81.8; Russo (B), 16=-83-110-75.5; Dawn Simpson (F), 19-43-57-71.2; Lori Patrone (M), 18-52-73-68.4.

3-point goals: Davidson (U) 19 games, 66 made, 143 attempted, 46.2 percent. Ashlie Parry (U), 19-26-63-41.3; Cathie Walsh (U), 11-16-43-37.2; Brittany Durkin (B), 18-27-80-33.8; Russo (B), 18-48-33.3.

Rebounds: Dixon (M) 18 games, 250 rebounds, 13.9 per game. Buhro (F), 19-178-9.4; McDermott (F), 19-169-8.9; Hlebovy (B), 18-148-8.2; Bland (B), 18-133-7.4.

BOYS BASKETBALL

WESTERN PENNSYLVANIA

Allderdice 79, Langley 64

Bellwood Antis 67, Everett 33

Central Martinsburg 75, Williamsburg 69

Corry 75, Northwestern 50

Fairview 54, Fort LeBoeuf 42

General McLane 66, Harbor Creek 42

Girard 52, North East 50

Mercyhurst Prep 77, Vision Quest 36

Oliver 87, South 53

Peabody 70, Brashear 53

Penns Valley 55, Mt. Union 50

Perry 75, Schenley 72

Philipsburg Osceola 56, Curwensville 44

Reynolds 42, Greenville 37

Seneca 36, Iroquois 27

Trinity Christian 69, Wilson Christian 46

Tyrone 66, Clearfield 55

West Greene 87, Hundred, W.Va. 68

TOURNAMENT PAIRINGSDIVISION III

At Salem High School

Seeds: 1. Springfield. 2. St. Thomas Aquinas. 3. Lisbon. 4. Mooney.

Monday, Feb. 25

East Palestine vs. United, 6:30 p.m.

Waterloo vs. Streetsboro, 8 p.m.

Tuesday, Feb. 26

Lisbon vs. South Range, 6:30 p.m.

Rootstown vs. Crestview.

Friday, March 1

Mooney vs. East Palestine/United, 6 p.m.

St. Thomas Aquinas vs. Waterloo/Streetsboro, 7:30 p.m.

Springfield vs. Rootstown/Crestview, 9 p.m.

Monday, March 4

Mooney/East Palestine/United vs. St. Thomas Aquinas/ Waterloo/Streetsboro, 7 p.m.

Tuesday, March 5

Lisbon/South Range vs. Springfield/Rootstown/Crestview, 7 p.m.

Saturday, March 9

Mooney/East Palestine/United/St. Thomas Aquinas/ Waterloo/Streetsboro vs. Lisbon/South Range/Springfield/Rootstown/Crestview, 2 p.m. Winner advances to Canton regional.

STATISTICS

STEEL VALLEY CONFERENCE

Scoring -- Marc Palermo (Ursuline) 17 games, 280 points, 16.5 average; Greg Mayes (Fitch) 16, 262, 16.4; Curtis Ingram (Mooney) 17, 268, 15.8; Matt Marks (Boardman) 16, 237, 14.8; Andre Edmonds (U) 17, 242, 14.2.

Assists -- Palermo (U) 102 total, 6.0 average; Ingram (M) 77, 4.5; Danny Stella (Harding) 76, 4.5; Mike Finamore (B) 60, 3.8; Mike Phillips (H) 59, 3.5.

Field goal percentage -- Ronnie Angel (H) 60 made, 106 attempted, 56.6%; Nick Stefanovic (B) 47, 85, 55.3%; Joe Burke (M) 67, 124, 54%; Mayes (F) 102, 193, 52.8%; Prescott Burgess (H) 95, 182, 52.2%.

Rebounds -- Mayes (F) 202 total, 12.6 average; Burgess (H) 177, 10.4; Shelby Chaney (H) 138, 8.1; Edmonds (U) 132, 7.8; Marks (B) 109, 6.8.

3-point goals -- Palermo (U) 50 made, 124 attempted, 40.3%; Rob Patzak (F) 28, 70, 40%; Marks (B) 20, 50, 40%; Finamore (B) 21, 55, 38.2%; Stella (H) 25, 68, 36.8%.

Steals -- Terrell Eargle (F) 41 total, 2.9 average; Finamore (B) 38, 2.4; Mike DeOnofrio (B) (B) 31, 1.9; Jimmy Riley (U) 30, 1.9; Ethan Banks (H) 30, 1.8.

Free throws -- Marks (B) 39 made, 47 attempted, 83.0%; Patzak (F) 23, 29, 79.3%; Rashad Williams (M) 42, 55, 76.4%; Palermo (U) 64, 84, 76.2%; Burgess (H) 24, 32, 75%.

SCHEDULES

TODAY

BOYS BASKETBALL

J.V. games at 6 p.m. unless noted

Beaver Local at Chaney

Rayen at Cleveland St. Joseph

Wellsville at Wilson

Fitch at Ursuline

Boardman at Mooney

Canfield at Salem

Niles at Howland

Struthers at Poland

Lowellville at Jackson-Milton

McDonald at Mathews

Mineral Ridge at Springfield

Western Reserve at South Range

Badger at Lakeview

LaBrae at Brookfield

Hubbard at Champion

Newton Falls at Liberty

United at Crestview

Southern at Lisbon

Leetonia at Sebring

Columbiana at East Palestine

Warren JFK at Campbell

Bloomfield at Bristol

Ashtabula Sts. John & amp; Paul at Southington

Lordstown at Ledgemont

Maplewood at Lutheran East

West Branch at Akron Springfield

Southeast at Crestwood

East Liverpool at Wheeling Park

Commodore Perry at Kennedy Catholic

George Jr. at Erie Central

Mercer at West Middlesex

Wilmington at Reynolds

GIRLS BASKETBALL

United at Crestview, 6 p.m.

SWIMMING

District Championship at Cleveland State

WRESTLING

Fitch sectional tournament

Warren JFK at Rootstown sectionals, 4 p.m.

SATURDAY

BOYS BASKETBALL

Canton GlenOak at Warren Harding, 6 p.m.

GIRLS BASKETBALL

TOURNAMENT

DIVISION I

At Alliance High School

Warren Harding vs. Perry, 1 p.m.

Canton GlenOak vs. Austintown Fitch, 2:30 p.m.

DIVISION IV

At Liberty High School

Southern Local vs. McDonald, 1 p.m.

Bristol vs. Mathews, 2:30 p.m.

At Newcomerstown

Hiland vs. Toronto, 12:30 p.m.

Malvern vs. Strasburg, 2:15 p.m.

Wellsville vs. TCC, 4 p.m.

REGULAR SEASON

Chaney at Niles, 1 p.m.

Regina at Poland, 2 p.m.

Campbell at Struthers

Howland at Jefferson, 1 p.m.

SWIMMING

District Championship at Cleveland State

WRESTLING

Fitch sectional tournament

Warren JFK at Rootstown sectionals, 10 a.m.

WPIAL individuals sectional




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport