facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

PREP SPORTS AT A GLANCE



Published: Tue, February 12, 2002 @ 12:00 a.m.



GIRLS BASKETBALL

TOURNAMENT

DIVISION II

At Buckeye Local High School

Buckeye Local 35, Indian Creek 34

REGULAR SEASON

AREA

Mooney 74, Wilson 33

Boardman 57, Blackhawk 51

Warren Harding 62, Brush 53

Howland 35, Warren JFK 32

McDonald 42, Jackson-Milton 36

Lowellville 56, Mathews 39

South Range 55, Mineral Ridge 44

Springfield 61, Western Reserve 34

Newton Falls 50, Badger 43

Brookfield 47, Liberty 41

Champion 42, Lakeview 30

Girard 64, LaBrae 21

Southern 47, Columbiana 37

United 59, East Palestine 41

Leetonia 53, Lisbon 47 (OT)

Wellsville 47, Campbell 42

Sharon 52, Hickory 47

Kennedy Catholic 68, West Middlesex 29

Grove City 57, Slippery Rock 31

OHIO

Athens 52, Chillicothe 33

Carrollton 40, Canton S. 34

Cedarville 53, Newton 48

Cheshire River Valley 42, Albany Alexander 27

Cin. St. Ursula 59, Cin. Hughes 42

Cin. Withrow 57, Cin. Aiken 31

Cin. Wyoming 55, Cin. Taft 23

Duncan Falls Philo 40, Warsaw River View 27

Fremont St. Joseph 68, Oregon Stritch 46

Granville Christian 65, Ohio Deaf 46

Jackson 54, Washington C.H. 51

Jefferson County Christian 49, Tri-State Christian 26

Lima Perry 65, Lima Temple Christian 34

Lucasville Valley 57, Peebles 46

Madison Plains 42, Circleville 33

Manchester 37, Leesburg Fairfield 32

Millersburg W. Holmes 54, Cambridge 37

Minford 60, South Point 49

New Madison Tri-Village 87, Middletown Christian 18

Proctorville Fairland 69, Gallipolis Gallia Academy 51

Reimer Road Christian 56, Heritage Christian 51

Richmond Dale SE 57, Waverly 46

Shadyside 59, Wheeling (W.Va.) Cent. 38

Tipp City Bethel 40, Bradford 37

Tri-Village 87, Middletown Chr. 18

Van Buren 58, Bascom Hopewell-Loudon 52

Weir (W.Va.) 67, Toronto 28

Weirton (W.Va.) Madonna 83, Bellaire St. John 66

Wilmington 56, Clermont NE 45

WESTERN PENNSYLVANIA

Albert Gallatin 69, McKeesport 67 (2 OT)

Altoona 49, Hershey 37

Ambridge 69, Westinghouse 51

Avonworth 91, Fort Cherry 54

Bellwood-Antis 48, Juniata Valley 43

Berlin Brothersvalley 73, Shanksville 27

Bishop Guilfoyle 73, Lewistown 63

Blacklick Valley 49, Portage 37

Butler 50, Vincentian 41

Chartiers Valley 65, Montour 47

Conemaugh Valley 54, Blairsville 51

Everett 54, McConnellsburg 29

Ferndale 61, Windber 48

Forest Hills 53, Harmony 27

Fox Chapel 53, Kiski Area 35

Franklin Regional 55, Penn Hills 45

Gateway 54, Bethel Park 53

Glendale 50, West Branch 32

Greensburg C.C. 59, Penn-Trafford 29

Greensburg Salem 75, East Allegheny 64 (OT)

Hampton 43, Pine-Richland 35

Hempfield 57, Uniontown 43

Hollidaysburg 65, Central 48

Huntingdon Christian 50, Blair County Christian 35

Johnstown 53, Punxsutawney 48

Langley 53, Duquesne 34

McDowell 61, North Allegheny 60 (OT)

Monaca 60, Beaver Falls 48

Moshannon Valley 44, Claysburg-Kimmel 30

Mt. Pleasant 65, Seton-LaSalle 53

Mt. Union 54, Williamsburg 52

North Star 55, Conemaugh Township 45

Penns Valley 51, Southern Huntingdon 41

Portersville Christian 65, Greater Works Academy 55

Salisbury 45, Turkeyfoot Valley 37

Shade 57, Meyersdale 39

Shady Side Academy 57, Ellis School 28

South Park 58, Carrick 40

South Side Beaver 74, Aliquippa 26

State College 64, Indiana 61

Steel Valley 70, Canevin 68

Tussey Mountain 71, Forbes Road 43

Union City 53, Linesville 51

Upper St. Clair 69, West Mifflin 33

Washington 53, Thomas Jefferson 34

MONDAY'S SUMMARIES

MOONEY 74, WILSON 33

MOONEY (11-8) -- Lori Patrone 4-3-12, Aieshya Dixon 10-2-22, Anastasia Vouvalis 3-0-6, Natalie Damiano 0-1-1, Karla Fedina 4-0-10, Kacie Kubik 2-0-4, Bridget Kelly 2-0-4, Chakenya Howell 1-0-2, Mara York 2-0-4, Jenna York 1-2-4, Jen Houser 1-0-2, Amber Bodrick 1-1-3. Totals: 31 9-17 74.

WILSON (2-18) -- Leslie Norwood 4-1-9, Ashley Moore 1-0-2, Angelina Calderon 1-0-2, Marquita Jones 1-0-2, Brandy Byers 1-3-5, Charity Burt 5-3-13. Totals: 13 7-14 33.

Mooney23231513--74

Wilson641112--33

3-point goals: Mooney 3 (Fedina 2, Patrone 1); Wilson. JVs: Mooney, 34-17.

BOARDMAN 57, BLACKHAWK 51

BOARDMAN (18-1) -- Ashlee Russo 3-3-9, Amber Bland 9-5-23, Jenn Hlebovy 3-0-6, Brittany Durkin 2-2-7, Renee Farina 1-0-3, Lauren Craig 4-1-9. Totals: 22 11-18 57.

BLACKHAWK (20-4) -- Keri Bisceglia 3-2-9, Michelle Hoffman 2-2-7, Kayla Pursifull 4-0-8, Dani Hamilton 2-3-7, Lauren Bloom 2-0-4, Renee Rawding 8-0-16. Totals: 21 7-15 51.

Boardman1091922--57

Blackhawk15101214--51

3-point goals: Boardman 2 (Durkin 1, Farina 1); Blackhawk 2 (Bisceglia 1, Hoffman 1). JVs: Blackhawk 57-52 (2OT).

HOWLAND 35, WARREN JFK 32

WARREN JFK (13-7) -- Jen Burin 4-2-10, Alisha Hall 0-0-0, Sarah McNeil 2-4-8, Erin Poponak 1-0-2, Kelly Puskar 0-2-2, Samantha Thomas 2-0-4, Krystal Naples 1-2-4, Michelle Rossio 0-0-0, Melissa Tierney 1-0-2. Totals: 11-44 10-16 32.

HOWLAND (16-2) -- Emily Andrews 1-0-3, Meredith Schneider 1-0-2, Marianne Krezeczowski 4-2-10, Sarah Mangiarelli 0-0-0, Kristy Krezeczowski 1-1-4, Kristina Ferenac 4-0-8, Darcy Quinlan 2-0-4, Michelle Rura 1-2-4, Totals: 14 5-10 35.

Warren JFK76109--32

Howland911105--35

3-point goals: Warren JFK 0-4; Howland 2 (Andrews 1, Kristy Krezeczowski). JVs: Warren JFK 29-19.

SOUTH RANGE 55, MINERAL RIDGE 44

SOUTH RANGE (18-1, 12-1) -- Jenn Toth 1-0-2, Jessie Clayton 4-0-8, Becky Skowron 2-0-4, Kristin Skrinyer 2-3-7, Crystal Schuler 7-6-20, Kelly James 2-4-10, Jodi James 1-0-2, Michelle Pingley 1-0-2. Totals: 26-49, 13-19 55.

MINERAL RIDGE (11-8, 7-6) -- Dariana Casado 4-5-13, Sarah Gerberry 3-1-7, Danielle Bako 2-0-6, Lindsey Darnall 1-0-3, Tiffany Hack 2-5-9, Kelly MacGregor 2-0-4, Sarah Stark 1-0-2. Totals: 15-42 11-14 44.

South Range14141215--55

Mineral Ridge1071512--44

3-point goals: South Range 0; Mineral Ridge 3 (Bako 2, Darnall 1). JVs: Mineral Ridge 43-35.

SPRINGFIELD 61, WESTERN RESERVE 34

SPRINGFIELD (12-7, 10-3) -- Meghan Wood 6-2-14, Talley Felger 1-0-2, Carrie Davis 1-0-2, Lindsay Johnson 9-3-21, Jessica Snyder 1-0-2, Sarah Fannon 4-1-10, Danielle DeWitt 1-1-3, Angelina Fiumara 1-2-4, Nikki Burhart 1-1-3. Totals: 25 10-23 61.

WESTERN RESERVE (12-7, 10-3) -- Mikah Berger 0-0-0, Jen White 8-2-18, Anna Marie Ricciardi 1-2-4, Jen Hallos 2-2-6, Toni Jo Moracco 1-1-3, Donnelle Neihaus 0-1-1, Sara Kutsko 1-0-2. Totals: 13 8-16 34.

Springfield12201514--61

Western Reserve13768--34

3-point goals: Springfield 1 (Fannon 1); Western Reserve 0.

LOWELLVILLE 56, MATHEWS 39

MATHEWS (3-15, 2-11) -- Tara Ford 6-1-13, Melissa Morrison 6-0-12, Emily Cleland 1-0-2, Tarra Thompson 4-2-10, Loren Wealsch 1-0-2. Totals: 18 3-11 39.

LOWELLVILLE (12-7, 8-5) -- Laura Bryer 2-0-4, Danielle Hvisdak 2-0-6, Tami Nero 6-0-13, Rebecca Basista 1-3-5, Amanda Nero 7-7-22, Dana Donatelli 1-0-2, Christa Flora 2-0-4, Katie Travaline 0-0-0. Totals: 21 10-16 56.

Mathews2111016--39

Lowellville1815518--56

3-point goals: Mathews 0; Lowellville 4 (Hvisdak 2, T. Nero 1, A. Nero 1). JVs: Lowellville, 30-13.

MCDONALD 42, JACKSON-MILTON 36

JACKSON-MILTON (2-17, 1-12) -- Jesi Hemphill 3-3-9, Heidi Graham 1-2-4, Heather Teets 1-2-4, Desra Tomaino 0-0-0, Sarah Johnson 6-0-13, Shannon McGee 3-0-6. Totals: 14 7-16 36.

MCDONALD (3-16, 2-11) -- Christine Holmes 4-1-9, Brittney Thompson 2-3-7, Sara Toth 4-2-10, Rebecca Logar 2-0-4, Trish Williams 2-4-8, Nicole Booth 1-2-4. Totals: 15 12-23 42.

Jackson-Milton771111--36

McDonald971115--42

3-point goals: Jackson-Milton 1 (Johnson 1); McDonald 0. JVs: Jackson-Milton, 29-14.

CHAMPION 42, LAKEVIEW 30

CHAMPION (10-9, 9-6) -- Beth Dawson 1-0-3, Jessica Carpenter 1-0-2, Brianne Kochunas 4-1-10, Michelle Canatsey 3-0-6, Lori Daniels 0-2-2, Elizabeth Wood 5-3-13, Lauren Seafert 1-0-2, Jessica Wood 2-0-4. Totals: 17-43 6-12 42.

LAKEVIEW (7-12, 5-10) -- Lawreace Robinson 2-1-5, Amanda Monroe 3-1-7, Kari Harter 1-1-4, Megan McBride 2-1-5, Erika Sentner 1-5-7, Natalie Sudzina 1-0-2. Totals: 10-45 9-15 30.

Champion713157--42

Lakeview31098--30

3-point goals: Champion 2 (Dawson 1, Kochunas 1); Lakeview 1 (Harter 1). JVs: Champion, 31-21.

LEETONIA 53, LISBON 47 (OT)

LISBON (13-6, 8-5) -- Mallory Smith 7-5-21, Kelly Flory 3-0-7, Dena Huckshold 1-2-4, Meghan Brammer 3-0-9, Elizabeth Gerber 2-0-4, Kristen Dilullo 1-0-2. Totals: 17 7-17 47.

LEETONIA (14-5, 10-3) -- Jess Deville 5-5-15, Bri Duko 1-5-7, Jackie Durham 3-2-8, Allison Summers 1-0-2, Lynn Trankelbaugh 2-2-6, Jenna Santini 3-1-7, Marci Mancuso 2-4-8. Totals: 17 19-32 53.

Lisbon11119133--47

Leetonia1887119--53

3-point goals: Lisbon 6 (Brammer 3, Smith 2, Flory 1); Leetonia 0. JVs: Lisbon, 35-29.

UNITED 59, EAST PALESTINE 41

EAST PALESTINE (11-8, 7-6) -- Stephanie Jeffers 1-0-2, Samantha McKay 3-0-6, Liz Strohecker 0-0-0, Abbey Gorby 2-4-9, Ashley Martin 5-6-16, Stephanie Foster 1-0-2, Jennessa Greenawalt 1-0-2, Natalie Montani 2-0-4. Totals 15-49 10-15 41.

UNITED (17-2, 11-2) -- Danna Woolf 3-1-9, Michelle Foster 3-1-7, Alexis Thomas 2-2-6, Sarah Hotchkiss 4-2-10, Mandy Clapsaddle 10-5-25, Andrea Libb 0-2-3. Totals 22-53 13-21 59.

East Palestine681710--41

United11181911--59

3-point goals: East Palestine 1-3 (Gorby 1); United 2-3 (Woolf 2). JVs: United, 38-36 (OT).

WELLSVILLE 47, CAMPBELL 42

CAMPBELL (5-13) -- Sarah Toscano 2-1-5, Shannon Pavlansky 1-1-3, Amanda Quinn 4-2-12, Anna Zembillas 2-1-5, Samantha Jackson 0-0-0, Elaine Sharshan 0-0-0, Bethany Petak 0-0-0, Tierra McIntosh 5-7-17. Totals 14-60, 11-19, 42.

WELLSVILLE (5-14) -- Jessica Dinch 4-3-11, Michelle Kerr 0-2-2, Rachel Klavohm 2-2-6, Dena Barber 1-1-3, Shante' Thompson 1-0-2, Dana Flint 0-2-2, Melody Allison 2-0-4, Lynsey Lyle 7-3-17. Totals 17-37, 13-27 47.

Campbell111687--42

Wellsville1671212--47

3-point goals: Campbell 3-8 (Quinn 2, Toscano 1); Wellsville 0-8. JVs: Wellsville, 40-25.

SHARON 52, HICKORY 47

HICKORY (14-8, 1-3) -- Cathy Powell 0-2-2, Chere' Marshall 7-2-16, Colleen Gottuso 3-1-8, Deandra Evans 0-0-0, Erica Viselli 5-0-15, Kirsten Dickman 3-0-6. Totals 18-5-47.

SHARON (20-1, 4-0) -- Gina Fragle 2-2-7, Erin Leyde 4-4-13, Morgan Bradley 1-0-3, Nicole Valentino 4-4-13, Julie Bell 7-2-16, Totals 18-12-52.

Hickory1251218--47

Sharon5141221--52

3-point goals: Hickory 6 (Gottuso 1, Viselli 5); Sharon 4 (Fragle 1, Leyde 1, Bradley 1, Valentino 1). JV: Hickory, 43-31.

STATISTICS

METRO ATHLETIC CONFERENCE

Scoring: Marianne Krezeczowski (Howland) 20.4 points per game, Erin Martin (Canfield) 18.2, Stacia Ray (Niles) 17.6, Kristy Gaudiose (Poland) 14.9, Alyson Cotter (Salem) 14.3, Julie Gallo (Poland) 14.1, Nicole Vlajkovich (Canfield) 10.7, Darcy Quinlan (Howland) 10.0.

Field goals: Kristina Ferenac (Howland) 65.3 percent, Marianne Krezeczowski (Howland) 57.7, Julie Gallo (Poland) 56.3, Darcy Quinlan (Howland) 55.1, Lauren Teal (Salem) 54.5, Meridith Schneider (Howland) 48.6, Jill Vertanen (Canfield) 48.5, Laura Bell (Struthers) 45.6, Taryn Carlson (Poland) 44.1, Erin Martin (Canfield) 43.8.

3-point goals: Marianne Krezeczowski (Howland) 46.5, Kristy Gaudiose (Poland) 39.8, Erin Martin (Canfield) 37.0, Stacia Ray (Niles) 34.4, Emily Andrews (Howland) 32.5, Alyson Cotter (Salem) 32.3, Kristy Marapese (Struthers) 28.0, Kelly Williams (Canfield) 27.7.

Free throws: Abby Markovich (Salem) 83.7 percent, Marianne Krezeczowski (Howland) 80.1, Stacia Ray (Niles) 77.7, Kristy Gaudiose (Poland) 72.3, Taryn Carlson (Poland) 72.2, Erin Martin (Canfield) 69.1, Jill Vertanen (Canfield) 66.6, Michelle Rhodes (Niles) 65.5, Bree Longberry (Niles) 62.8, Kristy Marapese (Struthers) 60.8.

Rebounds: Erin Martin (Canfield) 7.9 per game, Kristina Ferenac (Howland) 7.8, Julie Gallo (Poland) 7.8, Alyson Cotter (Salem) 6.9, Jill Vertanen (Canfield) 6.5, Laura Bell (Struthers) 6.2, Kristy Marapese (Struthers) 6.2, Marianne Krezeczowski (Howland) 5.9, Kristy Gaudiose (Poland) 5.4.

Steals: Erin Martin (Canfield) 4.9 per game, Stacia Ray (Niles) 4.7, Kelly Williams (Canfield) 2.8, Ariel Hardy (Struthers) 2.8, Bree Longberry (Niles) 2.8.

Assists: Darcy Quinlan (Howland) 5.8 per game, Lizzie Jesko (Salem) 5.5, Erin Martin (Canfield) 4.5, Stacia Ray (Niles) 3.8, Steffi Graf (Poland) 3.7.

B0YS BASKETBALL

AREA

Youngstown Christian 65, Greater Cleve. Christian 43

Pine-Richland 73, Blackhawk 46

OHIO

Cin. Seven Hills 62, Sch. Creative/Performing Arts 43

Ludlow 89, Cin. Heritage Academy 34

New Miami 65, Cin. St. Bernard 55

Ohio School for Deaf 62, Granville Christian 51

WESTERN PENNSYLVANIA

Aliquippa 96, Mt. Lebanon 86

Bishop McCort 69, Johnstown Vo.-Tech 49

Blair County Christian 71, Huntingdon Christian 40

Burgettstown 65, South Park 63

Carlynton 67, Cornell 49

Carson Long 83, Belleville Mennonite 56

Central Catholic 67, Baldwin 65 (OT)

Curwensville 66, Glendale 54

Duquesne 51, Riverview 40

East Allegheny 78, Derry 58

Fox Chapel 76, Franklin Regional 46

Gateway 58, Bethel Park 43

Greater Works 78, Portersville Christian 59

Harmony 54, West Branch 47

Huntingdon 76, Bishop Guilfoyle 68

Imani Christian 89, Wilson Christian 51

McKeesport 67, Seneca Valley 59

Penns Valley 70, Southern Huntingdon 31

Plum 72, Indiana 56

Serra 74, California 51

Seton-LaSalle 57, Kiski School 55

Shade 70, Johnstown Christian 60

Southern Fulton 73, Northern Bedford 56

Sto-Rox 88, Vincentian 58

Trinity 58, Keystone Oaks 54

Turkeyfoot Valley 92, Hancock, Md. 78

Upper St. Clair 62, Ringgold 31

West Mifflin 75, West Allegheny 48

West Shamokin 35, Kittanning 32

Wilkinsburg 50, Karns City 47

Winchester Thurston 76, Aquinas Academy 50

SUMMARY

YOUNGSTOWN CHRISTIAN 65, GREATER CLEVE. CHRISTIAN 43

GREATER C. CHRISTIAN (9-7) -- Jeff Koch 7-0-14, Ryan Young 1-0-2, Ben Koch 1-0-2, Bryan Pytel 7-1-15, Paul Kruge 3-0-6, Josh Todorovski 0-2-2, Greg Cooley 0-2-2. Totals: 19 5-9 43.

YOUNGSTOWN CHRISTIAN (14-6) -- Matt Byrdy 9-0-20, Aaron Young 8-0-16, Kelvin Turner 1-1-3, Frank Dota 4-0-10, Themi Tsarnas 2-1-6, Mike Vitullo 2-0-4, Chris Suszczynski 1-0-2, Mike Brydy 1-0-2, Michael Pecchia 1-0-2. Totals: 29-55 2-5 65.

Cleve. Christian107818--43

Yo. Christian15171320--65

3-point goals: Greater Cleveland Christian 0; Youngstown Christian 5 (Matt Brydy 2, Dota 2, Tsarnas 1).

TOURNAMENT BRACKETS

DIVISION I

At Cleveland South High School

Seeds: 1. Shaker Heights. 2. Warren Harding. 3. Brush. 4. Euclid.

Monday, Feb. 25

Cleveland East Tech vs. Howland, 6:15 p.m.

Cleveland Heights vs. Rhodes, 7:45 p.m.

Tuesday, Feb. 26

Garfield Heights vs. Maple Heights, 6:15 p.m.

Warren Harding vs. John Hay, 7:45 p.m.

Wednesday, Feb. 27

Shaker Heights vs. Cleveland East Tech/Howland, 6:15 p.m.

Cleveland Heights/Rhodes vs. Euclid, 7:45 p.m.

Friday, March 1

Brush vs. Garfield Heights/Maple Heights, 6:15 p.m.

Warren Harding/Hay vs. Cleveland JFK, 7:45 p.m.

Wednesday, March 6

Shaker Heights/Cleveland East Tech/Howland vs. Cleveland Heights/Rhodes/Euclid, 6:30 p.m.

Thursday, March 7

Brush/Garfield Heights/Maple Heights vs. Warren Harding/Hay /Cleveland JFK, 6:30 p.m.

Saturday, March 9

Shaker Heights/Cleveland East Tech/Howland/Cleveland Heights/Rhodes/Euclid vs. Brush/Garfield Heights/Maple Heights/Warren Harding/Hay /Cleveland JFK, 1:30 p.m. Winner advances to Akron regional.

DIVISION II

At Stow High School

Seeds: 1. Tallmadge. 2. Walsh Jesuit. 3. Akron East. 4. Southeast.

Monday, Feb. 25

Akron North vs. Ravenna, 6 p.m.

Akron Springfield vs. Aurora, 7:30 p.m.

Wednesday, Feb. 27

Tallmadge vs. Crestwood, 6 p.m.

Revere vs. Field, 7:30 p.m.

Saturday, March 2

Akron East vs. Akron North/Ravenna, 1 p.m.

Southeast vs. Akron Springfield/Aurora, 3 p.m.

Walsh Jesuit vs. Revere/Field, 5 p.m.

Thursday, March 7

Akron East/Akron North/Ravenna vs. Southeast/Akron Springfield/Aurora, 6 p.m.

Walsh Jesuit/Revere/Field vs. Tallmadge/Crestwood, 7:30 p.m.

Saturday, March 9

Akron East/Akron North/Ravenna/Southeast/Akron Springfield/Aurora vs. Walsh Jesuit/Revere/Field/Tallmadge/Crestwood, 7 p.m. Winner advances to Canton regional.

At Canton Fieldhouse

Tuesday, Feb. 26

Marlington vs. Orrville, 6:45 p.m.

Northwest vs. Triway, 8:15 p.m.

Wednesday, Feb. 27

Canton South vs. Canton Central Catholic, 6:45 p.m.

West Branch vs. Louisville, 8:15 p.m.

Friday, March 1

Minerva vs. Marlington/Orrville, 6:45 p.m.

Alliance vs. Northwest/Triway, 8:15 p.m.

Saturday, March 2

Fairless vs. West Branch/Louisville, 7:30 p.m.

Wednesday, March 6

Minerva/Marlington/Orrville vs. Alliance/Northwest/Triway, 6:45 p.m.

Canton South/Canton Central Catholic vs. Fairless/West Branch/Louisville, 8:15 p.m.

Saturday, March 9

Minerva/Marlington/Orrville/Alliance/Northwest/Triway vs. Canton South/Canton Central Catholic/Fairless/West Branch/Louisville, 7:30 p.m. Winner advances to the Canton regional.

STATISTICS

METRO ATHLETIC CONFERENCE

Scoring: Travis Mong (Salem) 15.1 points per game, Scott Day (Howland) 14.8, Jamie Dunn (Poland) 14.2, Chad Baker (Canfield) 13.4, Jason Martin (Struthers) 13.4, Tyler Spencer (Niles) 13.3, Dave Soda (Niles) 13.3, Courtney Mazey (Howland) 13.2, Chase Booms (Canfield) 12.4, David McGarry (Poland) 12.0.

Field goals: Bill Bartos (Poland) 74.6 percent, Tim Rupert (Niles) 64.9, Dave Soda (Niles) 56.1, David McGarry (Poland) 54.2, Scott Day (Howland) 53.6, Jim Tabak (Struthers) 52.6, Chad Fender (Poland) 50.0, Eric Fender (Poland) 49.3, Courtney Mazey (Howland) 48.5, Frank Turocy (Canfield) 47.6.

3-point goals: Chad Fender (Poland) 40.0 percent, Travis Mong (Salem) 37.5, Scott Day (Howland) 36.1, Jim Franceschelli (Struthers) 34.9, Brandon Kubicina (Howland) 34.1, Jamie Dunn (Poland) 32.1, Chase Booms (Canfield) 32.0, Jason Martin (Struthers) 31.4, Tyler Spencer (Niles) 29.3, Lou DaVanzo (Poland) 28.1.

Free throws: Jason Melidona (Howland) 83.7 percent, Jamie Dunn (Poland) 80.6, Chad Fender (Poland) 80.0, Scott Day (Howland) 78.3, Bill Sullivan (Niles) 74.3, Jared Kirkpatrick (Canfield) 73.2, Jason Shelton (Niles) 71.6, Andy Miller (Salem) 71.4, Chase Booms (Canfield) 71.4, Dave Soda (Niles) 69.6.

Rebounds: Dave Soda (Niles) 9.9 per game, Chad Baker (Canfield) 7.9, Jason Martin (Struthers) 7.2, David McGarry (Poland) 6.2, Neil Harris (Poland) 5.9, Jason Mitchell (Struthers) 5.7, Frank Turocy (Canfield) 5.5, Scott Day (Howland) 5.4, Courtney Mazey (Howland) 4.8.

Steals: Neil Harris (Poland) 3.6 per game, Nick Leiter (Struthers) 2.3, Eric Fender (Poland) 2.1, Mike Bailey (Salem) 1.8, Jared Kirkpatrick (Canfield) 1.7, Jason Martin (Struthers) 1.7.

Assists: Jared Kirkpatrick (Canfield) 5.5 per game, Mike Bailey (Salem) 5.3, Jason Shelton (Niles) 5.1, Nick Leiter (Struthers) 4.6, Jamie Dunn (Poland) 4.4.

POLLS

OHIO

COLUMBUS -- How a state panel of sports writers and broadcasters rates Ohio high school boys basketball teams in the sixth of seven weekly regular-season 2001-2002 polls for The Associated Press (records through games of Feb. 10):

VotesRecordPoints

DIVISION I

1, Tol. St. John's (24) 17-0316

2, Cin. Winton Woods (7) 18-1269

3, Dublin Scioto (1) 18-0253

4, Cols. Brookhaven (1) 18-1246

5, Cols. Independence 17-1141

6, Hamilton 17-2101

7, Warren Harding 14-392

8, Wooster 16-190

9, Shaker Hts. 13-378

10, Dublin Coffman 16-353

Others receiving 12 or more points: 11, Zanesville 45. 12, Tol. Scott 28. 13, Lima Sr. 20. 14, Lebanon 18. 15, Springfield South 13. 16, Lakewood St. Edward 12.

DIVISION II

1, Akron St. Vincent-St. Mary (30) 15-2323

2, Warrensville Hts. 16-1279

3, Washington Court House (2) 17-0220

4, Ottawa-Glandorf (1) 17-1219

5, Canton South 16-1194

6, St. Bernard Roger Bacon 15-3118

7, Akron Central-Hower 15-2110

8, Dover 15-283

9, Willard 14-359

10, Niles 14-251

Others receiving 12 or more points: 11 (tie), Bryan, Minerva 22. 13, Poland 20. 14, Gallipolis Gallia Academy 19.

DIVISION III

1, Waynesville (17) 18-1300

2, Wheelersburg (6) 17-2231

3, Marion Pleasant (3) 17-1223

4, Bedford Chanel (2) 14-3187

5, Cleve. Cent. Cath. 13-4173

6, Elyria Cath. (2) 14-2140

7, Canal Winchester 15-2139

8, New Middletown Springfield (2) 16-1118

9, Casstown Miami East 15-478

10, Versailles 15-344

Others receiving 12 or more points: 11, Cols. Ready (1) 33. 12 (tie), Bellville Clear Fork, Cin. Reading 16. 14, Sardinia Eastern Brown 13.

DIVISION IV

1, S. Charleston Southeastern (23) 19-0304

2, Centerburg (4) 18-1260

3 Bristol (3) 16-1249

4, Convoy Crestview (1) 16-2173

5, Zanesville Rosecrans (1) 15-3139

6, Russia 16-3135

7, New Wash. Buckeye Central 16-2107

8, Dalton 14-395

9, McGuffey Upper Scioto Val. 15-287

10, Tipp City Bethel 15-441

Others receiving 12 or more points: 11, Sebring 39. 12 (tie), Sandusky St. Mary, Windham (1) 29. 14, Sidney Fairlawn 16. 15, Reedsville Eastern 15. 16, Lancaster Fisher Cath. 13. 17, Van Buren 12.

PENNSYLVANIA

CLASS AAAA

1. Uniontown (7) 23-1 1

2. Parkland (11) 23-0 2

3. Harrisburg (3) 22-2 3

4. Coatesville (1) 22-2 4

5. New Castle (7) 24-0 5

6. George Jr. Republic (10) 17-2 6

7. Ridley (1) 20-4 9

8. Chester (1) 20-4 10

9. Chartiers Valley (7) 20-3 7

10. Williamsport (4) 17-6 8

Teams to watch: Abington (1) 17-6; Abington Heights (2) 21-1; Cumberland Valley (3) 16-6; Downingtown (1) 18-5; Governor Mifflin (3) 20-4; Hempfield (7) 19-4; Kiski Area (7) 20-4; Lancaster (3) 18-4; Lower Merion (1) 18-6; North Penn (1) 20-4; Pleasant Valley (11) 19-4; Plymouth-Whitemarsh (1) 16-8; Pocono Mountain (11) 18-5; Reading (3) 17-7; Red Land (3) 19-4; State College (6) 17-5; Tunkhannock (2) 21-2; Upper St. Clair (7) 20-3; Whitehall (11) 16-7; William Tennent (1) 21-3.

CLASS AAA

1. Mifflinburg (4) 21-0 1

2. Highlands (7) 23-1 2

3. General McLane (10) 20-2 3

4. Eastern (3) 23-1 4

5. East Pennsboro (3) 21-2 6

6. Kennett (1) 21-2 7

7. Bethlehem Catholic (11) 17-4 8

8. Franklin (10) 17-4 10

9. Allentown Central Catholic (11) 14-8 5

10. Bradford (9) 19-2 NR

Teams to watch: Blackhawk (7) 17-6; Blue Mountain (11) 20-4; Conrad Weiser (3) 18-5; Hampton (7) 19-5; Holy Ghost Prep (1) 19-4; Hopewell (7) 16-8; Lancaster Mennonite (3) 15-8; Lansdale Catholic (1) 20-3; McGuffey (7) 19-4; Northeastern (3) 19-5; Palmyra (3) 15-8; Peabody (8) 18-4; Penn Cambria (6) 18-4; Punxsutawney (9) 18-4; Shamokin (11) 18-6; Steel-High (3) 12-12; Steel Valley (7) 20-3; Susquehanna Twp. (3) 17-5; West Mifflin (7) 15-6; West York (3) 19-5.

CLASS AA

1. Trinity (3) 22-0 1

2. Sto-Rox (7) 19-1 2

3. Eisenhower (10) 21-0 3

4. Reading Central Catholic (3) 21-1 4

5. Bishop Hannan (2) 20-3 5

6. Southern Columbia (4) 20-2 6

7. Delone (3) 22-2 7

8. Wilkinsburg (7) 23-0 8

9. Aliquippa (7) 20-3 9

10. Freeport (7) 20-0 10

Teams to watch: Beaver Falls (7) 21-2; Bishop O'Reilly (2) 15-5; Carbondale (2) 17-6; Columbia (3) 16-7; Devon Prep (1) 14-8; GAR Memorial (2) 19-2; Girard (10) 16-6; Lakeview (10) 19-3; Lancaster Catholic (3) 18-5; Mercyhurst Prep (10) 19-4; Middleburg (4) 22-1; Mohawk (7) 17-4; Neshannock (7) 21-2; Northern Cambria (6) 19-4; North Star (5) 20-1; Penns Valley (6) 21-3; Salisbury (11) 18-6; Tussey Mountain (5) 18-5; Westmont-Hilltop (6) 21-3; WB Meyers (2) 19-4.

CLASS A

1. Kennedy Catholic (10) 16-5 2

2. Scotland (3) 21-2 3

3. Mahanoy Area (11) 20-3 4

4. Bishop Neumann (4) 19-4 6

5. Elkland (4) 22-0 7

6. Duquesne (7) 20-3 8

7. Monessen (7) 19-5 1

8. Elk County Catholic (9) 17-4 5

9. Commodore Perry (10) 17-4 NR

10. Harrisburg Christian (3) 17-5 NR

Teams to watch: Camp Hill (3) 15-7; Fairfield (3) 16-6; Forest City (2) 15-7; Geibel (7) 15-4; Juniata Valley (6) 14-9; Lancaster Country Day (3) 14-5; Lebanon Catholic (3) 18-6; Liberty (4) 21-2; Monaca (7) 16-4; Saltsburg (6) 19-4; Serra (7) 15-6; Vincentian (7) 15-8; Weatherly (11) 18-6; West Middlesex (10) 17-5; Williamsburg (6) 15-7.

SCHEDULE

TODAY

BOYS BASKETBALL

J.V. games at 6 p.m. unless noted

Wilson at Mooney

Warren Harding at Fitch

Ursuline at Boardman

Canfield at Niles

Howland at Struthers

Poland at Salem

Jackson-Milton at McDonald

Mathews at Lowellville

Mineral Ridge at South Range

Springfield at Western Reserve

Badger at LaBrae

Brookfield at Hubbard

Champion at Girard

Lakeview at Newton Falls

Crestview at Sebring

Southern at Columbiana

East Palestine at United

Lisbon at Leetonia

Hickory at Warren JFK

Bristol at Lordstown

Southington at Bloomfield

Fairport Harbor at Maplewood

Waterloo at West Branch

Edison Local at Wellsville

Orange Christian Academy at Compass School, 5 p.m.

Kennedy Catholic at West Middlesex

Sharon at George Jr.

Commodore Perry at Wilmington

Sharpsville at Reynolds

GIRLS BASKETBALL

Poland at Salem, 6 p.m. (varsity only)

Cardinal at Bristol, 6 p.m.

WEDNESDAY

BOWLING

Girard at Fitch

Mooney at Ursuline

Boardman at Harding

Campbell at Youngstown

Hubbard at Canfield

Liberty at Champion

Struthers at Niles

GIRLS BASKETBALL

TOURNAMENT

DIVISION I

At Cambridge High School

East Liverpool vs. New Philadelphia, 7:30 p.m.

REGULAR SEASON

JV games at 6 p.m. unless noted

Campbell at Chaney

Fitch at Mooney

Magnificat at Boardman, 5 p.m.

Struthers at Howland

Canfield at Niles

McDonald at Mathews

Lowellville at Jackson-Milton

Mineral Ridge at Springfield

Western Reserve at South Range

Leetonia at Sebring

Lordstown at Berkshire

Mogadore at Southeast

West Branch at North Canton Hoover

GYMNASTICS

Fitch at Wooster, 6 p.m.

WRESTLING

Moon at Blackhawk, 7 p.m.




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport