facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

FREE DAILY EVENTS



Published: Wed, August 28, 2002 @ 12:00 a.m.



FREE DAILY EVENTS

9 a.m. to 4:30 p.m.: Steam show, Southeast Corner.

9 a.m. to 5 p.m.: Spinning Demo, Sheep Barn #36.

Noon to 6 p.m.: American Red Cross Bloodmobile, Medical #49.

1 to 4 p.m.: Western Reserve Wood Carvers, Fine Arts Bldg.

All Day: U.S. Post Office, Boardman Street; Holborn Herb Gardens, Western Reserve Village; Shooting Star, Entertainment Stage; Southwest Corner; Antique Farm Machinery Display, Southeast Corner; Farm Animals Old McDonald's Barn.

Thu/Fri/Mon-2 & amp; 7 p.m., Sat & amp; Sun-2, 4:30 & amp; 7: Robinson Family Singers, Gate #8.

Schedule Posted at Bldg.: International Events/40th Anniversary,

International Stage; Horticultural Presentations, Floral/Fine Arts Bldg.; Outdoor Arts Events, Fine Arts Gazebo; Celebrating the Arts Show, Fine Arts Gazebo.

6:30 p.m.: Pillsbury Baking Contest, Arts & amp; Crafts Bldg.

8 a.m. and 5:30 p.m.: Milking Parlor, South Cattle Complex.

10 a.m., 1 & amp; 6 p.m.: The Great Bear Show, Southwest Corner.

11 a.m. , 2 & amp; 7 p.m.: Team Extreme Motorcycle Stunt Show

Southwest Corner.

TODAY

8 p.m.: Lee Greenwood & amp; Sandi Patty "Pride in America" show, Grandstand.

YOUTH DAY, THURSDAY

10 a.m.: Ribbon cutting.

1-3 p.m.: School band concert, no admission fee, Grandstand.

1:30 p.m.: Junior Fair Youth Day Program/Youngstown Symphony Society, Stage on concourse.

5:30 p.m. Auction, Market Poultry Sale, Coliseum #8.

7 p.m.: Jr. Fair Mkt. Lamb & amp; Swine, Coliseum #8.

8 p.m.: World's Largest Demolition Derby, Grandstand

JUDGING SCHEDULE

8 a.m.: Market Swine Judging, Coliseum #8

8:30 a.m.: Cattle, 4-H Dairy Showmanship, South Cattle Complex

9 a.m.: Horse, 4-H Saddle, North Ring Complex; Pygmy/Angora Goats, Sheep Barn #36; Poultry, Poultry #35.

9:30 a.m.: Rabbits, Rabbit #35; Ponies, Draft, South Ring.

10 a.m.: Hay and Grain, Hay & amp; Grain #26

10:30 a.m.: Fruit, Fruit #26

11 a.m.: Jr. Fair Market Lamb, Coliseum #8

1 p.m.: Ponies, Grade (46"-56"), South Ring

4 p.m.: Cattle, Brown Swiss & amp; Ayrshire, South Cattle Complex; Cattle, Milking Shorthorn South Cattle Complex.

5:30 p.m.: Dog agility demonstrations, North Ring

6 p.m.: Pony Hitches, South Ring.

FRIDAY, YSU DAY

(Guided Senior Citizen Shuttles available from 8 a.m. to 5 p.m.)

1-3:30 p.m.: Cheerleading demonstrations, Grandstand.

1:15 p.m.: Baking Contest, Hay & amp; Grain Bldg.

5:30 p.m.: Auction, Goat Milk Fudge, Coliseum #8.

6 p.m.: Bike Nite, Concourse, Rabbit, Meat Pens & amp; Poultry, Coliseum #8.

7 p.m.: Market Beef followed by Market Feeders, Coliseum #8

7:30 p.m.: Harness Racing/Pari-Mutuel Betting, Grandstand.

10 p.m.: Motorcycle Stunt Show/Doug Danger, Grandstand.

JUDGING SCHEDULE

8 a.m.: Market Beef Fitting & amp; Showmanship, Coliseum #8.

8:30 a.m.: Horse, Draft, East Ring.

9 a.m.: Sheep, Sheep Barn #36; Saddle Horse, 4-H, North Ring; Cattle, Holstein, South Cattle Complex.

9:30 a.m.: Ponies, Registered Welsh, South Ring;Cattle, Market Beef, Coliseum #8.

11:30 a.m.: Jr. Fair Feeder Calf Showmanship, Coliseum #8.

1 p.m.: Jr. Fair Market Dairy Beef, Coliseum #8; Ponies: Grade (46 & quot; & amp; Under), South Ring.

2 p.m.: Ponies, registered Hackney, South Ring.

5 p.m.: Cattle, Limousin, South Cattle Complex.

5:30 p.m.: Cattle, Aberdeen Angus, South Cattle Complex; Dog Agility Demonstration, North Ring.

6 p.m.: Cattle, Simmenta, South Cattle Complex; Pony Hitches, South Ring.

7 p.m.: Cattle, Hereford, South Cattle Complex; Pocket Pet Costume Class, Barn #10; Sheep, Canfield Lead Line, Sheep Barn #36.

8 p.m.: Cattle, Charolais, South Cattle Complex.

SATURDAY, FAMILY DAY

8:30 a.m. to noon: Draft Pony Pig Iron Derby, Grandstand.

Noon: Harness Racing/Pari Mutuel Betting, Grandstand.

7 p.m.: Truck & amp; Tractor Pull/plus Semi-Truck Pull, Grandstand.

JUDGING SCHEDULE

8 a.m.: Rabbits, 4-H, Coliseum #8.

9 a.m.: Saddle Horse, 4-H, North Ring; Cattle, Jersey, Guernsey,

South Cattle Complex.

10 a.m.: Ponies, Registered Shetland, South Ring.

10:30 a.m.: Ponies, Haflinger, South Ring.

11 a.m.: Fashion Revue, 4-H Bldg., #25 Auditorium.

Noon: Draft horses, Hitch, East Ring; 4-H Llama costume class,

Coliseum #8.

1 p.m.: Horses, registered mini, South Ring.

2 p.m.: Sheep shearing contest, Sheep Barn #36.

3 p.m.: Supreme Champion Dairy, South Cattle Complex.

5 p.m.: Cattle, Beef Shorthorn, South Cattle Complex; 4-H Pocket Pet Decorated Cage, Barn #10; Jr. Fair, beef breeding projects,

South Cattle Complex.

6 p.m.: Pony Hitches, South Ring.

SUNDAY, Y-103 DAY

8 a.m.: Catholic Worship Service, Youngtown Symphony Stage on Concourse.

9:30 a.m.: Ecumenical worship service. Music by Canfield Fair Choir directed by Kay Sittig, accompanied by Tom and Kelly Scurich, Youngstown Symphony Stage on Concourse.

11 a.m.: Praise & amp; worship service presented by Old North Church of Canfield, Youngstown Symphony Stage on Concourse.

1 p.m.: Dress-A-Cow Contest, South Cattle Complex.

1:45 p.m.: Auction, 4-H Dairy Cheese, South Cattle Complex.

8 p.m.: Journey & amp; Peter Frampton, Grandstand.

JUDGING SCHEDULE

11 a.m.: Saddle Horse Championships, North Ring.

Noon: Dog demonstration, Coliseum #8.

1 p.m.: Poultry, 4-H Showmanship, Coliseum #8; Ponies, Leadline, costume, followed by hitch classes, South Ring; goat show, Coliseum #8.

3 p.m.: Pocket Pet Breed, Coliseum #8.

3:30 p.m.: Wee Ones, Showmanship, South Cattle Complex.

MONDAY, WESTERN DAY

8:30 a.m. to noon: Open Draft Horse Pig Iron Derby, Grandstand.

Noon: Harness Racing/Pari-Mutuel Betting, Grandstand.

9 a.m.: Old Fashion, 4-H Saddle Horse Show, North Ring.

9:30 a.m.: Rooster Crowing Contest,South Ring.

11 a.m.: Consumer Shopping Bag Contest, 4-H, Building #25.

1:30 p.m.: "Old Time Market Livestock Show," Coliseum #8.

8 p.m.: The GM Card presents Kenny Chesney/No Shoes, No Shirt, No Problem Tour, Grandstand.

JUDGING SCHEDULE

10 a.m.: Invitational Dairy Judging, 4-H, South Cattle Complex; Goat Costume Class, Coliseum #8; Pocket Pets, 4-H Showmanship, Coliseum #8.

10:30 a.m.: Llama exhibition, Coliseum #8.

Noon: Adult Dairy Showmanship, South Cattle Complex.

1:30 p.m.: Cattle Exhibitor's Party, South Cattle Complex.

2:30 p.m.: Market Livestock Showman of Showmen. Coliseum #8.

9 p.m.: All exhibits released.




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport