- Advertisement -
- Advertisement -

« News Home

JUNIOR FAIR | Schedule

Published: Sun, August 25, 2002 @ 12:00 a.m.

1-7 p.m.: Booth setup and distribution of packets to advisers, Building 25.
1-9 p.m.: Booth setup and distribution packets to advisers, Building 25.
5 p.m.: Saddle horse decorations must be complete.
8 a.m.-8 p.m.: Junior Fair livestock check-in, Junior Fair Office. (Junior Fair Dairy shall follow Open Dairy check-in times.)
8 a.m.-5 p.m.: Booth setup, Building 25.
5 p.m.: Booths to be complete.
8 p.m.: All livestock to be in place; flower box entries due at Junior Fair office; horseman/horsewoman written test.
8:30 p.m.: Market broiler and market rabbit weigh-in, Barn 10.
9 p.m.: Final check-in to pick up packets.
8 a.m.: Canfield Fair officially opens.
9 a.m.: Saddle horse four-station grading, Saddle Horse North Ring; skillathon will run during four-station grading; showmanship: 171A, 171B, 178A, 178B. Driving Production (grading to follow four-station).
9 a.m.: Placement of booth awards, Building 25.
10 a.m.: Building 25 officially opens, club packets distributed.
11 a.m.: Rabbit meat pen judging, Barn 10.
Noon: Poultry meat pen judging (broiler and turkeys), Coliseum.
1-1:30 p.m.: Bed race registration, Junior Fair office.
2 p.m.: Bed race. North side of race track.
3 p.m.: Poultry breed judging, Coliseum; rabbit doe and litter, Barn 10.
4 p.m.: Horseman/horsewoman riding test, Saddle Horse North Ring.
5 p.m.: Llama Obstacle Course, Saddle Horse North Ring.
5:30 p.m.: Market swine showmanship, Coliseum.
6:30 p.m.: First-, second-, third-year saddle horse show, Saddle Horse North Ring.
8 a.m.: Market swine judging, Coliseum.
8:30 a.m.: Dairy showmanship, South Cattle Complex with junior dairy breed show following.
9 a.m.: Equitation, contest, trail, western riding, reining grading.
10 a.m.: Opening ceremonies.
11 a.m.: Market, carcass and breeding lamb show, Coliseum.
1 p.m.: Youth Day: Junior Fair Awards and Outstanding Families, Stage on Concourse.
4 p.m.: Saddle Horse opening ceremonies, club presentations, state fair participants, sportsmanship awards, horseman/ horsewoman presentation.
5:30 p.m.: Dog agility demonstration, Saddle Horse North Ring; market livestock sale, poultry.
6 p.m.: Saddle Horse Contest Fun Show.
7 p.m.: Lamb and swine sale, Coliseum.
8 a.m.: Beef fitting and showmanship, Coliseum.
9 a.m.: Saddle horse, hunter classic, Saddle Horse North Ring; dressage grading and championships.
9:30 a.m.: Market beef, Coliseum.
11:30 a.m.: Feeder calf showmanship, Coliseum.
1 p.m.: Dairy beef judging, beef feeder to follow.
5:30 p.m.: Goat fudge sale, Coliseum; rabbit meat pens, market livestock sale, Coliseum; dog agility, Saddle Horse North Ring.
6:30 p.m.: Saddle Horse Pleasure Fun Show.
7 p.m.: Pocket pet costume class, Barn 10; market livestock sale, market beef followed by market feeders, Coliseum.
8 p.m.: Rabbit judging, Coliseum.
9 a.m.: Saddle Horse Championships, Saddle Horse North Ring; trail, western riding, reining; pleasure versatility, junior and senior divisions to follow; freestyle reining to follow; contest classic, junior and senior divisions to follow.
9:30 a.m.: Poultry costume class, Coliseum.
10 a.m.-5 p.m.: Jr. Fair/Farm Bureau "Ag in the Bag" and preschool make-and-take project, pavilion across from Junior Fair Office. (Times and activities will be posted. Sponsored by Deerfield Farms, Agland Co-op, Greier Ag Center, Witmer Feed & amp; Grain and Farm Bureau).
11 a.m.: Fashion Revue, Building 25 auditorium.
Noon: Llama costume class, Coliseum.
5 p.m.: Pocket pet cage decorating contest, Barn 10; Junior Fair beef breeding projects, South Cattle Complex (following open beef breeding).
8-11 p.m.: Junior Fair/Youth Dance, Coliseum.
11 a.m.: Saddle Horse championship, Saddle Horse North Ring; pleasure classes first then contest, limit five champion class; selections: one must be grading class, limit to winning one championship class.
Noon: Dog demonstration, Coliseum.
1-5 p.m.: Jr. Fair/ Farm Bureau "Ag in the Bag," preschool make-and-take project, pavilion across from Jr. Fair Office (times and activities posted).
1 p.m.: Poultry showmanship (includes all projects), Coliseum; Jr. Fair Goat Show, Coliseum; Pygmy Goats, fiber goats, kinders, market, dairy, goat carting; Dress-A-Cow Contest, South Cattle Complex.
1:45 p.m.: Dairy cheese auction, South Cattle Complex.
3 p.m.: Youth Ice Cream Social, Building 25; pocket pet breed judging, Coliseum.
3:30 p.m.: Wee Ones showmanship, South Cattle Complex.
5 p.m.: Ice Cream Social/Junior Fair Activities, South Dairy Complex.
6 p.m.: Rabbit costume class, following pocket pet breed judging, Coliseum.
6-6:15 p.m.: Scavenger Hunt Registration, Junior Fair Office, South Dairy End, Farm Bureau Booth and Hay & amp; Grain building.
6:30-8:30 p.m.: Jr. Fair/Farm Bureau Scavenger Hunt, starts at Junior Fair Office.
9 a.m.: Saddle Horse Old Fashion Fun Show, Saddle Horse North Ring; individual dairy judging contest, South Dairy Complex.
10 a.m.: Goat Costume Class, Coliseum; pocket pet showmanship, Coliseum.
10:30 a.m.: Llama exhibition, Coliseum.
11 a.m.: Consumer shopping bag contest, Building 25.
1:30 p.m.: Ole Time market livestock show, Coliseum.
2:30 p.m.: Market livestock showman of showmen.
3 p.m.: Registration: Battle of the Barns, Junior Fair Office.
9 p.m.: Projects released.

Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.


HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2016 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes