facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

SATURDAY'S RESULTS



Published: Sun, August 18, 2002 @ 12:00 a.m.



SATURDAY'S RESULTS

GIRLS TENNIS

CANFIELD RED 3, BOARDMAN 2

Singles -- Rachel McGowan (C) def. Gina Peretti, 6-4, 7-5; Renee Lesnett (C) def. Stephanie Berry, 6-1, 6-4; Kristin McNally (B) def. Krystle Hively, 6-2, 6-1. Doubles -- Tiffany Kreps-Justine Banks (B) def. Jillian Nard-Caryn Kovach, 7-6 (8-6), 6-2; Nicole Camardo-Jamie Bastian (C) def. Stephanie Liptak-Annie Sokolov, 6-0, 7-5.

Boardman is 4-2. Canfield Red 2-0.

SCHEDULES

MONDAY

BOYS GOLF

Austintown Fitch vs. Niles at Meander, 11 a.m.

Mooney Grizzly Classic at Rawiga Country Club, 8 a.m.

Salem at Boardman, 3:45 p.m.

Poland vs. Ursuline at Stambaugh, 4:30 p.m.

Howland vs. Warren Harding at Candywood, 11 a.m.

ICL League at Diamond Back, 11 a.m.

Liberty vs. Brookfield at Yankee Run, 11 a.m.

Champion vs. Lakeview at Walnut Run, 1 p.m.

Girard at LaBrae, 1 p.m.

Crestview vs. Lisbon at Twin Springs, 1 p.m.

United at Columbiana, 3:30 p.m.

Lordstown at Campbell, 11 a.m.

Streetsboro at Southeast, noon

West Middlesex at Sharpsville, 3 p.m.

Mohawk at Blackhawk, 9 a.m.

Sharon, Reynolds at Wilmington, 3 p.m.

GIRLS GOLF

Ursuline vs. Poland at Countryside, 4 p.m.

Niles vs. Struthers at Countryside, 4:15 p.m.

Mt. Lebanon at Blackhawk, 10 a.m.

TENNIS

Niles at Austintown Fitch, 11 a.m.

United vs. Mooney at Volney Rogers, 4:15 p.m.

Kent Roosevelt at Warren Harding, 11 a.m.

Canfield Black at Beaver Local

Struthers vs. Liberty at Youngstown Jewish Communiy Center, 11 a.m.

West Branch at Canton Timken, 4 p.m.

TUESDAY

BOYS GOLF

Pymatuning Valley, Newton Falls vs. Warren Harding at Candywood, 11 a.m.

Struthers vs. Niles at Meander, 4:15 p.m.

Canfield at Hudson Invitational, noon

Howland at Poland, 4 p.m.

South Range, United, Lisbon, Columbiana, Western Reserve at Diamond Back, 11 a.m.

Springfield at Campbell, 11 a.m.

Hubbard at Badger, 1 p.m.

Champion vs. Girard at Mahoning Country Club, 10 a.m.

Liberty vs. Lakeview at Tamer Win, 4 p.m.

East Palestine at Beaver Local, 1 p.m.

Sebring at Leetonia, 1 p.m.

West Branch at NEO Invitational at Red Tail, 8:30 a.m.

Southeast at Rover Invitational at Kent State

Sharpsville, Slippery Rock, West Middlesex at Sharon, 3 p.m.

Wilmington at Kennedy Catholic, 3 p.m.

GIRLS GOLF

Austintown Fitch vs. Howland at Meander, 11 a.m.

Mooney vs. Struthers at Countryside, 4:15 p.m.

Ursuline vs. Warren JFK at Candywood, 4 p.m.

Warren Harding vs. Lakeview at Walnut Run, 11 a.m.

Mooney vs. Struthers at Countryside, 4:15 p.m.

Hubbard vs. Niles at The Links, noon

West Branch at NEO Invitational Golf Tournament at Red Tail, 8:30 a.m.

Upper St. Clair at Blackhawk, 10 a.m.

TENNIS

Marlington at Austintown Fitch, 10 a.m.

Canton McKinley at Boardman, 4:15 p.m.

St. Thomas Aquinas vs. Mooney at Volney Rogers, 4:30 p.m.

Magnificant at Canfield Red, 11 a.m.

Niles vs. Liberty at Jewish Community Center, 11 a.m.

McDonald at Struthers, 11 a.m.

Brookfield at Beaver Local, 1 p.m.

United at West Branch, 11 a.m.

WEDNESDAY

BOYS GOLF

Mooney vs. Kennedy Catholic at Tam O'Shanter, 4 p.m.

Canfield vs. Struthers at Countryside, 4:15 p.m.

Niles at Poland, 4 p.m.

Western Reserve, Lisbon, Sebring at Twin Springs, 1 p.m.

Campbell at Crestview, 1 p.m.

Badger vs. Liberty at Pine Lakes, 11 a.m.

Lakeview at Brookfield, 4 p.m.

Champion vs. LaBrae at Northwood, 1:30 p.m.

Hubbard, Newton Falls at Girard

Columbiana at Leetonia, 1 p.m.

United at East Palestine, 2 p.m.

Canton South at West Branch, 1 p.m.

Laurel vs. Rochester at Green Meadows, 3:30 p.m.

GIRLS GOLF

Poland vs. Canfield at Diamond Back, 1 p.m.

Howland vs. Niles at The Links, noon

Canton South at West Branch, 1 p.m.

Blackhawk at Center, 3 p.m.

TENNIS

East Palestine at Austintown Fitch, 4 p.m.

Poland at Boardman, 4:15 p.m.

Howland vs. Mooney at Volney Rogers, 4 p.m.

Ursuline at Liberty, 4 p.m.

Warren Harding at Struthers, 11 a.m.

Canfield Red at Canton GlenOak, 11 a.m.

THURSDAY

BOYS GOLF

Warren JFK vs. Mooney at Mill Creek, 4 p.m.

Austintown Fitch vs. Western Reserve at Meander, 11 a.m.

Niles at Alliance, 4:15 p.m.

Mathews at Jackson-Milton, 4:30 p.m.

South Range at United, 4:30 p.m.

Liberty vs. Newton Falls at Riverview, 4 p.m.

Girard, Lakeview at Badger, 4 p.m.

Brookfield at LaBrae

Leetonia at Crestview, 1 p.m.

Lisbon vs. United at Eagle Pass, 1 p.m.

Beaver Local vs. Columbiana, East Palestine, 1 p.m.

West Branch at Minerva, noon

Southeast at Crestwood, 1 p.m.

West Middlesex at Reynolds, 3 p.m.

Laurel vs. Shenango at Sylvan Hts., 3 p.m.

West Allegheny at Blackhawk, 3 p.m.

Kennedy Catholic, Sharon at Greenville

Wilmington at Reynolds, 3 p.m.

FOOTBALL

Games at 7:30 p.m.

Rayen at Canfield

Lowellville at Crestview

McDonald at Leetonia

GIRLS GOLF

Boardman vs. Poland at Countryside, 4 p.m.

Mooney vs. Kennedy Catholic at Mill Creek, 4 p.m.

Hubbard vs. Warren Harding at Avalon South, 11 a.m.

Canfield vs. Niles at The Links, noon

Howland vs. Struthers at Countryside, 4:15 p.m.

Lakeview at Warren JFK, 10 a.m.

West Branch at Minerva, noon

TENNIS

Poland at Austintown Fitch, 11 a.m.

Warren JFK vs. Mooney at Volney Rogers, 4 p.m.

Niles at Ursuline, 4 p.m.

Brookfield vs. Warren Harding at Harding Park, 11 a.m.

West Branch at Canfield Black, 11 a.m.

Liberty at Howland

Salem at Beaver Local, 4:30 p.m.

United at Marlington, 11 a.m.

FRIDAY

BOYS GOLF

Spartan Invitational at Youngstown Country Club, 8 a.m.

FOOTBALL

Games at 7:30 p.m. unless noted

Chaney at Fitch

Wilson at Boardman

Lodi Cloverleaf at Canton Timken

Mooney at East Liverpool

Cleveland South at Warren Harding

Niles at Girard

Poland at Springfield

Salem at Marlington

Liberty at Struthers

Howland at Campbell

Cleveland Hts. Lutheran East at Mineral Ridge

Jackson-Milton at Champion

South Range at East Palestine

Mathews at Ledgemont

Conneaut at Brookfield

Canal Fulton Northwest at Lakeview

Bedford Chanel at Hubbard

LaBrae at Columbiana

Beaver Local at Lisbon

Sebring at Pytuning Valley

Sandy Valley at Southern

United at Edgewood

Southeast at West Branch

Southington at Windham

Wellsville at Strasburg-Franklin

Ford City at Laurel, 7 p.m.

GIRLS GOLF

Beaumont at Boardman, 4 p.m.

TENNIS

Austintown Fitch at Canfield Black, 11 a.m.

SATURDAY

BOYS SOCCER

Howland at Fitch, 7 p.m.

Mooney at Richfield Revere, 5 p.m.

Alliance at Canfield, 7 p.m.

Newton Falls at Lakeview, 10 a.m.

Crestview at Lordstown, noon

Minerva at United, 1 p.m.

Beaver Local at Steubenville Catholic, 12:30 p.m.

CROSS COUNTRY

Fitch at GlenOak Invitational, 10 a.m.

Northeastern Buckeye Conference meet (at Carrollton), 10 a.m.

Niles at Madison

FOOTBALL

Games at 7:30 p.m. unless noted

Ursuline at Lakewood St. Edward

Western Reserve at Malvern, 2 p.m.

Newton Falls at Warren JFK

GIRLS GOLF

Austintown Fitch, Canfield at Hoover Classic at Arrowhead Country Club, 8 a.m.

GIRLS SOCCER

Austintown Fitch at Niles, noon

Boardman at Lakeview, 2 p.m.

Warren Harding at Newton Falls, 11 a.m.

Green at Canfield, 3 p.m.

Poland at West Branch, 7 p.m.

Hawken at Hubbard, 2 p.m.

Liberty at Girard, 1 p.m.

TENNIS

Beaumont at Boardman, 10 a.m.

Hathaway Brown at Boardman, 2 p.m.

Warren Harding at Akron Firestone, 11 a.m.

Hathaway Brown at Canfield Red, 10 a.m.

Beaumont at Canfield Red, 2 p.m.

VOLLEYBALL

Salem, Tuscarawas Valley at United, 11 a.m.




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport