facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

MEN



Published: Sun, August 18, 2002 @ 12:00 a.m.



MEN

Saxon Club (Mahoning Country Club) -- Low gross: Mike Popovac & amp; Chuck Gordon 39, Bob Meadows & amp; Randy Polder 40; Low net: Ed Vitikas & amp; Randy Polder 27, Mike Popovac 29, Jim Schaffer 31; Top teams: Chizmar Roofing, Milsek Polish & amp; Mohney Excavation.

Mahoning Valley (Bedford Trails) -- Low gross: T.J. Price 35, P. Clacko & amp; N. Visingard 36, Ra Partika & amp; CJ Andre 37, Krause, J. Dodge & amp; J. Burich 38, S. Laczo & amp; J. Harrison 39. Low net: J. Cycyk 29, Tom Collins 30, Ri Partika, T. Lesigonich, D. Kennedy M & amp; B. Reynault 32, G. Sympson & amp; W. Avdey 33; Top teams: Bulls Eye & amp; Bedford Trails.

St. Joseph (Dogwood) -- Low gross: Mike Henik 37, Tony Delbene, Pat Fire & amp; Mike Skelly 38, John Kozak 39; Low net: John Fire 31; Jeff Thompson 32; Don Bevington, Bob Tatarka & amp; Dan Ganley 34.

Campbell (Pine Lakes) -- Medalist Low gross: George Vecchione 36; Low net: Jerry Zetts & amp; Bob Sanders 33; Other low scores: Tom Cole & amp; Jim Jeswald 37; Tom Walko, Gary Gulu & amp; Dave Luntz 39; Team results: Patsy's Bar I 5 vs. Murphy Contracting 4; Final 2nd half team standings: Palmer Division-Patsy's Bar II 51.5; Venturi Division: IPC 53.5.

Creekside (Candywood) -- Low gross: Paul Stoops 36, Joe Masiro 39; Low net: Pal Stoops 29; Hogan Division, S. George 127; Nelson Division, Forde 112.

St. Mary Church (Mahoning) -- Low gross: John Hrebovcin 37, Red Shevetz 38, John Zimmerman, Rich Shevetz, Dave Kurtz & amp; Marty Repasky 40; Low net: Ed Lancy, Gene Swerdan & amp; Paul Jackanich 33, Tom Hritzo & amp; Denny Brenner 34; Geo Lutza, Bob Mraz, Bob Kovacs, Ed Chizmar, Jim Adsit, Joe Shiller, Darrell Brenner & amp; Bob Burich 35.

St. Dominic (Tanglewood) -- Low gross: Bobby Murphy & amp; Gary Roberts 35, Larry Tusinac, Frank Cvetkovic & amp; Ken Oyler 37, Mickey Strock, Greg Cvetkovic & amp; Bill McCluskey 39; Lot net: Bill McCluskey 32, Bob Murphy & amp; Frank Cvetkovic 33, Joe Granitto, Adam Schultz, Larry Tusinac & amp; Ken Oyler 34, Roland Bundy, Greg Cvetkovic & amp; Gary Roberts 35, Tim Carney & amp; Mickey Strock 36.

Girard Seniors -- Low gross: American- Ron Stevens 40, National- Jack Evans 41; Low net: American- John Battaglia 32; National - Bill Ague 33.

Northside Jewish (Pine Lakes) -- Low gross Flight 1: Doug Sheffield 40; Flight 2: John Graff 43; Flight 3: John Flynn & amp; Joe Graff 46, Flight 4: John Rudy 49; Low net Flight 1: Kevin Smotrilla 37; Flight 2: Harold Davis 36; Flight 3: Tom Flynn 33; Flight 4: Sam Fine 37.

Coitsville (Bedford Trails) -- Low gross: CJ Andre & amp; B. Burns 37, V. Falasca 38, R. Carnahan, P. Clacko, J. Graves, G. Gulu & amp; M. Krause 39; Low net; J Brett & amp; M. Howser 29, R. Zebrowski 30, W. Avdey, J. Donofrio & amp; M. Hassey 32, D. Brett, M. Gulu & amp; P. Pico 33, P. Adams, A. Granger Sr., P. Guerriere, J. Mastropietro & amp; G. Sympson 34, D. Baer, B. Giovanni, T. McQuillan & amp; B. West 35; Team of the week: Gulu Electric, Health Food Center & amp; Nemenz IGA.

Thursday Jednota (Bedford Trails) -- Medalist: John Bobby 40; Low gross: Tom Voytko 41, Dan Hurite & amp; Gus Schreiber 42, Tom Krotky, Joe Popio & amp; Andy Wajda 43; Low net: Ray Orlovsky 29, Dan Hurite 30, Gene Hvizdak & amp; Tom Krotky 31, Bill Drapcho 32, Andy Lucansky 33, Joe Bartos 34; Top team: Branch 259 & amp; Catullo's Meats 31.

Transit Tours (Countryside) -- Low gross: Larry Miner Sr. 36, Bob Zetts 39; Low net: Al Pacella 32; Division leaders: Nicklaus Division: Larry Miner Sr. & amp; Larry Miner Jr. 83.5; Palmer Division: Steve Senediak & amp; Al Pacella 80.5.

HBA (Mahoning) -- Snovak Flooring 24, 63; Low gross: Joe Spelich 35, Ed Baldwin, Nick Hanuschak & amp; Rich Spelich 38; Low net: Tony Caruso 30, Rick Hanuschak & amp; Ed Baldwin 31.

Argus (Dogwood) -- Low gross: Dom Lattanzio & amp; Jay Osborne 36, Dom Damicone 37; Low net: Bill Wolfgang 26, Herb Skerratt 28, Bill Fassos & amp; Brad Marshall 29.

Struthers A.C. (Rolling Hills) -- Low gross: Bill Petrunak & amp; Ken Philibin 37, Tom Daliman & amp; Dave Howard 38; Low net: Chuck Toth & amp; Greg Ekoniak 32, Dennis Anderson 33, Frank Jordan 34. Standings: 1. Alprod 18.5, 2. Minchin Carpets 14.5, 3. H.V. Construction 14.5, 4. Transit Tours 13.5, 5. LaVilla 12.5, 6. SAC 11.5, 7. Doc Dan's 11.5, 8. Becker Funeral 10, 9. WBBW 9, 10. NBR 5.

Flying B Thursday (Flying B) -- Standings: 1. Dutch Harbor Marina 56, 2. Zeiglers Trophies 52.5, 3. Sovereigns 47, 4. Quaker City IGA 46, 5. TZ Construction 45, 6. IGS 37, 7. Lane Life 29, 8. 20th Century Tours 27.5. Low gross team: IGS 166, Quaker City IGA 168, Zeiglers Trophies 172; Low net team: Quaker City IGA 126, IGS 129, Sovereigns 137; Low gross: Scott Jewell 36, Mark Fletcher & amp; Paul Evanoff 37; Low net: Rich Crammer 28, Larry Miller 29, four tied with 30.

Sam Camen Senior (Mahoning Country Club) -- National League Division, Low gross: Geo Svetlak, Ed Brosman 36, Clarence Glenn 37, Jim Sharnak, John Boop & amp; Geo Ulicny 38; Low net: Geo Ulicny 30, Jim Lynn 31, Gene Lattro, Geo Svetlak, Jim Sharnak, Ed Brozman & amp; John Boop 32; American League Division Low gross: Boyd Gibson & amp; Ray Zitella 43, Ken Johnson 44, Joe Vasertak, Don Komara, Nick Boticke & amp; Bill Nagy 45; Low net: John Kovach 33, Mike Mascarella, Jack Greene, Ray Zitella, Don Komara, Mike Terlecki & amp; Joe Gavini 34.

Jednota Friday (Tanglewood) -- Low gross: C. Dubos 36, R. Jonda 39, C.J. Andre & amp; G. Pesta 40; Low net: T. Hodos 34, J. Kavjlic 35, C. Popovich, D. Catullo, J. Ferenchak, T. Setz, D. Hodos & amp; J. Hunsbarger 37; Top team: Kubina Yuhasz.

Flying B Friday (Flying B) -- Standings: 1. Ves's Kennel 53, 2. Custom Images 53, 3. Country Saw & amp; Knife Inc. #2 45.5, 4. Southway Motors 39.5, 5. Country Saw & amp; Knife Inc. #1 25; Low gross team: Country Saw & amp; Knife #1 167, Country Saw & amp; Knife #2 177, Custom Images 184; Low net team: Southway Motors 138, Country Saw & amp; Knife 2 146, Country Saw & amp; Knife #1; Low gross: Dan Goodman, Pat Mehaffey & amp; Jesse Ritchie 38; Low net: Tom Kupril & amp; Eric Custar 33, Mark Slocum 35.

Catholic War Vets (Old Dutch Mill) -- Low gross: George Ferkula 35, Jim Cogar 38, Mike Kritzer, George Bisker, Don Ferko Jr., Lenny Bruno 39, Ron Hawn, Don Ferko III, Lou Olesky & amp; Bob Bunyoff 40; Low net: Joe Cheslik 33, Bill Weimer, Bill Kovachik & amp; Joe Hosa 34, Ron Bunyoff, George Ferkula, Lenny Bruno & amp; Bob Bunyoff 35. Team standings: Vista Lounge 15, Mahoning Wine Shop 14, #11 Anthony Carissmi Inc. 11, Youngstown Tile & amp; Terrazo 10, CWV & amp; 2 10, Francis Ware III 10, AMA 10, #10 Youngstown Fire & amp; Safety 10, Judge Beth Kobly 8.5; CSV #1 7, Kinnick Funeral Home 6.5, Fusillo Home Improvement 6.

Holy Name (Mahoning CC) -- Low gross: Ed Yatsco & amp; Pepe Pomaro 35, John Mansich, Neil Guerrieri, Roy Procik 37, Tony Delbane, Bob Balog 38, Tom Citizen, Mike Yurco, Rah Kalosky, Jim Baginy & amp; Rich Belcik 39; Low net: Joe Gavini 31, Andy Oleyar 32, Don Styka, John Kawsky, Hank Spencer, Dom Pavline & amp; Tom Cicatiello 33.

Shooting Gallery (Reserve Run) -- Calloway Division Low gross: Frank Santisi & amp; Brian Panigal 36, Jim Calabretta & amp; Joe Vitullo 37, Tom Posey & amp; Ed Metzinger 38; Low net: Tom Fowler 31, Randy White 32; Titelist Division Low gross: Dave Ross 34, Lou Cannati 36, Art Simcox 37, Matt Deloreto, Jeff Mellinger 38, Dan Dankovich & amp; Gary Tucci 39; Low net: Dave Stupka & amp; Ron Dennison 30.

C & amp;V Wholesale Monday Night (Olde Dutch Mill) -- Low gross: Jim McGarr 34, George Ferkula 35, John P. Laczko & amp; Howard Hartzel 38, Eugene Natyshak, Rex King Mitch Blake, Bruce Shuttleworth 39, Gary Watson, Dave Weekley, Arti Berquist, Richard Manners Jr. 40; Low net: Jim McGarr 31, Russ Timm, Red Scenna, Rich Manners Jr., Eugene Natyshak 32, Chris Srbinovich, Jody Riley, Jeff Sander, Bob Bates, Mike Stitt 33, Dave Andriko, Al Bisker, John P. Laczko, George Ferkula, Don Houghton 34.

Austin Manor (Diamond Back) -- Low gross: Don Cavenaugh 39; Low net: Rich DeBomenic & amp; Bob Campalito 31, Don Cavenaugh 33, Dave Danko 36.

St. Michael Church (Tanglewood) -- Medalist: Lou Lanzo 37; other scores: Jerry Shirilla 38, Mike Katula Jr. 39, Will Black 40; Low net: John Hritz & amp; Vince Leone 32; other scores: John Macabobby, Rob Shevetz & amp; George Korchnak 34.

AMA Wednesday (Old Dutch Mill) -- Low gross: Corky Stein 34, Bill Beam, Bob Brace & amp; Rex King 36, George Bisker 37, Ron Beam 38, Blake Mitch & amp; Ken Yates 39; Lot net: Bill Beam & amp; John Polish 31, Ron Beam 32, Bob Brace & amp; Ken Yates 33, George Bisker, Mark Forte, Frank Forortino, Rex King, Andy Longo & amp; Corky Stein 34.

Reserve Run, Men's Association -- Low net: Bob Pavalko & amp; Bob Saleman 36, Scott MacDonald 37, Lenny Schobere, Dave E. Hillman & amp; Gary Lewis 38; Low gross: Ken Meeker 31, Bob Saleman & amp; Dave E. Hillman 34; Gary Lewis & amp; Bob Pavalko 35.

Austin Manor (Diamond Back) -- Low gross: Pat Diana 39, Mark Velker & amp; Jeff Suchora 40; Low net: Russ Ensley 31, Jeff Suchora 32, Mark Velker, Lenny Mochtyak, Eric Johnson, John Sajnovski & amp; Tim Dennison 33, Thom Russo, Anthony Diana, Clift Thompson & amp; Tim Bosick 34; Dave Danko, Mike Green & amp; Pat Diana 35.

Davidson's Wednesday Night (Diamond Back) -- Honors. Low gross: Jay Gettamy 36, Mark Wilson, Bill Flaugh & amp; Dave Markota 37; Low net: Charlie Crowther & amp; Frank Davidson 26, Ron Pentz 29, Bill Flaugh 30; Low gross team: Mark Wilson & amp; Bill Flaugh 74, Jay Gettamy & amp; Chester Kaschak 79; Low net team: John DeAngel & amp; Ron Pentz 61, Pete Kohn & amp; Frank Davidson, Jay Gettamy & amp; Chester Kaschak 63.

YMCA Golf (Mill Creek) - Low gross: Ryan Nespeca 33, Glen Milton, Dick Marlowe & amp; Jonah Karzmer 34, Sam Carelly & amp; Jim Perry 35, Bryan Horne, John Scarsella, Dave Camacci & amp; Marty Fitzgerald, Zack Mansky, Chris Economus, Jim Linert & amp; Bill Kish 37; Low net: Carelly 31, Nespeca 32, Bob Berry, Shawn Wire, Joe Pesut & amp; Ed Stahura 33.

Mikeee's Bar & amp; Grill (Candywood) -- Low gross: Ron Daum 34, Terry Maiorana, Ted Fullmer & amp; Mike Wasser 37, Mickey Zaleski & amp; Ron Stevens 38; Low net: Mickey Zaleski, Tom Shimet, Ron Daum, Bill Sperati & amp; Billy Victor 32.

WOMEN

Ladies Thursday 9 (Mill Creek) -- Low Net: Class A, Joanne Cercone 35, Sue Martin 35; Class B, Irene Graff 33, Suzanne Butcher 33; Class C, Muriel Snyder 31; Chip in: Elise Segall, Sally Klingersmith.

The Hit 'n Miss (Pine Lakes) -- Play of the Day: Best on First Five Holes: Flight A, Lilly Pierce; Flight B, Kay Plesic; Flight C, Rita Campana. Low Net Winners: Flight A, Kathy Plesic 34; Flight B, Margie Florek 26; Flight C, Rita Campana 25. Chip Ins: Rita Campana #7, Lois Bush #2, Grace Fusco #7. Birdies: Mert Moore #3.

Donnybrook Tuesday Night -- Play of the Day: Most 6s. Flight A, Shortie Mikita 40; Flight B1, Julie Bencetic 40; Flight B2, Marilyn Cobey 34; Flight C, Sandy Craig 29. Birdies: Barbara Roman #5. 50/50 Winner: Pat Murphy.

PYBS Ladies (Countryside) -- Play of the Day: Longest Drive #15. Class A, Linda Frank; Class B, Ida Simcox. Low Gross Winners: Class A, Judy Wellington 47; Class B, Marge Babik 58. Low Net Winners: Class A, Judy Sullivan 32; Class B, Marge Babik 37; Least Putts: Class A, Eleanor Farkas 14; Class B, Edie Babik, Ruth Duriel, Ida Simcox 17; Chip In: Eleanor Farkas #1, Ida Simcox #14. Birdies: Eleanor Farkas #1, Judy Wellington #4.

Tuesday Ladies (Bedford Trails) -- Low Gross: Bella Panici 42; Low Net: Bella Panici 27; Least Putts: Bella Panici 14; Plays of the Day: Sue Parker, Bella Panici.

Chip 'N Ales (Countryside) -- Low Gross: Flight A, Maggie Hay 43; Flight B, Marnie Luongo 45; Flight C, Rita Lopez 50, Mary Ann Klingensmith 50; Low Net: Flight A, Beth Kobly 33, Jayne Pavia 33; Flight B, Marnie Luongo 30, Sue Viglione 30; Flight C, Mary Ann Klingensmith 28. Play of the Day: Highest Score Par 4s: Flight A, Barb Wollitz 29; Flight B, Janet Thomas 30; Flight C, Sandy Haller 36. Birdies: Maggie Hay #4. Chip Ins: None. Longest Putt: Marnie Luongo. Closest To Pin: Barb Wollitz.

Trevlac Monday (Mill Creek) -- Add Last Five Holes Minus 1/2 Handicap #2 South. AA: Chris Gaskill 22; A: MaryLou Robinson 19; B: Peggy Welsh 21; C: Pat Noday & amp; Evelyn Velardo 23. Chip Ins: Mary Lou Robinson#12, Connie Pressey #12, Ann McMillan #17.

Ladies (Pine Lake) -- Best Ball Tournament. Class A, Elaine Croutch, Mary Bizzarri 38; Ivory DiPiero, Barb Dunlap 40; Theresa Palermo, Millie Ferrell 40; Laura Brown, JoAnn Croyle 42; Irene Kiraly, Emily Bernedt 43; Joan Walp, Donna Melic 44. Class B, Olga Latura, Ann Hingel 37; Sally Ulicny, Kitty Novotny 40;Carol Tusin, Julie Mullalloy 40; Dee Frost, Ann LaVaglio 40; Georgiann Calabret, Pat Strachan 40; Ruth Orlando, Madeline Sturgeon 41; Ruth Infante, Janet Erdle 45; JoAnn Cutter, Barb Gancsos 48. Class C, Marlene Conners, Evelyn Velardo 43; Marge Schesler, Carmie Vickers 43; Doris Shoop, Ilene Arthur 44; Jackie Clacko, Joyce Maholtz 47; Rita Campana, Carol Fetchet 51; Pat Noday, Gloria Tiberio 52.

Applewood Ladies (Mill Creek) -- Play of the Day: Low Gross Score Minus the First & amp; Last Hole: Class A, M. Morway 37; Class B, L. Zajac 40; Class C, Cristy & amp; M. Rodenbaugh 46; Class D, M. Conti 49. Low Gross & amp; Net: Class A, M. Morway 47 & amp; 33; Class B, T. Terlesky 56 & amp; 34; Class C, J. Ugran 57 & amp; 31; Class D, M. Conti 63 & amp; 33. Chip In: B. Kuzma & amp; J. Smerk.

FemBombers Wednesday Morning (Meander) -- Low Gross: A, Sara Bayless 43; B, Jean Johnson 47; C, Jean Davidson 47. Low Net: A, Barb Lykins 28; B, Jean Johnson 23; C, Jean Davidson 23. Play of the Day: Best On Odd Holes Minus 1/2 Handicap: A, Ann Mancini 10; B, Jean Johnson 12; C, Jean Davidson 9; Birdies: A, Patty Hahn #8, Renee Idle #3. Chip Ins: C, Jean Davidson #3.

Monday Night (Diamondback) -- Play of the Day: Closest to the Pin #17: Flight A, Joan Aey; Low Gross: Donna Lorenzi 47; Low Net: Carol Crowther 34. Flight B, Georgia Wilson; Low Gross: Leslie Rivello 53; Low Net: Clara Neff 29. Chip In: Jeannine Mahoney #16.

T.L.T.L. (Mill Creek) -- Low Gross: A, Dot Repasky, Mary Ann Pusateri 52; B, Pat Schnell 57; C, Mary Walsh, Gloria Coppersmith 63. Low Net: A, Pusateri 35; B, Schnell 34; C, Coppersmith 34. Least Putts: A, Repasky, Nancy DeRose, Donna Bean 16; B, Rose Burrows, Irene Graf 15; C, Doris Gollan 14. Play of the Day: Gross Minus 1/2 Handicap: A, Pusateri 43; B, Schnell 45; C, Coppersmith 48. Chip Ins: Doris Gallen.

J.C.C. (Pine Lakes) -- Convert 2 Worst Holes to Par: Irene Loser, Florene Harshman, Rose Russo. Closing luncheon on Aug. 26 at Antonucci's Restaurant, Hubbard.

GCU Ladies (Pine Lakes) -- Best Ball of Three-Full Handicap: 1st, J. Lesoganich, P. Landolfi, L. Sanducky 22; 2nd,J. Marenkovic, T. Tovtin, G. Markovich 23; 3rd, A. Adams, F. Galida, L. Petrus 24. Class A: Low Gross, Sylvia Vaschak 43; Low Net, Janice Lesoganich 35; Least Putts: S. Vaschak & amp; J. Lesoganich 14. Class B: Low Gross, Flo Galida 50; Low Net: Peg Landofi 29; Least Putts: P. Landolfi 13. Class C: Low Gross, Theresa Tovtin 55; Low Net: T. Tovtin 28; Least Putts: T. Tovtin 14. Chip Ins: P. Landolfi #2.

Tanglers (Tanglewood) -- Low Gross: Class A, Ann Mavar, Shirley McLain 50; Class B, Dee Reichert 52; Class C: Roseann Baglama, Olga Kowalczek 58. Least Putts: Class A, Ann Mavar 15; Class B, Sue Reichert, Peg Landolfi 17; Class C, Kay Burke 16. Play of the Day: Omit #12, 14, Plus 1/2 Handicap: Class A, Ann Mavar 30; Class B, Loretta Petries 30; Class C, Roseann Baglama, Olga Kowalczek 29. Pink Ball: Best Team, Rosalie Smrek, Rose Ann Baglama, Sue Reichert 50; Shirley McLain, Irene Gonda, Kay Burke, Peg Landolfi 51.

The Hit 'N Miss (Pine Lakes) -- Play of the Day: Best on Last Five Holes: Flight A, Lilly Pierce; Flight B, Grace Fusco; Flight C, Jacque Abrutz. Low Net Winners: Flight A, Marianne Kelly & amp; Marilyn Stachan 33; Flight B, Grace Fusco 27; Flight C, Jacque Abrutz. Low Net Winners: Flight A, Marianne Kelly & amp; Marilyn Strachan 33; Flight B, Grace Fusco 27; Flight C, Jacque Abrutz and Helen Emery 28. Chip Ins: Marianne Kelly #15, Jaqcue Abrutz #17, Gloria Hill #16, Helen Emery #16. Birdies: Grace Fusco #17, Marianne Kelly #15, Helen Emery #16, Lilly Pierce #16.

Rocky Ridge Ladies -- Group A: Low Gross, Rose Zamary 33; Low Net, Loretta Moore & amp; Rose Zamary 25. Group B: Low Gross, Pat Martinec 35; Low Net, Julaine Gilmartin & amp; Pat Martinec 24. Chip In Par: Loretta Moore. Birdie: Laura Brown. Play of the Day: Most 5s: Marie Ivan, Rose Fabek, Jean Freany 4.

Meander-A-Longs (Meander) -- Low Gross: A, C. McTigue 38; B, J. Fretlose & amp; B. Seredensky 50; C, G. Hollowell 50. Low Net: N. Moore 28; B, J. Fretlose & amp; B. Seredensky 50; C, G. Hollowell 50. Play of the Day: Low Net: A, N. Moore 28; B, J. Fretlose & amp; B. Seredinsky 28; C, G. Hollowell 24; Chip Ins: C. Horvath #4. Birdies: G. Tessan #1, C. Horvath #4, B.Lykins #5, C. McTigue #7 & amp; 8.

Ladies Alternate Shot (Squaw Creek) -- 1st, Marilyn Davis, Kelly Tamarkin 64; 2nd, Linda Knox, Barbara Schwebel 69; 3rd, Sandy Miller, Barbara Kirkorsky 71 (scorecard playoff beginning with Hole #1);4th Jean Fibus and Gael Skolnick 71; 5th, Meg Goldberg , Margot Wegner.

9 Holes Class Championship (Squaw Creek) -- Low Gross Champion, Sippy Neimark 55; Low Net: Gloria Rosenblum 31.

Ladies (Mohawk Trails) -- Low Gross: Flight A, Jan Polis 48; Flight B, Pat Phillips 52; Flight C, Paula Ulicny 59. Low Net: Flight A, Jan Polis 30; Flight B, Pat Phillips 29; Flight C, Paula Ulicny 32. Least Putts: Jan Polis & amp; Marilyn Morrison 17. Play of The Day: 2 Best Balls of Foursome, Team of Donna Klik, Jan Polis, Sally Foster, Ann Slattery 54.

Fonderlac Ladies -- Low Net: Class A, 1st-Gerry Guy & amp; Bobbi Kennedy 68; Class B, 1st- Joan Katula 67, 2nd- Shirley Bonemese 72; Class C, 1st- Paula Spano 66, 2nd-Marie Stamile 69; Class D, 1st-Angie DeAngelis 63, 2nd- Betty Burger 72.

18 Holers-Tuesday (Flighted Club Championships) -- Flight A, 1st Ruth Gould 135; 2nd Kera Wilson & amp; Kathy Mullane 137. Flight B, 1st Jane Soyka 134; 2nd Dorrie Hopes 135; 3rd Sandy Longshore & amp; Alice Stevenson 143. Flight C, 1st Laurie McClester 138, 2nd Jane Ganchar 141, 3rd Laura Kubas & amp; Doris Powers 147. 9 Holers: Flight A, Donna Ricketts 75; Flight B, Marian Booth & amp; Debbie Roman 72. Low Net, Low Puts: 18 Holers, Flight A: R. Gould 64; K. Wilson 68; L. Bowden, D. Brown, D. Nuckols 69; Putts: S. Kinney 26. Flight B, A. Stevenson 65; J. Soyka 66; M. Mehno 67. Putts: C. Thompson 29. Flight C: J. Ganchar 61; L. McClester 69; L. Kubas 70; Putts: L. Fleck 32. 9 Holers: Flight A: S. Peterson 35; D. Rickets & amp; A. Frye 36; F. Bertelsen 37. Putts: P. Theodore & amp; S. Fitzpatrick 19. Flight B: C. Watkins 31; M. Booth 32; D. Roman 34. Putts: B. Barker, B. Timar, A. Palisin 20.

Yankeettes (Yankee Run) -- Play of the Day: Best on T's and F's: Flight 1, Judy Bramble 14; Valerie Putko & amp; Terry Lunder 15.5; Low Net: Midge Evans 33; Judy Bramble, Valerie Putko & amp; Terry Lunder 37; Low Gross: Judy Bramble & amp; Midge Evans 45; Birdies: Judy Bramble #5, Nadyne Macejko #6. Flight II: Carol Olson 14.5; Judy Snyder and Linda Hazi 15.5; Low Net: Linda Hazi 34; Carol Olson 35; Nadyne Macejko 37. Low Gross: Carol Olson 50.

Thursday Ladies (Countryside) -- Low Gross: A, M. Hauser 52; B, S. Pasquale 61; C, L. Crocetti 60. Low Net: A, M. Hauser 27; B, M. F. Rish 27; C, L. Crocetti 18. Low Putts: O. Laturs 16, M. F. Rish 17. Flags Won: J. Cutter, S. Pasquale, M. Knoll, L. Crocetti. Birdie: J. Cutter #1. Chip In: S. Passquale #7. Play of the Day: Throw Out Holes 4 & amp; 8 1/2 Handicap, M. Hauser, M.F. Rish, R. Abeid.

Monday Night (Diamondback) -- Play of the Day: Low Net Front. Flight A, Joanie Aey 30, Jane Ambrose 31; Flight B, JoAnn Knotts 27, Georgia Wilson 32, Shelly Pawcio 32; Low Gross: Flight A, Donna Lorenzi 41, Jane Ambrose 41, Joanie Aey 44. Flight B, JoAnn Knotts 52, Georgia Wilson 53, Leslie Rivello 56.

WGAH --(Pine Lakes) -- Guest Day. Low net, member: A, L. Cannon, B, D. Durina, C, B. Leo; Guests: A, K. O'Toole, B, K. Herberger, C, S. Brauer; Longest drive, member: A, E. Stiver, B, D. Durina, C, D. Tesner; Guests: A, S. S. Epstein, B, A. Babigoff.

Valley Golf Club (Columbiana) -- Closest to pin 2: Lenore Yatsko, Closest to pin 4: Bette Toot, Longest drive 5: Marianne Morway, Longest putt 9: Betty Lint, Chip-ins: Carren Chamberlin & amp; Mary Jasinski. Low gross: Kera Wilson 44, Dorothy Repasky, Kay Best, Jan Dipasquale, Mary Jasinski & amp; Karen Churn; Low net: Bert Richards, Ruth Komara & amp; Ellen Wilhelm 28, Betty Wilson 29, Clara Ossoff & amp; Mary Cavanaugh 30; Low putts: Carren Chamberlin, Lynn Bartlo, Mary Lamia & amp; Nelma Leslie 15.

Mill Creek Thursday 9 -- Round up. Least putts: Class A, Mary Ann Pusateri & amp; Connie Pressey 17; Class B, Elberta Scott, Irene Costakis, Sally Klingensmith & amp; Evelyn Velardo 15; Longest drive: Class A, Kathy Murdock, Class B, Lynn Stiles, Class C, Lois Klein; Chip-in: Connie Pressery.

Thursday Nine Ladies -- Closest to green: Class A, J. Cercone, Class B, Irene Graff, Class C, Ruth Stevenson; Closest to pin: Class A, Donna Bean, Class C, Elise Segall; Longest putt: Class A, J. Cercone, Class B, Elberta Scott, Class C, Muriel Snyder.

Ladies Tuesday Night (Deer Creek) -- Birdie Bunch. Play of the day, Change worst hole to par. Winners: Flight A, A. Janovick & amp; M. Stanislaw, Flight B, L. Greathouse, Flight C, A. Mansfield & amp; S. Gyomber; Low gross: Flight A, A. Janovick & amp; M. Stanislaw 46, Flight B, L. Greathouse 49, Flight C, A. Mansfield 53.

Diamond Back Tuesday Ladies -- Days Play, Least Putts: Class A, Gerri Bouslough 18, Class B, JoAnn Knotts 17, Class C, Claire Julian 18.

Valley Golf Friday -- Play of the day: Flight A, T. Anglemyer, Flight B, K. Vogt & amp; L. Ward, Flight C, P. Ulicny; Low gross: Flight A, J. Pfund 42, Flight B, J. Allen 51, Flight C, S. Moore & amp; P. Ulicny; Low net: Flight A, T. Anglemyer 27, Flight B, J. Allen, K. Moore K. Vogt 30, Flight C, P. Ulicny 22; Least putts: W. Dickson 12; Chip-ins: W. Dickson #8, B. Hartsock #6; Birdies: T. Anglemyer #2, W. Dickson #8.

GHY--(Pine Lakes, Hubbard) -- Play of Day: score less par 5's - back nine. Class A, Chris Silvestri 27, Class B, Mary Ann Camardo 30, Class C, Grace Fusco 28, Class D, Julia Mullally 36; Chip-in: Mary Ann Valley #18.




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport