facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

AREA GOLF SCORES



Published: Sun, August 11, 2002 @ 12:00 a.m.



MEN

The Vindicator (Pine Lakes) -- Low gross: Jim Maynard 34, Dave Johnstone, Don Kniska 35, Mike Vargo, Dan Kinney 36, Joe Nigro 37, Bob Hall, Ken Gura 38; Low net: Maynard 31, Gura, Pat Divito 33, Bob Busco, Johnstone, Kevin Sellards, Bob Hall, Kiney 34, Nigro, Kniska, Vargo 35. Division leaders: (Hogan) Mailers 42.5; (Snead) Operators 46.5. Field Day results: William Brown Tournament winning team: Bob Centofante, Joe Dubos, Bob Adduci, and Chuck Reedy, 301; Low gross: (A) Don Kniska 72, (B) Pete Mollica 81, (C) Frank Spatara 93; Low net: (A) Ken Gura 69; (B) Mike Dripps 68; (C) Bill Gramelt 72

AMA Wednesday (Olde Dutch Mill) -- Low gross: Corky Stein 36, Mitch Blake, Les Mewbourne, Paul Rovnack 37, Jim McGarr 38; Low net: Berny Caro 30, Bob Nyako 31, Paul Rovnack 32, Jerry Lomker, Steve Mezz 33, Tony Albright, Paul Klein, Roland Reash 34.

Jednota Friday (Tanglewood) -- Low gross: CJ Andre, B. Andre 37, C. Dubos, R. Jonda, E. Sivecz, G. Pesta 40; Low net: F. Fabiny 29, D. Hodos 30, J. Kavulic, J. Hvizdak 32, J.J. Ferenchak 33, J. Scavina, P. Ambrose, T. Dabrowski, P. Gbur, T. Setz, R. Ritz, J. Ferenchak 34; Top team: BR 731, Kubina Yuhasz.

Catholic War Veterans (Olde Dutch Mill) -- George Ferkula 34, Jim Cogar 37, Mike Kritzer 38, George Bisker, Charlie Schafer, Don Ferko Jr., Ron Hawn 40; Low net: Juahn Christ 29, Dick Vickers 32, Al Cambert, Bill Kovachik, John Cambert, George Ferkula 34; Joe Kobly, Jim Hawn, Jim Steinbeck 35; Top team: Vista Lounge 12.

Sam Camens Seniors (Mahoning) -- Low gross: (National) Fred Zagotti, George Svetlak 37, Mike Yurco, Ed Brozman 38, Gene Lattro, Clarence Glenn 39, George Bird, John Boop, Mike Sulek 40; Ira Sydney, Don Tauro 41; (American) Joe Harryhill, Hank Pinter, Matt Mikula, Ray Zitella, Mike Terelecky 43; Low net: (National) Lattro, Zagotti 32, Tauro, Boop 33; (American) Otis Coney 29, Terlecki, John Yohman 29; Mike Shasho 32.

Coitsville League (Bedford Trails) -- Low gross: R. Gaydos 36, CJ Andre, E. Romack 38, P. Clacko, T. Habib, T. McQuillan, T. Richuitti 39; Low net: T. Marafioti 27, P. Guerriere, M. Howser 33, K. Baglama, A. Constantino, B. Giovannni, J. Pitoscia, G. Skaleris, B. West 34, A. Granger Sr., R. Zebrowski 35; Top teams: Campbell Devil's Den and Bessemer Johnson Club.

Youngstown Maennerchor (Bedford Trails) -- Low gross: (A) Wolfgang Wengler 37, Jim Fleming 39, Jonny Walker 41; (B) Jack Nagel, Bill Lallo, Charly Nagel 43; Low net: (A) Wengler 30, Fleming 33, Walker 35; (B) J. Nagel 30, Lallo 31, C. Nagel 33.

Friday Men (Flying B) -- Low gross: Jesse Ritchie, Dan Goodman 36, Joe Mastro 37; Low net: Bill Vesia, Bill Bucci 33, John Tinsley 34; Top team: Ves's Kennel 49.5.

Thursday Men (Flying B) -- Low gross: Joe Posey 38, Scott Jewell 39, Matt Sovotra, Bob Wagner 39; Low net: Dave Hunt 29, Posey, Wagner 32; Top team: Dutch Harbor Marina 44.

Davidson's Wednesday (Diamond Back) -- Low gross: Bob Cramb 34, Mark Wilson 35, Bruce Clayton, Jay Gettamy 37; Low net: Clayton 28, Paul Rankin, Mike Martin, Larry Kagle, Frank Davidson, Ken Defino 30; Top team: Mark Wilson-Bill Flaugh 76.

Saxon Club (Mahoning) -- Low gross: Pat Strange, Wayne Elliott Jr., 39, Chuck Gordon 40; Low net: Wayne Elliott Jr., Pat Strange 31, Mike Stass 32; Top teams: Chizmar Roofing, Elliott Remodeling, The Strangers.

HBA (Mahoning) -- Low gross: Nick Hanuschak 36, Joe Spelich 38; Low net: Kenny Kreps 29, Scott Grossen, Mike Murray 31; Top team: Snovak Flooring 57.5.

Mahoning Valley (Bedford Trails) -- Low gross: CJ Andre 35, W. Wagnon 37, J. McLaughlin, M. Krause, J. Burich 38; Ra. Partika, C. Dubos, J. Harrison Jr. 39; Low net: D. Kennedy 26, K. McCoughtry 27, R. Giovanni, P. Verostko 30, H. Thake 31, J. Fox, P. Adams, B. Valley 32, E. Bartos, T. Thake, Ri. Partika, P. Clacko, T. Marrokal, R. Lepore 33; Top teams: Cavalier Mobile X-ray, Coroner Kennedy.

Struthers AC (Rolling Hills) -- Low gross: Frank Jordan 37, Don Sicafuse, Rich Yash, Alan Van Over 39; Low net: Howard Linsenbigler, Chuck Toth, Dennis Anderso 32, Slim Green 33; Top team: Alprod 14.5.

Transit Tours (Countryside) -- Low gross: Bob Zetts, Larry Miner Sr. 34, Mark Braydich 36, Ken Bochenek 38, Chris Beil, Jim Mitchell 39; Low net: Mike Annichine 32, Bob Zetts 33; Division leaders: (Nicklaus) Larry Miner Sr./Larry Miner Jr. 76.5; (Palmer) Dave Sess/Tony Pacella 76.

Thursday Jednota (Bedford Trails) -- Low gross: Dan Hurite, Andy Wayda 40, Andy Lucansky, Tom Voytko 42, John Bobby 43, Ed Cook, Joe Popio 45; Low net: John Bobby, Lucansky 31; Bill Drapcho 33, J.J. Ferenchak 34, Joe Bartos, Andy Hvisdak, Tom Krotky 35; Top team: Tom Branch 259, Catullo Meats 26.

Girard Seniors -- Low gross: (American) Larry Dutko, Jerry Thomas, Ron Stevens 40; (National) Dan Reihing 38; Low net: (American) Tony Zirafi 34; (National) Alex DelBene 33.

St. Dominic's (Tanglewood) -- Low gross: Rob Pignanelli 33, Ted Okular, Gary Roberts 38, Sam Fisher, Jim Scharville, Sean Casey, Ron McGowen 39; Low net: Bill McCluskey, Bill Palma 33, Ron Voitus 34, Steve Dominko, Chuck Hahn, Ralph Sandine, Pignanelli 35; John Coy, Ron Voytko, Sean Casey, Ted Okular, Sam Fisher 36.

Creekside Golf Dome (Candywood) -- Low gross: Joe Mastro 34, Vic DeChristofaro 37; Low net: DeChristofaro 32; Division leaders: (Hogan) St. George 107.5; (Nelson) Forde, Cranston 91.5.

Campbell League (Pine Lakes) -- Low gross: Tom Walko 39, Lease Ponzani, Gary Gulu 40, George Vecchione, Mike Austalosh, Mike Katula III, Tom Cole 41; Low net: Greg McIntosh 26; Division leaders: (Palmer) Patsy's Bar I 46.5; (Venturi) IPC 48.

North Side Jewish Men (Pine Lakes) -- Low gross: (I) Kevin Smotrilla 43; (II) Jack Ulansky 46; (III) John Flynn 46; (IV) Sam Fine 53; Low net: (I) Mike Kurjan 36, (II) Steve Barolsky 37; (III) Tom Flynn 37; (IV) Joe Levy 36.

Davidson's Wednesday (Diamond Back) -- Low gross: Jim Dreiling 33, Tony Plevniak 37, Mike McDonough, Justin Wilson 38; Low net: Dreiling 26, Plevniak 28, Dave Playforth, Bob Marshall 29; Leading team: Mike McDonough-Justin Wilson 76.

St. Joseph (Dogwood) -- Low gross: Ron Repaskey, Pete Costello 37, Shawn Pezzuolo, Criss Pezzuolo, Pat Fire, Marty Mayer 38, Dan Martin, Mike Skelly 39; Low net: Don Bevington 31, Jim Duponty 32, Joe Amon, Dan Ganley 33, Bill Fergus, Al Skornicka 34.

YMCA (Mill Creek) -- Low gross: Mark Sahli 34, Jim Hovell, Glenn Milton, Ryan Nespeca, Tom Hendricks 35, Lawson Dripps, Josh Zarlenga, Joe Santagata, Mike Dobos, Mark Beck, Bill Silvestri 36, Bob Rusky, Bob Brace, Michael Murphy, Jim Perry 37; Low net: Hovell 31, Greg Nackino, Rob Vengros, Dom Buzzacco 32, Sahli, Chris Thomas, Nespeca 33.

Mikeee's Bar and Grill (Candywood) -- Low gross: Tim O'Leary 35, Bill Victor, Doc Daugherty, Mike Wasser, Brian Gaffey, Ron Stevens 38, Larry Lunder, Terry Maiorana 39; Low net: Victor 30.

AMA Wednesday (Olde Dutch Mill) -- Low gross: Les Mewbourn 35, Mitch Blake, Rex King, Paul Klein, Rick Merrow, Gary Watson 36, Ken Yates 37, Steve Mezz, Paul Rovnack 38, George Bisker 39; Low net: Klein 29, Yates 31, Phil Merlo, Mezz, Watson 32, Ralph Jordon, Kon Kissner, Rovnack 33.

St. Michael's Church and Civic Club (Tanglewood) -- Low gross: Mike Katula Jr. 37, Jerry Shirilla 38, Ed Macabobby 39, Will Black, Terry Tirpack 40; Low net: John Thomas 32, Pete Korchnak 33, John Hritz, John Tomko 34.

Churchill (Mahoning) -- Low gross: Carl LaRubbio 34, Kelly McCartney 35, Ed Ross, Bob Hunt, Curt Carlson, Jim Williams 36, Gary Kay, Bob Kay Jr. 38, Dave Bacon, Tim Lynn, Bill Creed, Gene Fish 39; Low net: Carlson, LaRubbioo, Gish 30, Kay JIr., Williamks, John Jay 31, Hunt, Jim Caylor, Jim Wood, Chuck Jones 33; LaRubbio and Carlson each had an eagle on No. 9.

Slovak Catholic Sokol (Mill Creek) -- Low gross: John Sostaric, Jim Baginy 37; Low net: (A) Sostaric, Geroge Junda 32, Baginy, Bob Budinsky 35, Bill Kalasky, Ed Yatsco 36; (B) J. Jablonski, Bob Snyder 33, John Welsh, Dennis Nye 35, Joe Kundus 38.

St. Christine's (Deer Creek) -- Low gross: Mike Terlecki 37, Bob Ziak 40; Low net: Ron Krispi 33, Jerry Shuster, Todd Hancock, John Ragan 34, Dick Scali, Tom Boyle, Lindsey Randall, Mike Popovec 35.

Youngstown Eagles 213 (Deer Creek) -- Low gross: Frank Petrony, Ed Brozman 41, Red Servenack 42, Leo Stanton, John Morey 44; Low net: Stanton, Petrony 34, Brozman 35, Servenack, J. Morey 36, A. Muoichak, H. Davenport 37.

WOMEN

Friday Ladies (Valley) -- Day's play: (A) M.A. Lyden 19, (B) J. Allen 23; (C) P. Ulicny 21; Low gross and net: (A) Lyden 46, 28, J. Pfund 46; (B) G. Detwiler 51, 31, J. Allen 51; (C) S. Moore 51, Ulicny 24; Least putts: B. Long 12; Chip-ins: N. Koehler (3), Long (4), Moore (3); Birdies: Long (4).

Tanglers (Tanglewood) -- (July 29) Best on odd holes at half handicap: (A) Jean Carney 22, (B) Joan Lucansky 25, (C) Irene Gonda 24; Low gross and net: (A) Ann Mavar 49, Jean Carney, Nancy Felton 35; (B) Joan Lucansky 53, 36; (C) Kay Burke 60, Irene Gonda 60, 35; Least putts: (A) Shirley McLarn 14; (B) Lucansky 15; (C) Gonda 16. (Aug. 5) Best on par-5's: (A) Pat Mathews 17, (B) Loretta Petrus 19, (C) Olga Kowalczck 20; Low gross and net: (A) Mathews 46, 34; (B) Jessie Pezzuto 52, 33, (C) Kowalczck 56, 28; Least putts: (A) Mathews 15; (B) Peg Landolfi 14; (C) Roseann Baglama 14; Chip-in: Mathews.

Sebring Country Club -- Best ball with handicap: 1. Sandy Kestner, Debbie Roth, Jane Edmiston minus-13; 2. (tie) Flo Bendetta, Dorothy Stoiber, Laurie Thomas; Ann Hartong, Joan Pezzatta, Blanche Loftus minus-11; Low putts: Flo Bendetta, Karen Poorbaugh 15.

Thursday Ladies (Countryside) -- Discard three high holes at half handicap: M. Hauser, D. Latura, R. Abeid; Low gross and net: (A) J. Cutter 55, Hauser 32; (B) S. Pasquale 60, 29; (C) Abeid 70, P. Rudolph 24; Low putts: Cutter 15, Latura 18.

Sunrise Ladies (Dogwood) -- Day's play: (A) Gail Tessean; (B) Dee Dunn; (C) Rose Ann Papagnia; Low gross and net: (A) Tessean 44, Gay Mikulich 35; (B) Cary Horvath 48, Dunn 32; (C) Gerri Procick 55, Papagnia 30; Low putts: Joanne Blockinger 13; Birdie: Horvath; Chip-in: Blockinger.

JCC (Pine Lakes) -- Putts and par-3's: Irene Loser, Esther Heyman, Deborah Ozer, Rose Russo; Chip-in: Deborah Ozer (3).

Squaw Creek Ladies -- Low net by class: (A) Kathy Kurlander 69, Linda Knox 71; (B) Jean Fibus 70, Gael Skolnick, Sally Fleck 72, Sandy Miller 74; (C) Louise Greenberger 78, Yetta Gluck 79; 9-Holers (skins game) Sippy Neimark, Gloria Rosenblum 2 skins; Geri Newman, Florence Harshman 1 skin.

Tuesday Ladies (Mohawk Trails) -- Revert two worst holes to par: (A) Betty Mastell; (B) Elaine Topfer; (C) Kathy Vogt; Low gross and net: (A) Mastell 49, 35, Flo Jablonski 35; (B) Topfer 52, Pat Phillips 31; (C) Vogt 62, Ann Slattery, Donna Hardie 33; Least Putts: Jablonski 14.

Tuesday Ladies (Salem Golf Club) -- Low gross and net: (A) Sally Kinney, Ruth Gould 90, Kathi Mullane 67, Kera Wilson 69, Linda Winkle 73; (B) Dorrie Hoppes 94, Jane Soyka 68, Mary Smith 69, Ronnie Lippiatt, Vi Taugher 70; (C) Laurie McClester 109, Doris Powers 69, Betty Lee Lawson 70, Sally Mattix 76; 9-holers: (A) Cathi Friend 59, Barb Amstutz 34, Peppy Theodore 37, Fern Bertlesen, Donna Rickietts 39; (B) Diane Moore 63, Debbie Roman 38, Betsy Timar, Dorothy Hively 39, Marion Booth 40.

Rocky Ridge Ladies -- Most pars: Rose Zamary 3; Low gross and net: (A) Zamary 34, Mary Ann Timko, Zamery, Elaine Zagorsky 26; (B) Linda DeJoe 36, 26; Chip-in: Rose Fabek; Birdie: Betsy Burke.

Meander-A-Longs (Meander) -- Least putts: (A) B. Fowler; (B) D. Lynn; (C) J. Jason; Low gross and net: (A) K. Sekol 39, 32; (B) O. Morrison 52, 32; (C) G. Hollowell 57, D. McAndrew 30; Birdies: B. Lykins (6), K. Sekol (7,8)

Tuesday Night Ladies (Donnybrook) -- Best on par-3s: (A) Chris Gergel 31, (B1) Char Smith 31, Colleen Connelly 30; (B2) Marilyn Cobey 40; (C) Maggie Campana 34, Sandra Jones 29.

Yankeettes (Yankee Run) -- Closest to pin on No. 12: (I) Deonne Petrosky; (II) Carol Olson; Low gross and net: (I) Judy Branble 42, 33, Carolyn Gahagan 37, Mariann Holzworth, Midge Evans, Deb Hopkinson 38; (II) Jane Fedders 47, 32, Judy Snyder 34, Kathy Riccitelli 35; Birdies: Evans (15), Chip-in: Virginia McGlumply (10).

TLTL (Mill Creek) -- Day's play: (A) Fran Wagner 20, (B) Rose Burrows 19; (C) Gloria Coppersmith 22; Low gross and net: (A) Nancy DeRose 52, 35; (B) Burrows 58, Elaine Greene 34; (C) Coppersmith 67, 38; Least putts: (A) DeRose, Millie Palombaro, Donna Bean 14; (B) Barb Barsch, Kitty Marian 14; (C) Muriel Snyder 16; Chip-ins: Nancy Olsavsky, Palombaro.

Tuesday Ladies (Bedford Trails) -- Day's play: Debbie Schell, Dorothy Korchnak; Low gross: Korchnak, Lynne Grishow 37, Low net: Grishow 25; Least putts: Sue Parker 13.

Trevlac (Mill Creek) -- Toss out first and last holes at half handicap: (AA) Connie Pressey 30, (A) Rema Wolfe 26; (B) MaryLou Wedekind 29; (C) Evelyn Velardo 31; Chip-ins: Wedekind (1), Chris Gaskill (7).

FemBombers (Meander) -- Omit par-3s, minus half handicap: (A) Irene Roberson 23; (B) June Keeley 22; (C) Jean Davidson 24; Low gross and net: (A) Shirley Kobuth, Sara Bayless, Elberta Scott 45, Roberson 26; (B) Keeley 47, 23; (C) Barb Shuttleworth 51, 26; Birdies: Bayless (6); Chip-in: Shuttleworth (4).

Forum Health/Western Reserve Care System (Stambaugh) -- Minus par-5s and par-3s: (I) Betty Davis 29, Pat Carney 31; (II) Marge Strickland 28, Gael Halstead 30; Low gross: (I) Davies 51, Carney 54; (II) Halstead 53, Strickland 56.

GCU Ladies (Pine Lakes) -- Convert 2 worst holes to par at half handicap: (A) Janice Lesoganich 36; (B) Flo Galida 36; (C) Kay Burke 36; Low gross and net: (A) Lesoganich 44, 34; (B) Marge Babik 54, 32, LGalida 54, Peg Landolfi 32; (C) Burke 59, 31; Least putts: (A) Sylvia Vaschak 15, (B) Elenaor Gresko 13; (C) Eleanor Evinsky, Burke 16.

Pine Lakes Ladies -- Best on even holes: (A) LaRue Brown 26; (B) Sally Ulicny 26; (C) Evelyn Velardo, Marlene Connors, Joyce Maholtz 36; Low gross and net: (A) Brown 45, Barbara Dunlap, Elaine Croutch 33; (B) Ulicny 51, 34, Ruth Infante, Pat Strachan 34; (C) Connors 60, 38, Joyce Mahortz 38; Bridies: Donna Melic (13); Chip-ins: Emily Berendt (13), Ivory DiPiero (13), Mary Bizzarri (13), LaRue Brown (13), Georgiann Calabret (14), Anne Hingel (1).

Applewood Ladies (Reserve Run) -- Low net: (A) D. Ponzani 24; (B) D. Haladay 25; (C) K. Scenna 19; (D) M. Baker 26; Special events winners: S. Wild, D. Haladay, J. Ugran, M. Conti, E. Carney, K. Scenna, J. Spotleson, T. Terlesky; Scramble winners: P. Leonard, J. Ugran, M. Baker.

Twilighters (Tanglewood) -- Low net minus putts: Janet Szenborn, Alleene Trindle, Carol Walsh 17; Low gross: (A) Jeanne Smrek 44, (B) Susan Tkach 53; Least putts: Jeanne Smrek 13; Birdie: Donna Ruane (2); Chip-ins: Ruane, Smrek (2), Gayle Bowser (4).

Ladies Day (Valley) -- Low gross: Sandy Dailey 42, Nelma Leslie 44, Jane Pfund, Doris Reash, Anne Mavar, Bette Toot 45, Jan DiPasquale 46; Low net: Mary Alice Vogelberger 26, Mary Cavanaugh, Rose Cobbett 30, Ceil Mason, Norma Nicolette 31, Carren Chamberlin, Natalie Vetrecin 32; Low putts: Nancy Derose, Ruth Komara 15; Chip-in: Derose.

PYBS Ladies (Countryside) -- Best poker hand: (A) Judy Wellington (5 of kind); (B) Ruth Dubiel (full house); Low gross and net: (A) Eleanor Farkas 45, Ginny Markovich 29; (B) Oneda Westerfield 47, 26; Least putts: (A) Edie Bsbik, Pat Seem 16; (B) Westerfield 15.

Tuesday Ladies (Diamaond Back) -- Low net: (A) Evelyn Cannon, Gerri Bouslough 44, (B) Mary Velk 39; (C) Claire Julian 40; Least putts: (A) Cannon, Mary Miller 18; (B) Esther Kubico 17; (C) Helen Murray 17; Chip-in: Murray (11).

Birdie Bunch (Deer Creek) -- Throw out par-4s: (A) B. Nagy, M. Stanislaw; (B) P. Vidis; (C) S. Herman; Low gross: (A) Nagy 45; (B) Vidis 51; (C) K. Christina 54.

GHY (Pine Lakes) -- Beat pro, two lady best ball: 1. Chris Silvestri-Grace Fusco 27; 2. Terry Anness-Barb Barnhart 29, Judy Higgins-Mary Jean Vrabel 29; Low gross: (A) Chris Silvestri 42; (B) Carol Burns 48; (C) Grace Fusco 47; (D) Myong Hwang 53; Chip-in: Lee Houser (2).

Tee Off Ladies (Reserve Run) -- Closest to pin on No. 4: Mary Beth Popovec; Low gross and net: (A) Popovec, Linda Muckelroy 39, Charlene Platt, Jill Damiano 33; (B) Christine Harris 46, Debbi Hill 35; (C) Elaine Sexton 47, Barbara Iberis 32.

WGAH (Pine Lakes) -- Best five holes: (A) Gretchen Bunn 17, (B) Dorothy Durina 14, (C) Barb Leo 13; Chip-ins: Mickey Purneski (13), Barb Carbone (14), Kathy Paulenich (16, 17).




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes