facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

PREP RESULTS & amp; SCHEDULE



Published: Sun, September 2, 2001 @ 12:00 a.m.



BOYS CROSS COUNTRYVIKING INVITATIONALNORTH CANTON HOOVER 51, MASSILLON JACKSON 59, BOARDMAN 72

1. Glenn Collins (NCH), 16:30. Boardman scoring: 2. Tom Albani 16:41; 8. Russ Waller, 17:16; 17. Matt Jones, 17:39; 21. Jon Creighton, 17:51; 24. Ben Haushhalter, 18:00. Open division: 19. Jim Hlebak, 19:19.

MADISON INVITATIONALWILLOUGHY SOUTH 45, CHARDON 54, POLAND 167 (7TH PLACE)

1. Mike Watson (Euclid) 17:04. Poland scoring: 7. Tom Sutcliffe (18:09). 26. John Ramson (19:22). 45. Neal Balestrino (19:59). 48. Mike Stoll (20:00). 52. Bryan Stefek (20:08).

GIRLSMADISON INVITATIONALAMHERST 38, KIRTLAND 46, POLAND 239 (9TH), NILES 343 (13TH)

A1. Brittnee Barris (Amherst) 19:47. Poland scoring: 20. Colleen Moran (22:39). 54. Lauren LoSasso (24:04. 58. Valerie Willard (24:13). 69. Callista Conzett (24:48). 70. Gina LuBonovic (24:49).

SCHEDULESTUESDAYBOYS GOLF

Fitch, Boardman, Mooney, Ursuline vs. Warren Harding, Mill Creek, 3:30 p.m.

Niles vs. Salem, Salem Hills, 4:15 p.m.

Canfield vs. Howland, Diamond Back, 4 p.m.

Struthers at Poland, 3:30 p.m.

Champion at Badger

Lakeview at LaBrae, 4 p.m.

Liberty at Hubbard, 4 p.m.

Leetonia at Crestview, 3:30 p.m.

Wellsville at East Palestine, 3:30 p.m.

Western Reserve at Sebring, 3:30 p.m.

Lutheran East at Southington, 4 p.m.

Newton Falls at Girard, 3:30 p.m.

Fairport Harbor at Bristol, 4 p.m.

Greenville, Grove City at Kennedy Catholic

Sharpsville, Wilmington, Slippery Rock at West Middlesex, 3 p.m.

Sharon, Reynolds at Hickory

Beaver Falls at Union, 3:30 p.m.

Oak Glen at East Liverpool, 3:45 p.m.

GIRLS GOLF

Fitch, Boardman, Mooney, Warren Harding at Steel Valley Inv. at Meander, 3:30 p.m.

Leetonia at Crestview, 3:30 p.m.

Howland at Lakeview, 4 p.m.

St. Thomas Aquinas at Hoban, 3 p.m.

BOYS SOCCER

Warren Harding at Newton Falls, 6 p.m.

Salem at Niles McKinley, 7 p.m.

Poland at Lakeview, 7 p.m.

Warren JFK at Badger, 4:30 p.m.

Hubbard at Champion, 6 p.m.

Steubenville Catholic at Crestview, 5 p.m.

Campbell at United, 5 p.m.

Indian Creek at Beaver Local, 5 p.m.

Field at Southeast, 7 p.m.

Garfield at Aquinas, 5 p.m.

Kennedy Catholic at Commodore Perry, 4 p.m.

Wilmington at Mercer, 4 p.m.

Slippery Rock at Sharon, 5 p.m.

Conneaut Valley at Sharpsville, 4 p.m.

Warren at Oil City, 4:15 p.m.

GIRLS SOCCER

Girard at Ursuline, 6:30 p.m.

Canfield at Salem, 7 p.m.

Poland at Howland, 7 p.m.

Bristol at Badger, 4:30 p.m.

Beaver Local at Steubenville B.R., 5 p.m.

Field at Southeast, 5 p.m.

Meadville at Slippery Rock, 4 p.m.

CROSS COUNTRY

Suburban League Meets

Fitch, Wellsville, Canfield, Leetonia, Lisbon, East Liverpool, Poland, Berlin Center, Southern at East Palestine, 4:30 p.m.

Boardman, Struthers, Mooney, United, West Branch, Salem, Columbiana, Ursuline, Beaver Local at Springfield, 4:30 p.m.

Badger, LaBrae, Lordstown, Maplewood, Harding, JFK, Lakeview, Girard, Jackson-Milton at Champion, 4:30 p.m.

McDonald, Brookfield, Bristol, Liberty, Mineral Ridge, Hubbard, Howland, Southington at Niles, 4:30 p.m.

Mercer, Reynolds at Kennedy Catholic, 4 p.m.

West Middlesex, Slippery Rock at Sharpsville, 4 p.m.

New Castle at Shenango and Blackhawk

Oil City, Meadville at Titusville, 4:30 p.m.

TENNIS

Mooney at Fitch, 4 p.m.

Ursuline at Boardman, 4 p.m.

Kent Roosevelt at Harding, 4 p.m.

Kennedy Catholic at Hickory, 4 p.m.

Canfield at Howland, 4 p.m.

Salem at Niles, 4:15 p.m.

Struthers at Poland, 4:15 p.m.

East Palestine at McDonald, 4:30 p.m.

Brookfield at Liberty, 4 p.m.

Wilmington at JFK, 4:30 p.m.

Louisville at West Branch, 4:30 p.m.

Warren at Oil City, 3:30 p.m.

Grove City at Sharon, 3:30 p.m.

VOLLEYBALL

Wilson at Mooney, 6 p.m.

Rayen at Ursuline, 6 p.m.

Campbell at Struthers, 6 p.m.

Jackson-Milton at Mathews, 6 p.m.

Lowellville at Springfield, 6 p.m.

Badger at Girard, 6 p.m.

Brookfield at Champion, 5 p.m.

LaBrae at Liberty, 6 p.m.

Hubbard at Newton Falls, 6 p.m.

Western Reserve at South Range, 6 p.m.

Columbiana at Sebring, 6 p.m.

Crestview at Lisbon, 6 p.m.

Southern at East Palestine, 6 p.m.

Leetonia at United, 7 p.m.

Carrollton at West Branch, 5:30 p.m.

Beaver Local at East Liverpool, 6 p.m.

Southeast at Streetsboro, 6 p.m.

Slippery Rock at Kennedy Catholic, 6 p.m.

Sharpsville at Sharon, 6:30 p.m.

Hickory at West Middlesex, 6 p.m.

Cornell at Union, 4 p.m.

Reynolds at Grove City, 6 p.m.

Wilmington at Commodore Perry

WEDNESDAYBOYS GOLF

Boardman vs. Western Reserve, Diamond Back, 3:30 p.m.

Mooney, Columbiana and Crestview, Valley, 3:30 p.m.

Ursuline vs. Warren JFK, Stambaugh, 4 p.m.

Canfield vs. Salem, Salem Hills, 4 p.m.

Poland vs. Howland, Copeland, 4 p.m.

Niles vs. Struthers, Countryside, 4:15 p.m.

South Range at Campbell, 3:30 p.m.

Brookfield at Badger

Lakeview vs. Hubbard, Pine Lakes, 4 p.m.

Liberty at Girard, 4 p.m.

East Palestine at Lisbon, 3:30 p.m.

LaBrae at Southington, 4 p.m.

Bristol at Maplewood, 4 p.m.

Sebring at Leetonia, 3:30 p.m.

Newton Falls at Champion, 3:30 p.m.

Wellsville vs. Buckeye Local, 4 p.m.

Grove City, Wilmington at Sharpsville, 3 p.m.

Est Liverpool vs. Buckeye Local at Fairway Links, 3:45 p.m.

GIRLS GOLF

Fitch vs. Niles McKinley at Meander, 3:30 p.m.

Boardman vs. Howland at Mill Creek, 3:45 p.m.

Ursuline at Kennedy Catholic, 4:15 p.m.

Mooney vs. Struthers, at Mill Creek, 4 p.m.

Poland at Warren Harding, 4 p.m.

Canfield vs. Hubbard, Doughton, 4 p.m.

Crestview at Columbiana, 3:30 p.m.

Warren JFK vs. Pymatuning Valley at Candywood, 3:45 p.m.

BOYS SOCCER

Lordstown at Crestview, 5 p.m.

Bristol at Mathews, 7 p.m.

Canton South at West Branch, 7 p.m.

John Marshall at East Liverpool, 6 p.m.

GIRLS SOCCER

Chardon at Badger, 6 p.m.

Liberty at Lakeview, 5:30 p.m.

Newton Falls at Hubbard, 5 p.m.

TENNIS

Boardman at Liberty, 4 p.m.

Struthers at Mooney, 4 p.m.

Howland at Harding, 4 p.m.

McDonald at Niles, 4 p.m.

Marlington at United, 4:15 p.m.

Beaver Local at West Branch, 4 p.m.

VOLLEYBALL

Canton Timken at Chaney, 4 p.m.

Massillon Jackson at Fitch, 5:30 p.m.

Salem at Boardman, 7 p.m.

Mooney at Struthers, 7 p.m.

Campbell at Harding, 7 p.m.

Leetonia at Western Reserve, 6 p.m.

Poland, Crestview, Mineral Ridge at Springfield, 4:15 p.m.

Jackson-Milton at South Range, 6 p.m.

Brookfield at Liberty, 5 p.m.

Bristol at Southington, 6 p.m.

Wellsville at East Liverpool, 6 p.m.

Oil City at Mercyhurst, 6 p.m.

THURSDAYBOYS GOLF

South Range at Fitch, 3:30 p.m.

Struthers vs. Warren Harding, Candyood, 3:30 p.m.

Salem at Niles, 4:15 p.m.

Badger at Mathews

Brookfield at Newton Falls, 3:30 p.m.

Liberty at Champion, 4 p.m.

Hubbard at LaBrae, 3:30 p.m.

Lakeview at Girard, 4 p.m.

Columbiana at Lisbon, 3:30 p.m.

Sebring at Crestview, 3:30 p.m.

Bristol at Southington, 4 p.m.

Hickory, West Middlesex, Sharon at Kennedy Catholic, 3 p.m.

New Castle at Shenango-Sly. Heights, 3 p.m.

Union at Neshannock, 3:30 p.m.

Wilmington at Grove City, 3 p.m.

Greenville, Slippery Rock at Reynolds, 3 p.m.

East Liverpool vs. Indian Creek at Springhills, 3:45 p.m.

BOYS SOCCER

Fitch, Boardman, Massillon Jackson, North Canton at Falcon Inv., 5 p.m.

Ursuline at Salem, 7 p.m.

Champion at Niles McKinley, 7 p.m.

Newton Falls at Badger, TBA

United at Howland, 7 p.m.

Edgewood at Lakeview, 6 p.m.

Southeast at Garfield, 7 p.m.

Kennedy Catholic at Slippery Rock, 4 p.m.

Mercer at Sharpsville, 4 p.m.

Oil City at Mercyhurst, 4:30 p.m.

Hickory at Wilmington

GIRLS SOCCER

Boardman at Champion, 7 p.m.

Mooney at Meadville, 6 p.m.

New Wilmington at Ursuline, 6:30 p.m.

Warren Harding at Liberty, 5 p.m.

Howland at Canfield, 7 p.m.

Niles at Poland, 7 p.m.

Salem at Beaver Local, 5 p.m.

Maplewood at Warren JFK, 5 p.m.

Northwest at West Branch, 7 p.m.

Southeast at Garfield, 5 p.m.

Edgewood at Bristol, 4:30 p.m.

Grove City at Mercer, 4 p.m.

Slippery Rock at Karns City, TBA

East Liverpool at Linsly, 6:30 p.m.

CROSS COUNTRY

Southeast at Hoban Invitational, 4 p.m.

TENNIS

Fitch at Harding, 4 p.m.

Ursuline at Mooney, 4 p.m.

Kennedy Catholic at Wilmington, 4 p.m.

Canfield at Niles, 4 p.m.

Howland at Poland, 4:15 p.m.

Salem at Struthers, 4:15 p.m.

West Branch at United, 4 p.m.

Liberty at JFK, 4 p.m.

Mercyhurst Prep at Oil City, 4 p.m.

Sharon at Hickory, 3:30 p.m.

VOLLEYBALL

Rayen, Wilson at Harding, 5 p.m.

Fitch at Ursuline, 6 p.m.

Boardman at Mooney, 7 p.m.

Canfield at Salem, 6 p.m.

Chaney at Niles, 6 p.m.

Mineral Ridge at Jackson-Milton, 6 p.m.

Lowellville at South Range, 6 p.m.

Eagle Hts. Academy at Howland, 6 p.m.

Newton Falls at LaBrae, 6 p.m.

Mathews at Western Reserve, 6 p.m.

Hubbard at Badger, 6 p.m.

Girard at Brookfield, 5 p.m.

Liberty at Lakeview, 6 p.m.

Leetonia at Columbiana, 6 p.m.

Southern at Crestview, 6 p.m.

Lisbon at East Palestine, 6 p.m.

Southington at Bloomfield, 6 p.m.

United at Sebring, 6 p.m.

Bristol at Lutheran East, 6 p.m.

West Branch at Canton South, 5:30 p.m.

Oak Glen at Wellsville, 6 p.m.

Sharon at Kennedy Catholic, 6 p.m.

Commodore Perry at Mercer, 7 p.m.

West Middlesex at Wilmington, 6 p.m.

Union at Mohawk, 6 p.m.

Warren at Oil City, 6 p.m.

Reynolds at Hickory, 6 p.m.

FRIDAYBOYS GOLF

Warren Harding at Badger, 4 p.m.

Wellsville at Edison Local Tourney (at Springhill CC), 8:30 a.m.

Kennedy Catholic at Kent Roosevelt tournament, 1 p.m.

East Liverpool in the Fall Classic at Springhills, 8 a.m.

BOYS SOCCER

Bloomfield at Bristol, 5:30 p.m.

GIRLS GOLF

Ursuline vs. Hubbard, Doughton, 4 p.m.

Walsh at Canfield, 3:45 p.m.

Niles McKinley at Howland, 4 p.m.

Poland at Struthers, 4 p.m.

Sebring McKinley at Crestview, 3:30 p.m.

TENNIS

East Palestine at Beaver Local, 4:30 p.m.

SATURDAYBOYS GOLF

Fitch, Boardman, Mooney, Ursuline, Canfield, Poland, Brookfield, Columbiana, Hubbard at Cardinal Classic, Mill Creek, 8:30 a.m.

Kennedy Catholic at Kent Roosevelt tournament, 7:30 a.m.

GIRLS GOLF

Fitch, Mooney, Canfield, Lakeview, Warren JFK at Boardman Inv. at Countryside, 8 a.m.

BOYS SOCCER

Fitch, Boardman, Massillon Jackson, North Canton at Falcon Inv., 5 p.m.

Akron Hoban at Mooney, 2 p.m.

Ursuline at Norton, 7 p.m.

Warren Harding at Badger, 11 p.m.

West Branch at Canfield, 7 p.m.

United at Salem, 7 p.m.

Crestview at Mathews, 2 p.m.

Warren JFK at Howland, 11 a.m.

Harborcreek at Slippery Rock, 11 a.m.

Sharon at Oil City, 11 a.m.

Edison at East Liverpool, 11 a.m.

GIRLS SOCCER

GlenOak at Fitch, 3 p.m.

Uniontown Lake at Boardman, 7 p.m.

Mooney at Ursuline, 1 p.m.

Badger at Warren Harding, 11 a.m.

Canfield at Lakeview, 2 p.m.

Poland at Hubbard, 7 p.m.

Girard at Newton Falls, 11 a.m.

Badger at Harding, 11 a.m.

CROSS COUNTRY

Fitch, McDonald, South Range at Tiffin Inv., 3 p.m.

Boardman, Mooney, Niles, Columbiana, Lisbon, United, Howland at East Palestine Inv., 10 a.m.

West Branch at Dover Inv., TBA

Southeast at Walsh, TBA

Wellsville at Cal Pokas Inv., 10 a.m.

Reynolds, Mercer, Sharon, Slippery Rock at Big Red Invitational at West Middlesex, 9 a.m.

East Liverpool at East Palestine Invitational, 9 a.m.

Champion at West Branch, 7 p.m.

Beaver Local at St. Clairsville, 1:30 p.m.

Aquinas at Highland, 3 p.m.

East Liverpool at Weirton, 1 p.m.

TENNIS

Canfield at Jackson Tournament, TBA

VOLLEYBALL

Fitch at Magnificat Inv., 10 a.m.

West Branch, Poland at Boardman, 9 a.m.

Harding, Canfield, Springfield at Girard, 11 a.m.

Southeast at Salem, 6 p.m.

Jackson-Milton, Brookfield, Wellsville at Crestview, 10 a.m.

Southern at Western Reserve, 11 a.m.

Beaver Local at Meadowbrook, noon

Waterloo at Southeast, TBA

Sebring at Pymatuning Valley, noon

Kennedy Catholic at Slippery Rock tournament, 9 a.m.




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes