facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

BOUND FOR DAYTON State track & amp; field qualifiers



Published: Thu, May 31, 2001 @ 12:00 a.m.



(With regional time or distance in parenthesis)

DIVISION I BOYS

Boardman

Steve Vallos, discus (171-7)

Warren Harding

Mike Simpson, long jump (21-51/2 )

DIVISION I GIRLS

Austintown Fitch

Marian Steele, discus (126-11)

Boardman

Amber Bland, high jump (5-4)*Brittany Durkin, 1600 (5:18.73)4x800 relay (Brittany Durkin, Gina Mavrikis, Sarah Grabert, Monica Cuevas, 9:35.25)

Canfield

Lindsay Cobey, discus (123-2)

East Liverpool

Tynetta Anderson, 200 (27.15)

DIVISION II BOYS

East Palestine

Andrew Satterfield, 800 (1:57.60)

Girard

Matt Penza, 3200 (9:27.14)4x800 relay (Mike Yankey, Matt Penza, Blake Drennen, Matt Shelby, 8:05.80)

LaBrae

Anthony Worthey, 100 (11.15), 200 (22.85)

Lakeview

Ty Burin, high jump (6-3)Ryan Murphy, discus (153-8)

Mooney

Ken Kraft, shot put (51-71/4 )

Poland

Andrew Frum, 3200 (9:24.54)*

Southeast

Mike Midcap, high jump (6-3)4x400 relay (Kyle Gintert, Joe Miller, Bill Butler, Joe Divoky, 3:24.60)

Ursuline

Adam Chatman, 300 hurdles (39.40)

Wilson

Lloyd Hewlett, 100 (11.07), 200 (22.66)4x100 relay (Quentin Humphries, Kenny Jacobs, Edward Fetuah, Lloyd Hewlett, 43.69)

DIVISION II GIRLS

Beaver Local

Paula Ferry, long jump (16-4)4x200 relay (Emily Williams, Aleece Harris, Nikki Wilson, Paula Ferry, 1:48.09)

East Palestine

Alex Casi, 100 (12.60), 200 (25.90), long jump (18-3)

Hubbard

Nyelia Page, shot put (37-101/4 )*

Liberty

Jessica White, 100 (12.46)*, 200 (25.83), 400 (58.21)

Poland

Georgiann Pavlich, 100 hurdles (15.23), 300 hurdles (45.92)4x100 relay (Kristen Stanyard, Megan Bair, Jenna Thomas, Georgiann Pavlich, 51.69)

Salem

Lizzie Jesko, 100 (12.46), 200 (25.82)

Southeast

Lisa Dubinsky, discus (116-10)4x400 relay (Laura Divoky, Raina Keppler, Stephanie Mahaffey, Megan Wygle, 4:01.92)*

Ursuline

Jessica Suchanek, 100 hurdles (15.53)

West Branch

Lisa Davies, 3200 (11:23.01)Jennifer Hively, 100 hurdles (15.52)4x100 relay (Bobbi Cameron, Amanda Benner, Abbie Cronin, Jennifer Hively, 51.59)4x200 relay (Bobbi Cameron, Jennifer Hively, Anna Baltputnis, Jennifer Weingart, 1:48.03)

DIVISION III BOYS

Columbiana

Derek Garrod, 100 (11.34), 200 (22.65)Kris Reash, shot put (51-10)4x100 relay (J.P. Jenkins, Dave Rohrer, Billy Kimpel, Derek Garrod, 44.56)

Leetonia

Scott Kyser, discus (156-6), shot put (52-3/4 )

Maplewood

Dave Morrison, 800 (1:57.60)*Dan Palm, 110 hurdles (15.45)John Palmer, 800 (1:59.16)David Pykare, 1600 (4:25.87)*, 3200 (9:45.76)*4x400 relay (Derek Armstrong, John Palmer, David Pykare, Dave Morrison, 3:31.01)4x800 relay (John Palmer, Derek Armstrong, David Morrison, David Pykare, 8:07.28)*

McDonald

Adam Lewis, 300 hurdles (40.87)Ryan Witkoski, long jump (20-51/2 )4x100 relay (Gabe Vigorito, Ryan Witkoski, Geoff Presco, Kevin Stonestreet, 44.69)4x400 relay (Ryan Witkoski, Adam Lewis, Tyler Lunn, Kevin Stonestreet, 3:31.89)4x800 relay (David Stonestreet, Tyler Lunn, Matt Isenberg, Kevin Stonestreet, 8:19.99)

Mineral Ridge

Phil Frye, discus (150-7)

United

Eric Brye, 800 (1:58.77)

Warren JFK

Ben Nolan, 400 (50.97)Alvin Shavers, 300 hurdles (40.89)4x400 relay (Alvin Shavers, Brian Williams, Brian Barton, Ben Nolan, 3:27.95)*

Wellsville

Richard Sloan, 200 (22.73)*, 400 (49.58)*, long jump (21-63/4 )4x100 relay (Marc LaScola, Richard Sloan, Gregg Collins, Dustin Brooks, 44.17)*

DIVISION III GIRLS

Lisbon

Katrina Brickner, 3200 (11:39.41)

Lordstown

Emily Freudenrich, 400 (59.49)

Maplewood

Christen Clemson, discus (138-8)*

McDonald

Carol Holmes, 100 (12.49)*, 200 (26.18), 400 (56.76)*

Mineral Ridge

Nicole Moore, 1600 (5:28.69)

South Range

Julie Nemergut, 3200 (11:53.69)Kim Nemergut, 1600 (5:14.08)*4x400 relay (Bree Hugus, Heidi Kelecava, Jodi James, Kim Nemergut, 4:08.63)

Warren JFK

Jamie Musick, 800 (2:22.46)Michelle Rossio, discus (132-10)

Wellsville

Lindsey Mackall, 3200 (12:05.42)

Western Reserve

Anna Marie Ricciardi, high jump (5-1)*Michelle Morrison, 300 hurdles (46.24)

*--denotes regional champion




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes