facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up

Sorry, no featured jobs currently.

- Advertisement -
 

« News Home

AREA GOLF SCORES



Published: Sun, June 24, 2001 @ 12:00 a.m.



MEN

Jednota Friday (Tanglewood) -- Low gross: R. Jonda 39, C. Dubos 40; Low net: D. Hodos, G. Pesta 34, J. Kavulic 35, P. Gbur, D. Catullo, E. Sivecz 36; G. Vrabel, B. Franko, M. Albrecht, G. Dubos, T. Valentini 37; Top team: City Printing.

Argus (Dogwood) -- Low gross: Greg Dorn 38, Dave Bennett, Ray Dudik 40; Low net: Dorn 29, Bennett, Brad Marshall 31.

Sam Camens Senior (Mahoning) -- Low gross: (National) Hank Sadinsky 37, Ira Sydney 38, Clarence Glenn 39; (American) Frank Volk 41, Peter Venorsky, Tom Balog 44, Tom Hewitt, Mike Svasta, Matt Mikula, Howard Schooley 45; Low net: (National) Sadinsky 31, Dominic Dominic, Bill Bass, Sydney 33; (American) Balog 31, Schooley, Volk 32, Dick Miller, Vasta, Jack Green 33.

Mahoning Valley (Bedford Trails) -- Low gross: C.J. Andre, J. McLaughlin, P. Clacko, M. O'Shaughnessey 37, J. Bigley, T.J. Price 38, M. Gura, B. Burns, S. Laczo, E. Romack 39; Low net: B. Mauser 24, D. Kennedy, T. Delisio 27, K. Rohrman 28, R. Byce 29, W. Advey 30, L. Grossman, P. Marsolo, T. Marrakol, K. Lucich, C. Chicone, J. Cycyk, T. Lesigonich, H. Thake 31; B. Vallely, B. Reynault, C. Pregibon, B. Santor, M. Hammond, R. Lepore 32; J. Harrison, P. O'Brien, R. Carnahan 33; Top teams: Valley Painting, Atty Piccirillo.

Thursday's Men (Flying B) -- Low gross: I -- Jim Neidhardt 39, Mark Fletcherhet, Chuck Wells 41; II -- Scott Jewell 36, Jack Crish 44, Harvey Radcliff, Kurt Sobotka 45; Low net: I -- Tom Sanborn 29, Ken Alesi 30; II -- Scott Jewell 31, Crish 36, Sobotka, Terry Fulk 37; Top team: I -- 20th Century Tours 55.5; II -- IGA 71.5.

Struthers AC (Rolling Hills) -- Low gross: Joe Musolino, Brian Hodge 38, Jeff Morell 39, Doug Benson 40; Low net: Jeff Howard 31, Dan Yemma, Bill Petrunak, Don Stoeber 33; Top team Alprod 26.5.

C & amp;V Wholesale (Olde Dutch Mill) -- Low gross: George Ferkula 34, Rex King 35, Les Mewbourn 37, Allen McNaughton 38, John Laczko, Bob Todor, Howard Hartzell 39; Low net: Frank Mineo 28, Ferkula 31, Dave Rischar, Rich Manners 32, Mewbourn, Todor 33.

St. Mary's Church (Mahoning) -- Low gross: Red Shevetz, Paul Pancoe 37, Paul Golec 38, John Zimmerman, Dave Folsom, Dave Courtney, Darrell Brenner 39; Low net: Joe Leshnack 29, Bob Kovacs 31, Joe Guarnieri, Bob Beardman, Jim Bogoeff, George Mulichak 32, Rich Shevetz, Joe Shiller, Gene Mulichak 33.

St. Christine's (Deer Creek) -- Low gross: Jerry Yavorcik 36, Phil Adams 37, John Craig 38, Jerry Ferrell, Scott Summers, Mike Terlecki 39; Low net: Mike Jeswald 30, John Morris 31, Scotty Wynn, Joe Turjanica, Tom Boyle, John Dubiel, Charlie Singer 32, Mickey Popovec, Bill Connelly 33.

Thursday Jednota (Bedford Trails) -- Low gross: John Bobby, Tom Krotky 41, Gus Schrieber, Andy Wayda 42, Tom Voytko 43; Low net: Bobby 30, J.J. Ferenchak, Joe Hvizdak 31, Schrieber 32; Top team: Struthers Sharpening, Vic's Syl's 22.5.

Transit Tours (Countryside) -- Low gross: Rick Democko 38, Larry Miner II 39, Bob Zetts 40; Low net: Jim Girts, John Skoloda 33, Ted Cougras, John Dobrindt, Ken Evans, Smokey Olenick 34; Division Leaders: Graban -- Chip Olenick-Vince Pasquale 55.5; Birch -- Jim Girts-Mike Sanko 54.

Sokol League (Mill Creek) -- Low gross: Jim Baginy 37; Low net: A -- Bill Hritz 32, Baginy 34, Mike Maruskin, Ed Metzinger 36, Ed Yatsco, Bill Babik, Bob Budinsky 37; B -- Joe Kundus, J.Jablonski 35, Jerry Miglets, Mark Poklemba, Glen Kramer 37.

Holy Name (Mahoning) -- Low gross: Jim Baginy, Rick Belcik, Ed Yatsco, Mike Pauline, Chuck Gordon 35, Bob Balog 36, Joe Melago, Frank Belcik, Neil Guerrieri 37, Neil Necastro, Mike Yurco, Ray Procik, Ralph Babbaro, Dom Pauline 38; Low net: Fred Pisani 27, Red Guarnieri 29, Andy Oleyar, Matt Mikula, Joe Kun, Tom DeGenova 30, Ed Patuto, J.E. Malys 31.

St. Dominic's (Tanglewood) -- Low gross: Jim Halloran 38, Tim Meeham 39; Low net: Meeham, Mark Boback 33, Halloran 34, Doug Deraud, Sean Casey, Darin Miller 35, Mark Gambrel, Greg Cvetkovic, Steve Dominco, Sam Cera, Nick Granitto 36; First Half Division winners: Action Therapy, David's Heating, Mulholland Insurance, Par Insurance.

Davidson's Wednesday (Diamond Back) -- Low gross: Jamie Jones 33, John Kesner 35, Angelo Berardi, Dan Grim 36; Low net: Jones 29, Kesner 30, Grim, Al Sick 31; Top team: Kenser-Grim.

Creekside Golf Dome (Candywood) -- Low gros: Kurt Latell 40; Low net: Jim Lzor 30, Norm Fetzko 32; First half champs: Hogan -- St. George 35.5; Nelson -- Stoops 28.5.

Campbell League (Pine Lakes) -- Low gross: Joe Cannatti 38, Lease Ponzani 39, Mike Austalosh, Mark Jonda 40; Low net: Frank Heri 30; Division leaders; Palmer -- Slovak Club 8; Venturi -- IPC 8.

CWV League (Olde Dutch Mill) -- Low gross: Jim Cogar 34, Bob Bunyoff, Lenny Bruno, John Cambert 37, Mike Krytzer, Phil Cogar, Don Ferko III 38, Jack Senvissky 39; Low net: P. Cogar 30, Sonny Shugar, Cambert 31, Steve Potonicky 32, Bunyoff, Bruno 34, Al Bisker, J. Cougar, Frank Sohalby, Tom Kinnick, Jerry Lindsay, Al Cambert, Senvissky 34.

Youngstown Eagles 213 (Deer Creek) -- Low gross: Red Servenack 40, Bill Ednie 41; Low net: Jack McCarthy 32, Serlvenack 33, Tiger, Joe Pipoly, Bill Glaros 35; First half champs: Tiger, Pipoly, Duke Palombaro, Bob Parella.

St. Michael's Church and Civic (Tanglewood) -- Low gross: Jerry Shirilla 37, Jeff Macabobby, Ed Macabobby 38, Lou Lanzo, Mike Katula Jr., Jerry Skubiak 39; Low net: Terry Tirpack 30, Dan Cebula, Dick Trexler, Jeff Shirilla 33; Eagle: Jeff Macabobby on No. 14.

HBA Wednesday (Mahoning) -- Low gross: Nick Hanuschak 35, Ted Regan 36, Anthony Magnetta 39; Low net: Al Skormicka 32, Ron Lara, Hanuschak, Magnetta, Rich Spelich, Regan 33; Top team: N & amp;J Excavating 13.5.

Coitsville League (Bedford Trails) -- Low gross: R. Gaydos, M. Krause 37, G. Gulu 38, C.J. Andre, D. Brett, M. Pitoscia 39; Low net: M. Ciccolelli, P. Pico 31, T. Falasca, V. Falasca, A. Granger Jr., G. Skaleris 32; Top teams: Gulu Electric, St. John Men's Club.

Kings League (Candywood) -- Low gross: Ron lDLaum 35, Tim O'Leary, Rich Daugherty 37, Joe Cannatti 38; Low net: Bill Sperati 29, Rich Daugherty 30, Daum, Hank Gourley 32.

Wednesday Men's Association (Reserve Run) -- Low gross: Denny Magee 33, Justin Gable, Chris Loomis 36, Bob Bloom 37; Low net: Magee 29, Bloom 32, Gable 34, Chris Demos 35.

Girard Seniors -- Low gross: A -- Joe Standohar, Ed Rice 41, B -- Dan Reihing 44; Low net: A -- Jim Stevens 30; B -- Met Fedina 31; First half winners: A -- Bob Housteau; B -- Jim Keadle.

Churchill League (Mahoning) -- Low gross: L. Coons 33, D. Faull 35, C. Ivan, K. McCartney 36; T. Lynn, B. Hunt, C. Larubbio, B. Rafferty 37; Low net: D. Brokosky 31, B. Mauser 32, Faull, Coons, Rafferty, Larubbio, C. Hasta 32.

WOMEN

JCC (Pine Lakes) -- Low net: I -- Harriet Gurska 35, Flora Sniderman 38, Anna Jean Cushwa, Gail Froomkin, Irene Loser 39; II -- Florence Harshman 42, Dorothy Lafko 48, Barbara Armstutz 49; Chip-in: Flora Sniderman, Anna Jean Cushwa (1).

Penn-Ohio Women's Association (Reserve Run) -- Tee to green: I -- R. Shepherd 32.5, M. Marshall 35.5; II -- B. Janecko 39.5, L. Winslow 41.5; Low gross: I -- Shepherd, 71, S. Lisk 76; II -- B. Janecko, L. Moore 84; Low net: I -- Marshall 63, V. Barnabo 66; II -- L. Winslow 61, C. Gahagan, G. LaPolla 65.

GCU Ladies (Pine Lakes) -- Convert two worst holes plus half handicap: A -- Flo Galida 33; B -- Irene Kady, Adeline Riefler, Agnes DelSignore 39; C -- Eleanor Gresko 34; Low gross and net: A -- Janice Lesoganich 46, Galida 32; B -- Delsignore 57, 36, Riefler 36; C -- Gresko 54, 30; Least putts: A -- Lesoganich, Galida 14, B -- Delsignore, Riefler, Marge Babik 19; C -- Gresko, Theresa Toutin, Eleanor Edinsky 16; Chip-in: Theresa Toutin (1).

Friday Senior Ladies (Mill Creek) -- Best on odd holes at half handicap: A -- Barb Reen 16.5; B -- Dorothy Michal, Elsie Rathburn 18.5; C -- Mark Parks 30.5; Low gross and net: A -- Reen 53, Mary Stabi 39; B -- Michal 61, Rathburn 40; Low putts: Nore Doubles 14; Chip-in: Liz Angelillo (14).

Friday Ladies (Valley) -- Add par-5 and par-3 minus half handicap: A -- June Pfund 14; B -- Jan Flugan 20, C -- Ginny Detwiler 18; Low gross: A -- Pfund 45; B -- Detwiler 54; C -- Nan Sellards 56; Least putts: Pfund, Peggy Potts, Ann Slattery, Susan Susko 14; Chip-in: Rita Meandjia, Barb Hartsock.

Squaw Creek Ladies -- Low net/low gross by class: A -- Linda Kessler 88, Amy Post 67; B -- Gael Skolnick 102, Nancy Wagner 70; C -- Joan Pass 107, Sandy Moyer 74; D -- Lana Sheffield 108, Donna Stein 70; 9-holers (low net) Louise Greenberger 41, Florence Harshman 42.

Fonderlac Ladies -- 1-BB on par-5, 2-BB on par-4, 3-BB on par-3: 1. Jo Nabors, Betty Carano, Mary Lowery, Betty Seemann 121; 2. Donna Bruno, Judy Kimmel, Donna Beule, Mary Ann Helbley 124; 3. Sharon Wade, Estelle Delprincipe, Mary Ellen Balogh, Mary Delliquadri 126.

Tuesday Night Ladies (Donnybrook) -- Gross minus putts: A -- Marianne Kelly 38, Cindy Peffer 35; B1 -- Dorothea Polite 30; B2 -- Mary Anne Atkins 40, Jan Schaller 40; Chip-in: Chris Gergel (3); Last week's results: (Throw out all 7's) A -- Carol Nihaus 37, B1 -- Dot Arvin 36; B2 -- Sue DeJulio 32; C -- Anne Marie Martin 29.

TLTL (Mill Creek) -- Low gross and net: A -- Mary Lamia 54, 34; B -- Nancy Olsavsky 54, 33, Barb Barscha 33; C -- Rose Burrows 56, 26; Least putts: A -- Dot Repasky 13; B -- Barsch 14, C -- Burrows 15; Chip-in: Barsch 2.

Rocky Ridge Monday Ladies -- Least putts: Dolores Sonoga, Eleanor Evans 14; Low gross and net: A -- Sonoga 37, 27; B -- Marsha Caron 42, 24; Chip-ins: Eileen Cronin, Rita Matey.

Sebring CC Ladies -- Stableford: 1. Flo Bendetta, Diz Musolino, Ruth Wise 64; 2. Marilyn Brumbaugh, Dorothy Stoiber, Laurie Thomas, Debbie Roth 63; 3. Ann Hartong, Ruth Tice, Marilyn Johnston, Mary Jane Spencer 61; Low putts: June Dunn, Debbie Roth, Ruth Braidic 14; Chip-ins: Mert Lewis, Braidic, June Dunn.

Chip 'N Ales (Countryside) -- Best gross minus two worst holes: A. Jill Harmon 28; B -- Jayne Pavia 33; C -- Debbie Savage 41; Low gross and net: A -- Harmon 40, 37, Maggie Hay, Barb Wollitz 37; B -- Pavia 45, 32; C -- Mary Ann Klingensmith 59, 35, Savage 59; Birdies: Donna Holmes (18), Pavia (12) and Cindy Skinner (16); Chip-in: Holmes (11).

Trevlac (Mill Creek) -- Blind partners at full handicap: Winnie Himes-Barb Reen 73; Chris Gaskill-Susan Susko 75; Dee Frost-Beryl Grist 76, Joanne Blockinger-Carren Chamberlin 76.

Tanglers (Tanglewood) -- Field day: Low gross and net: A -- Pat Mathews 50, Ann Mavar 34; B -- Anita Walko 55, 34, Rosalie Smrek 34; C -- Kay Burke 53, 24; Least putts: A -- JoAnn Dama 13; B -- Smrek 16; C -- Burke, Helen Mantini 16; Birdies: Pat Mathews, Burke (15); Chip-ins: Mavar (13), Mantini (17), Burke (14).

Mohawk Trails Ladies -- Field day: Low gross and net: A -- Marge Seckler 47, Jan Polas 34; B -- Peg Fox 56, 33, Elaine Topfer, Kitty Moor 56; C -- Paula Ulicny 66, 36; Low putts: Seckler, Flo Reardon, Fox 16; Chip-in: Donna Klik (4).

Tuesday Ladies (Diamond Back) -- Low net minus putts: A -- Mary Miller 23, B -- Evelyn Menaldi 24, C -- Claire Julian 25; Least putts: A -- Miller 15; B -- Doris Bryant 15; C -- Julian 19.

Hit 'N Miss (Pine Lakes) -- Best on par-4s: A -- Denise Matz, Kathy Plesic; B -- Georgiean Calabret, Linda Hardin; C -- Judy Dominic; Low net: A -- Plesic 33; B -- Calabret 30; C -- Dominic 33; Chip-in and birdie: Schiketha Smith (15).

WGAH (Pine Lakes) -- Yellow ball winners: A -- G. Gumino, M.J. Derengo, S. Kelly; B -- C. Burrows, K. Rowlands, M. Rickard; C -- M.E. McGonigle, T. Scuderi, R. Hill; Low gross: A -- P. Greer 48, B -- M. Delliquardi 54; C -- L. Sheffield; Least putts: A -- G. Burn; B -- D. Maughn; C -- N. Francis.

Meander-A-Longs (Meander) -- Low gross: A -- C. McTigue 42; B -- A. Martin 47; C -- O. Morrison, M. Paulette 59; Low net: A -- G. Tessean 33, B -- Martin 27; C -- Morrison 29; Chip-in: McTigue (6), Martin (3,5), P. Welsh (9).

Fem Bombers (Meander) -- Best on last four holes at half handicap: A -- Theresa Campbell, J. Keely, C. Barone, N. Olsovsky 15; B -- Irene Robinson 12; C -- Sandy Jones 17; Low gross and net: A -- Campbell 52, 33, Barone, Elberta Scott 33; B -- Robinson 50, 27; C -- Ann Mancini 58, 33; Birdies: Nancy Olsovsky (8).

PYBS Ladies (Countryside) -- Day's play: A -- Eleanor Farkas; B -- Edna Zaitzew; Low gross and net: A -- Anne Adams 50, 34; B -- Zaitzew 58, 32; Least putts: A -- Farkas, Jo Tkacik 16; B -- Edna Chislew 16; Birdie: Judy Wellington (12).

Ladies Day (Valley) -- Low gross: Bette Toot 45, Anne Mavar 46, Nelma Leslie 47; Low net: Mary Lou Wedekind, Bertha Richards 29; Ethel Sweeney 31, Norma Nicolette, Dorothy Repasky 32; Low putts: Vylee Garstick 14, Marge Laughlin 15; Chip-ins: Betty Briach, Mary Alice Vogelberger, Karen Churn.

Brittain Motors Ladies (East Palestine CC) -- Most 5's: Pam Figley 5; 6's: Sue Hankison, Jackie Wray, Joan Dever, Reva Lansberry 5; 7's: Ann McCarthy, Janet Oakley 6, 8's: Fran Cotters, Lois Jones, Helen Foster, Stella McClintic, Dot Haun, Helen Hurtuk, Helen Gregory 3; Low putts: Joan Dever, Ethel Summer, Dot Haun 15; Chip-In: Ethel Summer, Lois Jones.

Thursday Nine (Mill Creek) -- Field Day: (least putts) A -- Susan Susko 15; B -- Sally Klingensmith 15; C -- Muriel Snyder, Dottie Melody 18; Long Drive: A -- Connie Pressey; B -- Joanne Cercone; C -- Pat Cheslik; Closest to Pin second shot: Bess Veck; Closest to green second shot: Terri Dripps, Elise Segall, Ruth Stevenson; Long putt: Sally Klingensmith.

Copeland Hills Ladies -- Throw out 15th hole at half handicap: Claire Julian 31; Low gross: Ethel Donchess 42; Low net: Bea Stratton 30; Least putts: Mary Muntean 18.

Thursday Ladies (Yankee Run) -- I -- Doreen Hamady 18, Midge Evans 18.5, Dot Diurba 19.5; II -- Alma Currie, Jacque O'Brien 17, Bert McMullin, Jan Niemczura 20.5; III -- Gert Wooten 17, Shirley Stone 17.5, Sue Poplava, Kim Berger 18.

Wednesday Ladies (Dogwood) -- Day's play: A -- J. Ganley; B -- K. Marian; C -- A. Klein, J. Blockinger; D -- G. Nelson; Low gross and net: A -- Ganley 45, 37; B -- P. Dean 49, 34; C -- Blockinger 54, 34; C -- Nelson 67, 37; Chip-ins: Marian, Nelson; Birdie: M. A. Camardo.

Tee Off's (Reserve Run) -- Most pars: Donna Lorenzi 6; Low gross and net: A -- Lorenzi 36, Jill Damiano 29; B -- Christine Harris 44, 30; C -- Linda Bott 48, 30.

Elite Cleats (Reserve Run) -- Low net: A -- Linda Deckant 72; B -- Sandy Ewing 63; C -- Carol Torres 71; Low gross: Ewing 88; Chip-in: Fran Reents (4).

Avalon Tee-Off (Avalon South) -- Closest to pin on second shot at 15: I -- Donna Bollinger; II -- Dee Barrick; Low gross and net: I -- June Perrotta 40, 30; II -- Barrick 49, 31.

Applewood Ladies (Tanglewood) -- Field day scramble winners: M. Baker, P. Lippiatt, C. Scharrer, J. Smerek; Closest to green: T. Terlesky, C. Leone, M. Bass, L. Zajac; Closest to pin on second shot: D. Ponzani, J. Spotlelson, K. Scenna, J. Smerek; Long putt: Terlesky; Closest to white chalk line: P. Lippiatt; Long drive: Lippiatt; Least putts: D. Ponzani, Terlesky; Chip-in: K Scenna; Birdie: Lippiatt.

Yankeettes (Yankee Run) -- Longest putt on 18: I -- Vickie Battison; II -- Eleanor Fredrick; Low gross and net: I -- Judy Bramble 41, 34, Marty Denmeade 35, Battison, Beth Hanuschak 37; II -- Marilyn Buzek 47, 30, Diane Wiesen 33, Virginia McGlumply 36; Birdies: Debbie Heydle (11), Debbie Hopkinson (12), Judy Bramble (12).

GHY Ladies (Pine Lakes) -- Total par-3s and par-4s less half handicap: A -- Sandy Copich 21; B -- Grace Fusco 19; C -- Mary Ann Grist 20; D -- Mary Jean Vrabel 14; Low gross: A -- Chris Silvestri 44, B -- Joan Policy, Sally Ulicny, Mary Ann Valley 50; C -- Rita Creed 53; D -- Mim Cuddy 51; Least putts: Bea Labozan 11; Birdies: Judy Higgins, Silvestri; Chip-ins: Jean Caras, Labozan.

Girard Ladies -- Low net: A -- E. Berendt 35; B -- M. Sturgeon 35; C -- C. Fetchet 36; Low gross: A -- Berendt 47; B -- Sturgeon 54; C -- Fetchet 60; Least putts: A -- S. Ulicny 12; B -- Sturgeon, A. Riefler 15; C -- Fetchet 14; Chip-ins: I. DiPiero, I. Arthur, J. Maholtz.

Sky Bank Ladies (East Palestine CC) -- Stableford: Carol Spratt 33, Marian McCarthy 32; Low gross: Edie Welce 44; Low net: Carol Spratt 30; Low putts: Toppy Gothardt 14; Birdie: Spratt.




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport