facebooktwitterRSS
- Advertisement -
- Advertisement -
 

« News Home

GRADUATES



Published: Sat, June 23, 2001 @ 12:00 a.m.


Received bachelor's degree unless otherwise noted.
PENN STATE UNIVERSITY
Clark -- James Carucci, electrical engineering; Kristine Harakal, management information systems.
Edinburg -- Gretchen Haines, business; Max Roseck, associate in arts and science.
Ellwood City-- John Braymer, associate in hotel, restaurant and institution; Timothy Hutchings, management and information systems; Grandin Rushlander, plastics engineering technology; Renee Sudano, associate in hotel, restaurant and institution; Mary Wojtkiewicz, English.
Farrell -- Misty Cromartie, psychology; Lori Graham, associate in letters, arts and sciences; Susan Grande, business; Jo Lyn Sabol, business; Jennifer Zec, human development and family studies.
Fredonia -- Aki Munnell, animal bioscience.
Greenville -- Peter Baird, advertising-public relations, with highest distinction; Amy Boyles, art; Marshall Chriswell, human development and family studies, with highest distinction; Michelle Derr, associate in letters, arts and science; Mandi Foulk, associate in occupational therapy; Michelle Frydrych, business; Jason Harpst, mechanical engineering; Brian King, management, with distinction; Scott McMarlin, hotel, restaurant and institutional; Craig Montesano, marketing; Rebecca Ramp, associate in human development and family studies; Bryan Redfoot, business; Melissa Rodemoyer, history; Judith Rushton, human development and family studies; Timothy Scobbie, associate in mechanical engineering tech., with distinction; Tammy Taylor, elementary and kindergarten education, with distinction; Alissa Wasser, human development and family studies; Jamie Williams, associate in human development and family studies; Shane Woodworth, accounting.
Grove City -- Susan Garry, psychology; Christopher Painter, psychology; Nathan Savolskis, aerospace engineering; Erin Schleigh, art history, with distinction.
Hadley -- Michael Shepard, petroleum and natural gas engineering; Brian Orr, animal bioscience, with highest distinction.
Hermitage -- Leya Black, associate in business administration; Michele Brozovich, nursing; Nicholas Chapman, management and information systems; Denise Churlik, business; John Comninos, chemistry; Maggie Estock, elementary and kindergarten education; Tamara Fiscus, elementary and kindergarten education; Kelly Garner, psychology, with distinction; Kathie Gross, associate in human development and family study; Jason Kapusta, integrative arts; Amy Kilgore, elementary and kindergarten education; Matthew Kolbrich, hotel, restaurant and institutional; Patricia Lane, human development and family studies; Eric Laskey, business; Lisa Miller, marketing; Monica Reno, business; Jason Rogers, business; Shaun Severin, business; Sonya Snarey, nursing; Kelley Steklachich, business; Geoffrey Sudzina, hotel, restaurant and institutional; Brad Talowsky, biobehavioral health; Daniel Tarkanick, business; David Williams, associate in mechanical engineering tech.; Susan Williams, business, with highest distinction; Victoria Zurko, mathematics; Nancy Reeher, human development and family studies.
Hillsville -- Dina Sainato, psychology.
Jamestown -- Lori Shine, human development and family studies; Eric Williams, business logistics.
Mercer -- Nicole Addicott, human development and family studies; Livia Bayer, nursing; Kelley Clark, business, with distinction; Jason Crawford, finance; Jennifer Detelich, accounting, with highest distinction; Francesc Fillingame, business, with high distinction; Shane Harton, chemical engineering; Carrie Kish, psychology; Valerie Kristof, human development and family studies; Jeffrey Tomko, human development and family studies.
New Castle -- Ann Annarella, journalism, with highest distinction; Kirstin Collins, English; Chenise Corbin, political science; Kourtney Cowart, labor and industrial relations; Mark Cumo, physics; Heather Fleo, health policy and administration; Nicholas Lovaglio, associate in electrical engineering technology; C. Marcella, human development and family studies; Erica Martin, elementary education; Joseph Mielke, electrical engineering, with highest distinction; Beth Paolini, biology; Britt Perrone, business; Ryan Thomas, biology; Michael Bryan, hotel, restaurant and institutional; Valarie Kumrow, hotel, restaurant and institutional; Amy Rispoli, human development and family studies; Courtney Rowe, kinesiology; Leah Swanson, rehabilitiation services; Geoffrey Branscome, business with distinction; Robert Calvert, accounting; Justin DiMuccio, accounting; Loren Elder, associate letters, arts and sciences; Bryan Firmi, marketing; Michael Flamino, electrical engineering; David Hasson, biology; Jon McCaskey, management; Gregory Measel, architectural engineering; Alicia Moosally, elementary and kindergarten education; Christina Newton, marketing; Lauren Peluso, biology; Camille Pia, psychology; Kristen Vanhorn, bio-behavioral health.
New Wilmington -- Susan Garrett, nursing, with high distinction; Matthew McFarland, associate in business administration; Jamie Stroia, marketing.
Pulaski -- Amanda Patton, associate in occupational therapy.
Volant-- Billie Harris, human development and family studies; Wayne Hohmann, associate in mechanical engineering.
West Pittsburg -- Amanda Rhodes, psychology; Stephanie Tony, marketing, with distinction.
Sharon -- Carmen Aiello, marketing; Dion Bilunka, associate in business administration; Geralyn Gasser, associate in occupational therapy, with distinction; Yvonne Harkless, associate in occupational therapy, with high distinction; Skye Lehocky, human development and family studies; Megan Merrill, biology; Kimberly Preston, associate in human development and family studies; Iva Smith, nursing, with high distinction.
Sharpsville -- Matthew Achenbach, management science and information systems; Irene Coryea, human development and family studies; Amanda Donatelli, business; Bonnie Hiryak, advertising-public relations; Margaret Horne, business, with highest distinction; Roger Kwiatkowski, associate in business administration; Elizabeth MacDonald, human development and family studies; Raymond Mariani, landscape architecture; Melissa McIntosh, film and video; Amber Redmond, behavioral health; Amber Zipay, associate in occupational therapy.
Stoneboro--David Galentine, aerospace engineering.
Transfer-- David Miller, business; Christopher Shannon, associate in mechanical engineering tech.; Margaret Stafford, associate in occupational therapy; Melissa Thompson, accounting.
West Middlesex-- Renee Frank, nursing; Melody Christoff, associate in letters, arts and sciences; Adam Gaines, biology; Cassandra Lewis, nursing; Terry Smith, mechanical engineering tech.
Westford -- Rosemary Breedlove, associate in business administration.
Wheatland -- Brenda Fraley, human development and family studies; Myron Jones, business.
Boardman -- Beverly Young, nursing, with high distinction.
Bristolville, Ohio--David Menosky, plastics engineering tech.
Brookfield -- Cacia Wilson, nursing.
Campbell--Jean Ronyak, nursing, with highest distinction; Heather Shiminsky, associate in occupational therapy.
Canfield -- Melissa Hermensky, associate in occupational therapy; Jill Sefcik, business logistics, with high distinction.
Cortland -- Aaron Kitzmiller, plastics engineering tech.
McDonald -- Angelina Barone, journalism.
Masury -- Tracy Hutchinson, associate in occupational therapy; Kristen Murphy, nursing.
Niles -- Elizabeth Kosinski, associate in occupational therapy; Richard Sheely, nursing; Vicki Thompson, nursing.
Warren -- Toni Blank, nursing; Marylee Belski, nursing; Vanessa Boryenace, master's of education, special education; Kathi Downs-Burkett, nursing; Leslie Readman, associate in occupational therapy.
Youngstown -- Shirley Douglas, nursing; Joseph Cessna, associate in occupational therapy.


Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.

News
Opinion
Entertainment
Sports
Services
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2016 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes