facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up
- Advertisement -
 

« News Home

LOCAL GOLF SCORES



Published: Sun, July 1, 2001 @ 12:00 a.m.



WOMEN'S SCORES

Sunrise Ladies (Dogwood, 6/14)--Low Gross: A. Rene Porman 46; B. Dee Zinz 53; C. Rose Ann Papagnia 55; Low Net: A. Mary A. Lyden 33; B. Irene Perish 31; Patti Kueppers 31; Play of the Day: Putts Plus Par 4s: A. R. Porman; B. D. Zinz; C. R. A. Papagnia; Chip Ins: Pat Roberts and R. A. Papagnia; Birdies: R. A. Papagnia; Low Putts: R A. Papagnia.

(Dogwood 6/21)--Low Gross: A. Gay Mikulich 43; B. Dee Dunn 55; C. Polly Simmonsin 54; Low Net: A. Carry Horvath 28; B. Doris Cavanaugh 33; C. Irene Perish 30; Play of the Day: Best Poker Hand, Kitty McDevitt and Georgia Lacich; Chip-Ins: M.A. Lyden, Pat Roberts, Irene Perish; Birdies: Rene Porman, M. A. Lyden; Low Putts: G. Mikulich 14.

Thursday Ladies (Countryside, 6/14): Low Gross: A. M. Hauser 51; B. S. Rosine 59; C. L. Crocetti 65; Low Net: A. M. Hauser 30; B. S. Rosine 31; C. M. F. Rish 27; Putts: A. O. Latura and J. Cutter 16; B. H. Anderich 17; C. L. Crocetti 18; Flags Won By: J. Cutter, S. Rosine, L. Crocetti, R. Abeid; Chip Ins: #3 Hole S. Pasquale; Play of the Day: Revert 2 Worst Holes to Par 1/2 Hdcp. A. M. Hauser; B. S. Rosine; C. L. Crocetti.

(Countryside, 6/21)--Low Gross: A. J. Cutter and M. Hauser 59; B. S. Rosine 62; C. R. Abeid 66; Low Net: A. S. Pasquale 36; B. S. Rosine 34; C. R. Abeid 29; Putts: M. Knoll 19 and S. Rosine 20; Flags Won By: J. Cutter, C. Ramos, M. Knoll, M. F. Rish; Play of the Day: Blind Partners: 1st M. Hauser-R. Abeid 67; 2nd S. Pasquale-S. Rosine 70; 3rd R. Ridarsky -M. F. Rish 76; 4th J. Cutter-L. Crocetti 78.

Senior Ladies Friday Night League (Mill Creek)--Event: No Alibi-Revert 2 worst holes to Par: Class A: Rae Glass 61 hdcp-16; Low Net: Liz Angelillo 43 hdcp-19; Event: Liz Angelillo 52; Class B: Low Gross: Helen Morris 62 hdcp 24; Low Net: Elsie Rathburn 54 hdcp 24; Event: Elsie Rathburn 54; Class C: Low Gross: Mary Parks 76 hdcp 30; Event: Mary Parks 60; Low Putts: Liz Angelillo 14; Chip Ins: Helen Morris #2.

Travelettes Golf League (Grandview)--Flight 1: Low Gross: P. Jasinski 92; Low Net: B. Wagner 68; Event, Best of Par 4s: B. Wagner 53; Flight II: Low Gross: J. Higgins 101; Low net: C. Smith 72; Event: Best of Par 4s: J. Higgins.

Rocky Ridge Monday Ladies Golf League--Group A: Gross: Rosemary Zamary 37; Net: Mary Ann Timko 27; Group B: Gross: Marsha Caron 38; Net: Marsha Caron 27 and Laura Malloy 27; Chip In: Rosamary Zamary and Laura Malloy; Chip In Birdie: Pat Martinic and Elaine Zagorsky; Play of the Day: Most Pars: Mary Ann Timko, Kitty Marian, Sharmen Simon, Rosemary Zamary, Dolly Ziemianski.

Meander Classics--Class A: Low Gross: Cindy Renner 42; Low Net: Cindy Renner 34; Class B: Low Gross: Janet Pounds 45; Low Net: Janet Pounds 29; Class C: Low Gross, Marlea Rousher; Low Net: Marlea Rousher 39; Birdies: Janet Pounds; Chip Ins: Linda Capella; Play of the Day: Throw Out Worst Hole: Cindy Renner 36.

Ladies Old Pal (Squaw Creek Country Club)--1 Best Ball of 2: Sue Sperling and Yetta Gluck 62; Sally Fleck and Barbara Schwebel, Sandy Moyer and Barbara Kirkorsky, Rose Dumas and Meg Goldberg, June Shapiro and Kathy Kurlander 65; Nine Holes: Louise Greenberger and Natalle Jubelirer 34; Gloria Rosenblum and Phyllis Wilkoff, Jan Berkowitz and Sandy Zians 38.

Tuesday Night Ladies Golf League (Donnybrook)--Play of the Day: High Net: Flight A, Denise Klucher, Ann McMillen and Debbie Rice 38; Flight B1, Barbara Roman 44; Flight B2, Rita Coller 43; Flight C, Linda Johnson 43; Chip Ins: Pat Murphy #5; Birdies: Pat Murphy #5, Erica Blinzley #2 & amp; #4, Shortie Mikita #4, Becky Lopuchorsky #2, Eileen Pringle #6.

Valley Golf Club Columbiana--Closest To Pin #2 Clara Ossoff; Closest To Pin #4 Nelma Leslie; Longest Drive #5 Jan Dipasquale; Longest Putt #9 Clara Ossoff. Chip Ins: Rene McEwan, Ruth Komara, Dot Repasky, Nancy DeRose, Ethel Sweeney; Low Gross: Betty Toot 45; Lynn Bartlo and Sandy Dailey 46; Nancy DeRose 47; Low Net: Betty Fowler 26; Margaret Nery, Ruth Komara, Ethel Sweeney 32; Connie Ward, Karen Churn, Mary Jasinski, Natalie Vetrecin 33; Low Putts: Renee McEwan and Ina Blackiston 15.

J.C.C. Golf League (Pine Lakes Golf Club)--Putts Plus Par 3s: Flight I: Deborah Ozer 26, Elise Segall 27, Flora Sniderman 31; Flight II: Laura Uram 30, Bertha Froomkin and Jill Smythe 32.

Tanglers (Tanglewood Golf Course)--Scramble: Two teams tied with 42s: Dorothy Korchnak, Rosalie Smerk, Julie Mrofchak and JoAnn Dama, Jessie Pezzuto, Helen Mantini, Sue Reihert. Fem Bombers Wednesday Morning--Field Day with Crazy Golf: 1. Winners with lowest score: Gerri Kranec, Nancy Olsonsky, Janet Milligan, Sandy Jones 57; 2. Sara Bayless, Judy Stokes, Theresa Campbell, Jean Johnson 67; 3. Irene Robinson, Barbara Lykins, Elberta Scott, Mary Comer, 79; Lowest Score on Hole #7: June Keely, Maxine Desco, Toni Krut, Jean Davidson; Least Amount Putts: Gerri Kranec, Sandy Jones, Janet Milligan, Nancy Olsonsky.

T.L.T.L. (Mill Creek)--Scramble: 1st: M. A. Postari, B. Barsch, B. Briach, M. Snyder 41; 2nd: N. DeRose, M. Grist, P. Schell, L. Houser 43; 3rd: 4 way tie at 44: R. Briach, F. Wagner, M. Fox, M. J. Vrabel; D. Repasky, G. Coppersmith, R. Burrows, D. Gallon; S. Cremeans, I. Graf, E. Greene, S. Klingensmith; M. Lamia, N. Olsavsky, B. Labozan, T. Reardon.

Twilighters Golf League(Tanglewood Golf Course)--Play of the Day: Omit par 3 hole hdcp, Sandra Douglas 24; Low Net: "A" Nancy Felton 31; "B" Sandra Douglas 24; "C" Nancy Brown 33; Least Putts: Jeanne Smrek; Birdies: Ruth Hughes #8.

Twilighters Golf League(Tanglewood Golf Course)--Field Day: Hole #12-Longest Drive for each division on fairway. "A" Janet Szenborn; "B" Sandra Douglas; "C" Rose Fiorentine; Hole #14 Longest Putt: Carol Palermo; Hole #17 Over the pond for the closest to the pin: Sandra Douglas; Low Gross: "A" tie at 46, Kim Dempsey and Janet Szenborn; "B" tie at 57, Sandra Douglas and Donna Ruane; "C" Carol Palermo 61; Least Putts: Kim Dempsey 12; Birdies: #15 Kim Dempsey & amp; Donna Ruane.

Applewood Ladies Golf League (Mill Creek Golf Course)--Play of the Day: Gross score on the last five holes: "A" P. Leonard 27; "B" E. Carney 28; "C" J. Smerk and S. Wild 30; "D" C. Leone 29; Low Gross & amp; Low Net: "A" P. Leonard and D. Ponzani 55. Low Net: D. Ponzani 34; "B" E. Carney and J. Spotleson 58. Low Net: E. Carney 34; "C" S. Wild 61; Net: C. Scharrer 34; "D" C. Leone 63--33; Chip Ins: M. Baker, J. Smerk, J. Spotleson.

Trevlac Golf League (Mill Creek Park Golf Course)--Field Day: Low Gross: "AA" Sandy Copich 48; "A" Shirley Bonamase, Ruth Infante, Dee Frost 55; "B" Joanne Blockinger 59; "C" Lorraine Molnar 63; Low Net: "AA" Gay Mikulich 36; "A" Chris Gaskill 37; "B" Janie Edminston 36; "C" Mary Ann Balla 36; Chip Ins: Susan Susko and Irene Costakis.

Mohawk Trails Ladies Golf League--Low Gross: "A" Marty L. Eichenlaub 50; "B" Kitty Moore 57; "C" Ann Slattery 61; Low Net: "A" Ethel Sweeney 32; "B" Kitty Moore 35; "C" Ann Slattery 31; Play of the Day: Best Five Holes Less 1/2 hdcp.: Ethel Sweeney, Nancy Koehler, Ann Slattery 15; Low Putts: Barb Fiffick 16; Chip In: Jan Davis #18.

Tuesday Ladies (Diamondback)--Day's Play: Best on Par 4s -1/2 hdcp.: "A" Bette Harris 20; "B" Doris Bryant 23; "C" Agnes Wagner, Alma Matisick & amp; Claire Julian 25; Least Putts: "A" Evelyn Cannon, Mary Velk & amp; Bette Harris 17; "B" JoAnn Knotts & amp; Evelyn Menaldi 18; "C" Agnes Wagner & amp; Peg Cooney 20; Birdie: #8 Bette Harris; Winners of June Low Net Tournament: "A" Mary Velk, Runner Up: Evelyn Cannon; "B" Jo Ann Knotts, Runner Up: Evelyn Menaldi; "C" Claire Julian, Runner Up: Peg Cooney.

Chip 'N Ales Golf League (Countryside Golf Course)--Low Gross: Flight A: Maggie Hay 39; Flight B: Janet Thomas 48; Flight C: Amy Lunne 52; Low Net: Flight A: Maggie Hay 32; Flight B: Janet Thomas; Flight C: Debbie Savage 22; Play of the Day: Most Putts; Flight A: Jill Harmon & amp; Jayne Pavia 19; Flight B: Kelli McDevitt 20; Flight C: Debbie Savage & amp; Felicia Beatty 20; Birdies: Jill Harmon #4 & amp; 8, Maggie Hay #1, Beth Kolby#4; Chip Ins: Marnie Luongo #8; Longest Putt: Kelli McDevitt; Closest to Pin: Kelli McDevitt.

Tee Offs Ladies Golf League (Reserve Run)--Low Gross: A. Pat Morlan 41; B. Jules Hrebovcin 48; C. Peggy McQuillen 51; Low Net: A. Sally Davis, Patty Grope, Jan Niemczura Jill Damiano, Leslie Kiske, Denice Matz 33; B. Jules Hrebovcin 34; C. Trisha Pitcher 32; Low Gross for League: Pat Morlan 41; Low Net for League: Trisha Pitcher 32.

PYBA Ladies Tuesday Golf League (Countryside)--Play of the Day: Blind Partners: 1st: Ann Philabin & amp; Ida Simcox 61; 2nd: Linda Frank & amp; Ruth Dubiel 65; 3rd: Edna Zaitzew & amp; Ann Adams 70; Low Gross: A. Carol Bigley 47; B. Ida Simcox 56; Low Net Winners: A. Linda Frank 32; B. Ida Simcox 30; Least Putts: A. Carol Bigley 15; B. Ida Simcox 16; Chip Ins: Carol Bigley #3; Longest Drive #3: A. Ann Adams, B. Shirley Signore; Closest to the Pin: #5 Ann Adams; Longest Putt #8: Judy Sullivan.

Thursday Nine Ladies (Mill Creek)--Scramble: Team 1: Pustari, Costakis, Eld, Klingensmith 44; Team 2: Pressey, Kacteillaries, Snyder, Huda 45; Team 3: Calpin, Melady, Kukura, Cercone 47; Team 4: Cheslik, A. Klein, Murdach, Shorten 47; Team 5: Veck, Stevenson, Segall, Vedlardo 48; Susko, King, L. Klein, Scott 50.

Wednesday Ladies Golf League (Dogwood)--Play of the Day: "A" P. Polak, "B" P. Dean, "C" J. Blockiner, "D" G. Nelson; Low Gross: "A" R. Briach, M. A. Camardo 49; "B" P. Dean 46; "C" J. Blockinger 49; "D" G.Nelson 61; Low Net: "A" M. A. Camardo 38; "B" P. Dean 31; "C" J. Blockinger 29; "D" G. Nelson 31; Birdies: J. Blockinger and P. Dean.

GHY Women's Golf League (Pine Lakes)--Play of the Day: Best on T & amp; F Holes: Class A: Bonnie Comeau 19; Class B: Colleen Novosel 21; Class C: Lucille Luknis 17; Class D: Betty Briach and Mary Jean Vrabel 21; Hole In One: #3 Betty Griffith; Low Gross: Judy Higgins and Luknis 45; Chip In: Helen Emery and Luknis.

Copeland Hills Golf League--Day's Play: Subtract worst hole minus hdcp, Clair Julian 29; Low Gross: Ethel Donihess 43; Low Net: Athena Weinstock 34; Putts: Mary Muntean 15.

Hit 'N Miss Golf League (Pine Lakes Golf Club)--Play of the Day: Flight A: Most 4's Denise Matz, Lilly Pierce, Sue Siciliano; Flight B: Most 5's Gloria Hill; Flight C: Most 6's Judy Dominic and Helen Emery; Low Net Winners: Flight A: Sue Siciliano 30; Flight B: Gloria Hill and Patti Quartini 32; Flight C: Rita Campana 26.

Girard Ladies (Pine Lakes)--"Beat the Pro Tournament": Winners: Joanne Cutter, Mary Bizzarri, Joan Walp, Emily Berendt, Donna Melic, Barb Dunlap, Ilene Arthur, Barb Gancsos, Adeline Riefler, Ida LaCivita, Georgiann Calabret, Sally Ulicny, Pat Strachan, Anne Hingel, Madeline Sturgeon, Marlene Conners, Theresa Palermo, Julie Mullally.

G.C.U. Ladies Golf League (Pine Lakes, Hubbard)--

Field Day Results: Class "A" Low Gross: Sylvia Vaschak 44; Janice Aesoganich 49; Virginia Markovich 55; Low Net: Flo Galida 35; Carol Bigley and Dot Korchnak 37; Ann Cvercko 40; Least Putts: S. Vaschak 13; Class "B": Low Gross: Jo Tkacik 51; Lois Pronick 61; Loretta Petrus 64; Low Net: Adeline Riefler 37; Marge Babik and Agnes DelSignore 41; Irene Kady 45; Least Putts: L. Petras, J. Tkacik 15; Class "C" Low Gross: Kay Burke 58; Eleanor Gresko and Sue Reichert 60; Theresa Toutin 62; Low Net: Rose Ann Baglama 33; Lee Sandusky 34; Helen Petrus 38; Kay Burke 11; Birdie -Chip In: #16 Jo Tkacik; Chip In: #10 Millie Myers.

Brittain Motors Tuesday Morning Ladies Golf League (East Palestine Country Club)--Event: Criers Tournament: Revert 3 worst holes to par minus 1/2 hdcp. A Flight: Terry Carroll 31; B Flight: Jeannette Israel 28; C Flight: Martha Piroli, Alice Plum, Jan Gibson 31; Longest Drive: A Flight: Deb Patton; B Flight: Betty Reeves; C Flight: Alice Plum; Low Putts: Dot Haun 13; Birdie: Terry Carroll; Chip In: Dot Haun.

Sky Bank Ladies Thursday Night Golf League (East Palestine Country Club)--Event: Scramble: Peg Patton, Mary Lynch, Betty Reeves 43; Edie Welce, Anita Fitzsimmons, Dot Haun 43.

MEN'S SCORES

Father-Daughter Scramble (Flying "B" Golf Course, Salem)--1st Place: Jennie and John Grossi; 2nd Place: Kelly and Bob Leonard; 3rd Place: Meghan and Terry Ritchie; Long Putt: Chris Creator; Long Drive: Polly Ritchie.

Wednesday Night HBA League (Mahoning Golf Course)--Molly's 18; N & amp; J Excavating and R-Ski Golf tie at 17.5; Home Loan Associates 16; Presidential Lawn 14; Paine Weber and Casa Ramirez tie at 12.5; First Place Bank 11; Top Low Net Players: Dave Hoffman -30, Frank Redmond -32, Sean Snovak and Ron Lara -32; Top Low Players: Ted Regan -36, Nick Hanuschak -37; Jeff Hafey and Ron Lara both-39.

Sam Camens Senior Golf League (Mahoning Country Club)--National- Low Gross: Clarence Glenn 34, Leonard Cercone 37, Mike Yurco, Mark O'Malley and George Biro 38; Low Net Winners: L. Cercone 29, M. O'Malley 30, George Biro and C. Glenn 32, Bill Nagy 33; American- Low Gross: Ken Johnson 41, J. E. Malys and Tom Hewitt 43, Walt Labozon 44; Low Net Winners: Jim Dellick 31, J. E. Malys and Ken Johnson 32, Joe Chichak, Neil Nicastro, John Yohman 33.

Flying "B" Golf League--Thursday #1: 20th Century Tours 59.5, Consumers Bank 55.5,TZ Construction 49, BB Rooners 46, 33; Woodworks 44.5, Lane Life 43.5; Low Gross Team: 20th Century Tours 164, T-Z Construction 180, BB Rooners 185; Low Net Team: TZ Construction 138, Consumers Bank 145, Lane Life 147; Low Gross Ind.: Mark Fletcher and John Grimm both 39, Larry Johnson and Paul Rankin both 42; Low Net Indiv.: Paul Rankin 31, Larry Johnson and Ken Alexander both 32; Thursday #2: IGS 83.5, Quaker City IGA 58.5, Sovereign Comdoc 57.5, Coca-Cola 49, Italian American Club 49, Zieglers Trophies 46.5; Low Gross Team: IGS 169, Italian-American 171, Sovereign Comdoc 178; Low Gross Indiv.: Terry Kornbau 38, Scott Jewell 39, 3 Tied at 41; Low Net Team: IGS and Sovereign Comdoc both 138, Italian American Club, 148; Low Net Ind.: Terry Kornbau 29, Lou Isabelle 32, two tied at 33.

AMA Wednesday League (Olde Dutch Mill)--Low Gross: Gary Watson 35, Joe Mastro 35, Butch Frederick 36, Dave Weekley 36, Rex King 37, Paul Rovnack 37, Corky Stein 38, Eric Rapp; Low Net: Phil Merlo 29, Bob Slepski 29, Gump Colantone 29, Dave Kettle 29, James Powell 31, Mark Radosh 31, Dave Turco 31.

Ke-Mas Auto League (Tanglewood Golf Course)--"A" Group: T. Daley 40, J. Likens 42; Bob Bruno and Al Casalini both 44; "B" Group: Bellaria Pizza and Cigaretts 4 Less, each won 4 points.

Jednota Golf League (Tanglewood Golf Course)--Low Gross: R. Jonda 38, C. J. Andre 39; Low Net: E. Sivecz 30, S. Glozer 31, P. Ritz 32, J. Kavulic 33, J. Plant 33, G. Pesta 35, G. Dubos 36, T. Dabrowski 36, R. Kollar 36, T. Stez 36, J. Yurick 36; Top Team: City Printing.

Monday Night League/Candywood Lounge League (Candywood)--Low Gross: Gene Wiesen 35, Larry Lunder 36, Ted Charles 36, Dave Kaercher 37, Charlie Davis 37, Ray Battaglia 38, Ron Chick 38, Don Brown 38, Jim Williams 39, Ron Ragozine 39, Mike Mikulich 39. Low net: Tim Fellows 33.

Mahoning Valley Golf League (Bedford Trails)--Low Gross: J. McLaughlin 33; C. J. Andre & amp; M. O'Shaughnessey 35; C. Narducci, M. Gora, C. Dubos, M. Krause, J. Dodge, B. Giovanni 37; B. Burns, E. Romack, T.J. Price, B. Price 38; R. Frazzini 39; Low Net: D. Kennedy 23; J. Cycyk 27; M. Sosnowski, J. Pollock, C. Chicone, L. Grossman, T. Lesigonich 29; P. Verostko, M. Morris, J. Currao, P. O'Brien, D. Delisio, B. Mauser, R. Lepore 30; J. Adams, M. Verostko, B. Reynaullt, R. Carnahan, B. Detec, W. Avdey, T. Collins 31; K. McCaughtry, J. Suha, R. Valley, E. Gozur, K. Licich, M. Hammond, D. Skelley, T. Delisio, H. Thake, B. Valley 32; D. Pollock, C. Pregibon, J. Fox, J. Harrison, M. Riley, J. Alfano, J. Jurcisin, B. Fitzpatrick 33; Top Teams: Second Quarter Winners: B n B Pools.

Argus Golf (Dogwood)--Low Gross: Tom Couche Jr. and Dave Ross 38; Dill Boros and Eric Streb 39; Low Net: Dale Hawkins 29; Tom Couch Jr., Tom Kidd, Bob Morton, Herb Skerratt 32.

Thursday Jednota Golf League (Bedford Trails)--Medalist: Andy Wayda 41; Low Gross: Ed Cook, Paul Ritz, Gus Schrieber 43; Bill Drapcho & amp; Tom Krotky 45; Low Net: Gene Hvisdak & amp; Paul Ritz 30; Bill Drapcho 32; J.J. Ferenchak 33; First Half Winners: Jan's Entp. & amp; Beach Landscaping; Andy Luchansky, Dan Hurite, Paul Ringos, Gene Hvisdak, John Keleman.

YDAGA (Tamer Win Golf Course)--Two Man Combine Tournament: 1st: Jim Linert 76 (7) 69 & amp; Steve Wash 79 (18) 61- 130; 2nd: John Cullen 79 (9) 70 & amp; Partner 61-131; 3rd: Ralph Roberts 78 (8) 70 & amp; Joe Roberts 81 (16) 65-135; 4th: Gary Crum 83 (17) 66 & amp; Jim Chizmar 90 (19) 71-137; 4th: Sam Pechkurow 84 (13) 71 & amp; Paul Tkcaik 77(11) 66 -137; 4th Ed Lisowski 85 (17) 68 & amp; Jack Crish 81 (12) 69-137; 7th: George Hall 83 (13) 69 & amp; George Hall II 78 (9) 69-138; 7th: Myron Stallsmith 82 (10) 72 & amp; Jim Stallsmith 80 (14) 66-138; 9th: Tom Susak 88 (26) 62 & amp; Robert Lohr 112 (35) 77-139; 10th: John Banyots 86 (13) 73 & amp; Jeff Gavalier 86 (19) 67-140; 11th: Tom VanDriel 82 (11) 71 & amp; Bob Goulish 74 (2) 72-143; 12th: Clem Zumpella 79 (4) 75 & amp; Joe Mogulich 85 (14) 71- 146; 13th: Tom Semple Jr. 91 (14) 74 & amp; Tom Semple Sr. 95 (22) 73-147; 14th: Mike Bosio 82 (6) 76 & amp; George Repesky 78 (6) 72-148; 15th: Bob Filips 97 (23) 74 & amp; Fred Collingwood 90 (15) 75-149; 15th: Terry Beck 106 (30) 76 & amp; Dave Beck 100 (27) 73-149; 16th: John Scrip 96 (15) 81 & amp; Partner 72-153.

Transit Tours Golf League (Countryside)--Low Gross: Rick Democko 32; Ken Bochenek, Chip Olenik, Bob Zetts 37; Larry Miner II 38: Jim St. George and Chris Beil 39; Low Net; Rick Democko and John Skoloda 32; Division Leaders: Graban Division: Rick Democko and Ken Evans 61.5 pts.; Birch Division: Jim Mitchell and Ken Skoloda 60 pts.

Campbell Golf League (Pine Lakes Golf Course)--Low Gross: George Vecchione, Tom Walko, Bob Casal 38; Low Net: Ken Borman and Nick Opencar 33; Other low scores: Joe Cannatti 39; Mike Austalosh and Mike Katula III 40; Team Results: I.P.C. 8 1/2; Transit Tours 6; M & amp; M Catering 8 1/2; C.B.C 6 1/2; Patsy's Bar II 7; Mico Dairy 7 1/2; Pagz Bar & amp; Grill 2 1/2; Patsy's Bar I 5; Murphy Contracting 2 1/2; Mike's Place 4 1/2; Slovak Club 4, Spak's Cafe 3 1/2; Team Standings: Palmer Division: M & amp; M Catering 14 1/2, Slovak Club and Mico Dairy 12; Mike's Place 10; Patsy's Bar I 8; Pagz Bar & amp; Grill 6 1/2; Venturi Division: I.P.C. 16 1/2; Patsy's Bar II 13 1/2, Transit Tours 11; Murphy Contracting & amp; C.B. C. both 9 1/2; Spak's Cafe, 9.

St. Joseph Golf (Dogwood)--Low Gross: Criss Puzzuolo 35; Jeff Thompson 38; Mike Skelly and Pete Costello 39; Low Net: Rocky Lubinsky 31; Dan Ganley 32; Pat Fire, John Kozak, Ron Repasky 34.

St. Michael's Church & amp; Civic Club Golf League Campbell (Tanglewood)--Medalist: Jerry Skubiak 38; Other scores: Ed Macabobby Jr. and Jerry Shirilla 39; Low Net: Carmen McGarry 32; Lou Lanzo 33; Joe Vuksta and John Macabobby 34.

Girard Seniors Golf League--Low Gross: "A" Dan Taneyhill 39; "B" Frank Clement 45; Low Net: "A" Joe Criscione 32; "B" Met Fedina 34.

St. Mary's Church Tuesday Night Golf League--Low Gross: Joe Leshnack 30; Mike Mraz 32; Larry Oleyar, Marty Repasky, Larry Bryer, Dick Rafeedie, Denny Hohos, Roy Kovacick, Dave Folsom, Don Morrison, Darrell Brenner and Joe Shiller 34; Low Net: John Zimmerman 38; Jim Adsit 39; Bob Beardman, and George Lutza 41.

St. Christine Golf League (Deer Creek Country Club)--Low Gross: Mark Popovec 35; Bob Ziak 36; Dom Lovaglio 37; Terry Coyle, Phil Adams, Mickey Popovec, John Koranicki, Bob Fox 39; Low Net: Leo Daprile 29; Pat Romeo 30; Paul Krasnasky 31; Joe D' Amico, Brian Terlesky, R. J. Rogenski, Dick Conroy Sr., Red Morganti, Scotty Wynne, John Scirotino, Joe Turjanica Sr., Bill Hoffman, Art DiGregorio 34.

Slovak Catholic Golf League (Mill Creek North Course)--Low Gross: John Sostarik 37; Low Net: "A" John Sostaric 32, Ed Yatsco 33, Joe Baytosh 34, Bill Spurio & amp; Rob Hrits 35; "B" John Welsh 33, Joe Kundus, Bill Kalasky, & amp; Glen Kramer 35; Two Man Best Ball held at Deer Creek: Bill Spurto-Dave Spurto 57; Bill Kalasy, Bob Budinsky, Glenn Cramer, Jerry Everly 61.

Holy Name Golf League (Mahoning Country Club)--Low Gross: Jim Baginy 32; Neil Guerrieri 36; Ed Yatsco 37; Leo Papagna 37; Mike Pauline 38; Rich Belcik 38; Neil Necastro, Greg Yurco, Joe Parello, Micke Dorbish 39; Low Net: Neil Buzzacco Jr. 31, Tony Zitello & amp; John Cerny 32, John Greene, Rich Kalosky 33; Vista #2 won first half: Ray Procik, Jim Baginy, Hank Spencer, Jim Williams, L. Zitello, Tom DeGenova.

St. Dominic Golf League (Tanglewood)--Low Gross: Gary Roberts 34; Kevin Benedict and Ken Oyler 38; Bob Pignaelli and Ted Okular 39; Low Net: Tony Rossodivita 32; Gary Roberts and Kevin Benedict 33; Ken Oyler and Doug Deraud 34; Steve Dominico, Steve Cvetkovic, and Tom Gula 35; Ron Rivello, Ted Okular, Joe Shorokey, Mike Kraml, Bob Casey, and Dick Hutton 36.

YMCA Golf League (Mill Creek Golf Club)--Low Gross: Jonah Karzmer 33; Frank Bellino, Jack Reese 34; Michael Murphy, Zack Mansky 35; Glenn Milton, Chris Economus, George Ferkul, Tim Turk, Bob Brace, Ken Sympson 36; Jim Perry, Joe Nigro, Joe Mancini, Gary Philibin, Bob Kish, Jason Zarlenga, Josh Zarlenga, Jim Linert 37; Low Net: Joe Dutko, Ken Sympson, Mike Butch Sr., Jack Reese 31; Chick Sefcik, Jason Zarlenga 32; Frank Bellino, Don LaRiccia, Chris Economus, Joe Mancini, Jim Howard, Ralph Roberts, Bob Brace, Jonah Karzmer, Ted Downie, Oscar Lund 33; Zack Mansky, GaryPhilibin, Erin Lehaney, Joe DeAngelo, Steve Wash, Rocco Fumi, Ray McCune, Sean Kreps, George Ferkula, Gary Watson, Jim Stitt 34.

C & amp; V Wholesale Monday Night Gof League (Olde Dutch Mill Golf Course)--Low Gross: Rex King 34, Dave Weekley, Les Mewbourn 35; Arti Berquist 36; George Ferkula, Allen McNaughton 37; Low Net: Arti Berquist 31; Dave Weekley, Rusty Boye, Eugene Natyshak, Les Mewbourn, Al Bisker, Frank Mineo 32; First Half Champions: Arti Berquist, Russ Timm, Al Biskera, Joe Sander.

Churchill Golf League (Mahoning Country Club)--Low Gross: C. Ivan 33; D. Faull 35; T. Lynn 36; K. McCartney & amp; D. Cannon 37; B. Hunt & amp; L. Coons 38; W. Carbonell 39; Low Net: J. Caylor & amp; Carbonnell 31; B. Mauser & amp; Ivan 32; M. Mauser & amp; Faull 33; Lynn & amp; D. Brokosky 34.

North Side Jewish Men Golf League (Pine Lakes)--Flight 1: Low Gross: Steve Barolsky 42; Low Net: Doug Sheffield 45-10=35; Flight 2: Jerry Cohen 44; Harold Sacherman 47-12=35; Flight 3: Low Gross: Walter Malkin 50; Low Net: Mike Froomkin 54-20=34.




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes