facebooktwitterRSS
- Advertisement -
  • Most Commentedmost commented up
  • Most Emailedmost emailed up
  • Popularmost popular up

Sorry, no featured jobs currently.

- Advertisement -
 

« News Home

SENIOR OLYMPIC FUNFEST Event results



Published: Thu, August 16, 2001 @ 12:00 a.m.



Top finishers in the 14th Annual Clemente Ambulance Senior Olympic Funfest. The North events took place Aug. 9 at Austintown Fitch High School. The South competition was Tuesday at Salem High School.

NORTH

Bingo-Morning

Gold: Pauline Baughman, MaplecrestSilver: Frank Wary, Park VistaBronze: Anna Miller, Ron Joy

Women's softball

Gold: Susan Sokol, Carrington SouthSilver: Katherine Greaser, AustinwoodsBronze: Lula Leornette, Windsor House

Men's softball

Gold: Greg Natali, Washington SquareSilver: Arnold Tucker, Shepherd of the Valley, BoardmanBronze: Michael Muscatello, Carrington

Basketball

Gold: Christine Spirak, SunriseSilver: James Pickens, Carrington SouthBronze: Martha Berholtz , Park Vista

Shuffleboard

Gold: Jim Costello, Alterra ClareBridgeSilver: John McGuiness, RidgecrestBronze: Violet Hays, Ridgecrest

Horseshoes

Gold: Wilma Pounds, Omni ManorSilver: James Scot, Boardman Community Care CenterBronze: Ora Barrett, Park Vista

Darts

Gold: Michael Muscatello, Carrington SouthSilver: James Pickens, Carrington SouthBronze: Fred Wolfe, Austinwoods Rehabilitation Center

Men walking

Gold: Tom Reinhart, Colonial ManorSilver: John Condruck, Colonial ManorBronze: Harry Frohlich, Grace Woods

Women wheelchair

Gold: Virginia Thomas, DanridgeSilver: Shirley Birkomski, Ron JoyBronze: Audrey Weston, Colonial Manor

Women walking

Gold: Donna Strginy, Briarfield at Ashley CircleSilver: Susan Sokol, Carrington SouthBronze: Inez Smith, Briarfield at Ashley Circle

Men wheelchair

Gold: Jim Stokes, RidgecrestSilver: Juan Danila, Carrington SouthBronze: James Pickens, Carrington South

Spelling Bee

Gold: James Mullen, Shepherd of the Valley, BoardmanSilver: Betty Kelly, Briarfield at Ashley CircleBronze: Wilhelma Jarvis, Alterra Sterling House

Bowling

Gold: Betty Gast, Caprice Health Care Silver: John Sersich, Community Care CenterBronze: Betty Paskey, Camelot Arms

Bingo-Afternoon

Gold: Becky Mast, Colonial ManorSilver: Leo Newsome, Cortland Care CenterBronze: Martha Snipes, Ivywood Manor

Men golf

Gold: Tom Reinhart, Colonial ManorSilver: Greg Matili, Washington SquareBronze: D.J. Norris, Horizon

Women golf

Gold: Violet Hayes, RidgecrestSilver: Ruth Galley, Briarfield ManorBronze: Angie Dudley, Ridge Crest

Overall winner

Gold: Carrington SouthSilver: RidgecrestBronze: Colonial Manor

SOUTH

Bingo-Morning

Gold: Alice Kirtley, ParksideSilver: Frances Whitaker, Villa MariaBronze: Richard Lander, Blossom

Basketball

Gold: Kathryn Scriven, Community CareSilver: Mike Maglovsky, Altercare/LouisvilleBronze: Bill Blackburn, St. Mary's

Men's softball

Gold: Herb Call, Salem ConvalescentSilver: Dean Dinger, Great TrailBronze: Ed Phillips, Alterra/Alliance

Women's softball

Gold: Juleen Kuestner, Castle NursingSilver: Lorene Sprowl, St. Mary'sBronze: Jane Smithyman, Alterra/Alliance

Shuffleboard

Gold: Martin Riley, St. Mary'sSilver: Thelma Dinger, Great TrailBronze: Lulian Pauley, Parkside

Horseshoes:

Gold: Donald Smith, MinervaSilver: Harry Shillings, St. Mary'sBronze: Verda Mead, Essex

Darts:

Gold: Bill Blackburn, St. Mary'sSilver: Frank Lancaster, Essex IIBronze: Jesus Cuevas, St. Mary's

Men wheelchair

Gold: Pete Paulin, ParksideSilver: Charlie Tatsch, Community Care

Women wheelchair

Gold: Hazel Stewart, Salem ConvalescentSilver: Thelma Senanbaugher, ParksideBronze: Alice Kirtley, Parkside

Women walking

Gold: Tina Detwiler, ParksideSilver:Kathy Motheral, Alterra/SalemBronze: Martha Ingolt, Alterra/Salem

Men walking

Gold: Herb Call, Salem ConvalescentSilver: Dean Dinger, Great TrailBronze: Martin Riley, St. Mary's

Spelling Bee

Gold: Al Newport, Villa MariaSilver: Martha Ingolt, Alterra/SalemBronze: Delores Clarke, Alterra/Alliance

Bowling

Gold: Martin Riley, St. Mary'sSilver: Frank Lancaster, EssexBronze: Mike Maglosky, Altercare of Louisville

Bingo-Afternoon

Gold: Kathleen Haidlet, Villa MariaSilver: Roberta Goodin, Alterra/LouisvilleBronze: Mike Buzogany, McCrea Manor

Men's golf

Gold: Martin Riley, St. Mary'sSilver: Fred Severence, Alterra/AllianceBronze: Waide Montgomery, Community Care

Women's golf

Gold: Dee Rummel, McCreaSilver: Marilyn Myers, Altercare/LouisvilleBronze: Grace VanEch, Altercare/Louisville

Overall winner

Gold: St. Mary'sSilver: ParksideBronze: Salem Convalescent




Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.


News
Opinion
Entertainment
Sports
Marketplace
Classifieds
Records
Discussions
Community
Help
Forms
Neighbors

HomeTerms of UsePrivacy StatementAdvertiseStaff DirectoryHelp
© 2014 Vindy.com. All rights reserved. A service of The Vindicator.
107 Vindicator Square. Youngstown, OH 44503

Phone Main: 330.747.1471 • Interactive Advertising: 330.740.2955 • Classified Advertising: 330.746.6565
Sponsored Links: Vindy Wheels | Vindy Jobs | Vindy Homes | Pittsburgh International Airport