COLUMBIANA COUNTY FAIR Junior Fair results


MARKET HOG SHOWMANSHIP
Showman of Showmen: Heath Halter of Minerva.
Junior Division (ages 9-12):
First: Codey Baker of East Rochester.
Second: Cameron Brinker of Hammondsville.
Third: Cooper Wiley of Leetonia.
Intermediate Division (ages 13-15):
First: Matt Meier of Beloit.
Second: Katy Wuthrick of Alliance.
Third: Tina Gillam of Columbiana.
Senior Division (ages 16 and up):
First: Heath Halter.
Second: Luke Merrick of Homeworth.
Third: Anthony Hillard of Kensington.
DAIRY BEEF FEEDERS
Grand Champion: Ashley Smith of Beloit.
Reserve Champion: Tori Lindesmith of Hanoverton.
Light weight:
First: Matt Bandy of Beloit.
Second: Joseph Kitzmiller of Alliance.
Third: Joe Grande of Hanoverton.
450-505 lbs.:
First: Shawn Ryan of Leetonia.
Second: Justin Stryffeler of Salem.
Third: Celeste Homic of Hammondsville.
530-550 lbs.:
First: Katie Unkefer of East Palestine.
Second: Heather Kitzmiller of Alliance.
Third: Jeffery Stryffeler of Salem.
565-585 lbs.:
First: Jeff Karlen of Salem.
Second: Alexis Thomas of East Rochester.
Third: John Karlen of Salem.
595-650 lbs.:
First: Ashley Smith.
Second: Tori Lindesmith.
Third: Sara Stryffeler of Lisbon.
Heavy weight:
First: Tyler Ellyson of Kensington.
PYGMY GOATS SHOWMANSHIP
Showman of Showmen: Janelle Baltputnis of Salem.
Junior Division (ages 9-12):
First: Amelia Davis of Salinesville.
Second: Tricia Scott of Leetonia.
Third: Jessica Bentley of Salinesville.
Intermediate Division (ages 13-15):
First: Maggie Stryffeler of Lisbon.
Second: Caitlin Wiley of Leetonia.
Third: Eddie Bell of Salem.
Senior Division (ages 16 and up):
First: Janelle Baltputnis.
Second: Eric Baltputnis of Salem.
PYGMY GOATS CLASS PLACEMENT
Grand Junior Doe: Jacob Rose of Salinesville.
Reserve Junior Doe: Tricia Scott of Leetonia.
Grand Senior Doe: Tricia Scott.
Reserve Senior Doe: Tricia Scott.
Does ages 3-6 months:
First: Tricia Scott.
Second: Caitlin Wiley of Leetonia.
Third: Ashley Haddox of Wellsville.
Does ages 6-10 months:
First: Tricia Scott.
Second: Frank Gauding of Salem.
Third: Jessica Johnson of Lisbon.
Does ages 10-12 months.
First: Jacob Rose.
Does ages 1-2 years:
First: Tricia Scott.
Second: Maggie Stryffeler of Lisbon.
Third: Seth Fieldhouse of New Waterford.
Does ages 2-4 years:
First: Tricia Scott.
Second: Amelia Davis of Salinesville.
Third: Tricia Tenzek of Hanoverton.
Does older than 4 years old:
First: Jacob Rose.
Second: Janelle Baltputnis of Salem.
Third: Seth Fieldhouse.
Mother-Daughter Pygmy Does:
First: Tricia Scott.
Second: Ethan Redmond of Lisbon.
Third: Janelle Baltputnis.
PYGMY GOATS CLASS PLACEMENT
Grand Junior Wether: Amanda Sugget of Salem.
Reserve Junior Wether: Seth Sugget of Salem.
Wethers ages 3-6 months:
First: Seth Sugget.
Wethers 6-10 months:
First: Amanda Sugget.
Second: Jessica Bentley of Salinesville.
Third: Nikolas Fatherly of Lisbon.
Wethers ages 10-12 months:
First: Daniel Eardley of Wellsville.
Grand Senior Wether: Seth Fieldhouse.
Reserve Senior Wether: Celeste Homic of Hammondsville.
Wethers between 1-3 years:
First: Seth Fieldhouse of New Waterford.
Second: Celeste Homic.
Third: Anthony Davis of Salinesville.
Wethers 3 years old and older:
First: Eric Baltputnis of Salem.
DAIRY GOATS CLASS PLACEMENT
Grand Champion Junior Doe: Becky McGeorge of MInerva.
Reserve Champion Junior Doe: Katie Welsh of Lisbon.
Junior Kids (Goats born between April and May 31 of current year):
First: Becky McGeorge.
Second: Autumn Smith of Leetonia.
Third: Greg Smith of Salinesville.
Intermediate Kids (Goats born between Mar. 1-31 of current year):
First: Becky McGeorge.
Second: James Bloor of Kensington.
Third: Sara Smith of East Palestine.
Senior Kids (Goats born between Jan. 1-Feb. 28 of current year.)
First: Becky McGeorge.
Second: Katie Welsh.
Third: Maggie Stryffeler of Lisbon.
Senior Yearling (Goats between 1-2 years old, not in milk):
First: Zack Redmond of Lisbon.
Second: Ashlee Dawson of Leetonia.
Third: Emily Dickerhoof of Homeworth.
DAIRY GOATS CLASS PLACEMENT
Grand Champion Senior Doe: Ralph Barr of Alliance.
Reserve Champion Senior Doe: Autumn Smith of Leetonia.
Does between 1-2 years in milk:
First: Ralph Barr.
Second: Greg Smith of Leetonia.
Third: Sara Henceroth of Lisbon.
Does between 2-4 years in milk:
First: Autumn Smith.
Second: Stacy Kettering of East Rochester.
Third: James Bloor of Kensington.
Does older than 4 years in milk:
First: Ralph Barr.
Grand Champion Harness Goat: James Bloor.
Reserve Champion Harness Goat: Julie Sevek.
Mother and Daughter:
First: Greg Smith of Leetonia.
Second: Bryant Nestor of Salinesville.
Dairy Herd:
First: Greg Smith.
Harness Goat:
First: James Bloor.

Don't Miss a Story

Sign up for our newsletter to receive daily news directly in your inbox.